Երեւան: Մեդիամաքս: «Կեմպինսկի» հյուրանոցային ցանցը չի մեկնաբանում տեղեկությունները Երեւանում հյուրանոց հիմնելու իր մտադրության մասին:
«Նպատակահարմար չենք գտնում մեկնաբանություններ անել ձեր հարցման առնչությամբ: Մենք ձեզ անպայման տեղյակ կպահենք, եթե ապագայում տարածաշրջանին վերաբերող նորություններ ունենանք», - Մեդիամաքսի հարցմանն ի պատասխան ասել է «Կեմպինսկի»-ի ներկայացուցիչ Լանա Մելնիկովան:
Մեդիամաքսը օգոստոսի 24-ին անդրադարձել էր Աբովյան 5/5 հասցեում կառուցվելիք հյուրանոցին:
Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության եւ հողի վերահսկողության վարչությունից Մեդիամաքսին հայտնել էին, որ վերոնշյալ հասցեում հասարակական նշանակության շինության քանդման համար առկա է կառուցապատողներ` «Ա.Ս.Դ.Հոթել» ՓԲԸ-ին, «ՄՈՒԼՏԻ ԳՐՈՒՊ» կոնցեռն ՍՊԸ-ին և Դավիթ Մանթաշյանին 19.07.2017թ. տրված հ.01/18-05/1-Կ-2054-538 նախագիծը և ներկայումս հիշյալ հասցեում համապատասխան քանդման թույլտվությամբ իրականացվում է գոյություն ունեցող շինության քանդման աշխատանքներ:
Մեդիամաքսի հարցմանն ի պատասխան Քաղաքաշինության պետական կոմիտեից նշել էին, որ. «նշված ծրագիրը («Կեմպինսկի» հյուրանոցային բրենդի երեւանյան մասնաճյուղ) ներառված է նախատեսվող խոշոր ներդրումային ծրագրերի ցանկում: Նախագծային աշխատանքներն իրականացվում են «Հայնախագիծ» ընկերության կողմից: Նախագծային աշխատանքների փուլը կավարտվի հոկտեմբերի վերջին: Աշնանը նախատեսվում է սկսել բուն շինարարական աշխատանքները»:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ վերջին տարիներին մի քանի անգամ շոշափվել էր «Կեմպինսկի» հյուրանոցային բրենդի մուտքը Հայաստան:
2011թ. փետրվարին «Կեմպինսկիի» տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում էր, որ «Կեմպինսկի Երեւան» հյուրանոցը կտեղակայվի Ամիրյան փողոցի վրա, ԱԳՆ շենքի մոտակայքում: Նշվում էր, որ հյուրանոցի բացումը նախատեսված է 2013 թ.-ին, սակայն նախագիծն այդպես էլ իրականություն չդարձավ:
2012 թվականին «Մուլտի գրուպ» ընկերությունը եւ «Կեմպինսկին» հուշագիր էին ստորագրել Առինջ գյուղի մոտ, Սեւան տանող ճանապարհին կառուցված հյուրանոցի կառավարման համար: Սակայն այս նախագիծը եւս չիրագործվեց՝ հյուրանոցի եւ հարակից «Փարավոն» զվարճանքների համալիրի կառավարումը «Մուլտի գրուպ»-ն իրականացում է ինքնուրույն:

Kempinski doesn’t comment on claims of building a hotel in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Kempinski hotel group doesn’t comment yet on claims that the network intends to operate a hotel in Yerevan.
“I’m afraid we aren’t in a position to speculate on your inquiry. However, we would be delighted to keep you informed should any relevant regional news arise in future,” Kempinski representative Lana Melnikova told Mediamax.
On August 24, Mediamax reported about the hotel construction on 5/5 Abovyan St.
Yerevan Municipality’s Urban Development and Land Inspection Department informed Mediamax that the developers - “A.S.D.Hotel” CJSC, “Multi Group” concern, and David Mantashyan - have an approved project for demolition of a public building on 5/5 Abovyan St and currently the demolition is being executed by a corresponding decision at the mentioned address.
In the response to Mediamax’s inquiry, the State Urban Development Committee of Armenia noted that “the mentioned project (Yerevan branch of the Kempinski hotel brand) is on the list of large investment programs”.
It’s worth mentioning that Kempinski’s entry into the Armenia market has been a subject of discussion for several times in recent years.
In February of 2011, Kempinski stated that “Kempinski Yerevan” hotel will be located on Amiryan Street near the building of the Ministry of Foreign Affairs. The company representative noted the hotel would open in 2013, but the project never came to life.
In 2012, “Multi Group” concern and Kempinski signed a memorandum on management of a hotel located by the Sevan highway, near the village of Arinj. However, that project repeated its predecessor’s fate. “Multi Group” independently manages the hotel and adjacent Pharaon entertainment complex.