Լուսանկարը` Ասիական զարգացման բանկ
Նյութի հեղինակը Շեյն Ռոզենթալն է՝ Ասիական զարգացման բանկի հայաստանյան մշտական առաքելության գրասենյակի տնօրենը: Դրանում արտահայտված մտքերը պատկանում են հեղինակին եւ կարող են չհամընկնել Մեդիամաքսի տեսակետներին:
550 կիլոմետր երկարությամբ ձգվող Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքը Հայաստանի կարեւորագույն ռազմավարական ենթակառուցվածքներից մեկն է: Այն կընդլայնի տրանս-եվրոպական տրանսպորտային ցանցը եւ Հայաստանի ողջ երկայնքով կապ կապահովի Իրանից դեպի Վրաստան, ինչպես նաեւ երկրի սահմաններից դուրս: Բարձր թողունակությամբ այս մայրուղին, որը կառուցվում է ինժեներական եւ նախագծման ժամանակակից մոտեցումների կիրառմամբ, կխթանի Հայաստանի տնտեսական աճն ու ինտեգրումը աշխարհին:
Այս պատճառով ճանապարհային միջանցքի արդիականացումը հանդիսանում է կառավարության առաջնային գերակայություններից մեկը, եւ այդ իսկ նպատակով Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) ֆինանսավորում է տրամադրել միջանցքի երեք հիմնական հատվածների կառուցման համար: Այնուամենայնիվ, հայաստանցիներից շատերը տեղեկացված չեն ծրագրի հիմնավորման, օգուտների եւ ծախսերի մասին:
Մի քանի փաստ ծրագրի վերաբերյալ.
Ծրագրի նախագիծը. Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի առաջնահերթ նպատակն է ապահովել,  որպեսզի այն կառուցվի երկրի երկարաժամկետ զարգացման կարիքների համար: Երբ ԱԶԲ-ն ներգրավվեց ծրագրում, մենք համաձայնություն ձեռք բերեցինք կառավարության հետ, որ ծրագիրը պետք է նախագծված լինի՝ առավելագույնի հասցնելու դիմացկունությունը, նվազեցնելու երկարաժամկետ սպասարկման եւ շահագործման ծախսերը եւ երկարաձգելու ճանապարհի շահագործման ժամկետը: Ճանապարհի որոշ հատվածներում օգտագործելով բետոնե ծածկ, նախագծողները կերկարացնեն ճանապարհի շահագործման ժամկետը՝ 10 տարիների (ասֆալտե ծածկ) փոխարեն հասցնելով այն մինչեւ 30 տարի (բետոնե ծածկ): Թեեւ բետոնե ծածկի օգտագործման պարագայում աճում են կարճաժամկետ ծախսերը, քանի որ շինարարության համար պահանջվում են մասնագիտացված բետոնափռիչ մեքենաներ, բարձր որակավորում ունեցող օպերատորներ եւ որակի խիստ վերահսկողություն, այդ լրացուցիչ սկզբնական ծախսերը  արդարացվում են երկարաժամկետ պահպանման եւ շահագործման ցածր ծախսերով: Միջանցքի առավել ծանրաբեռնված հատվածներն ունեն չորս գոտի, քանի որ ճանապարհը նախատեսված է նաեւ Հայաստանի արտահանման աճող ոլորտի կարիքները բավարարելու համար:
Աշխարհագրությունը. Ծավալներով, ծախսերով եւ բարդությամբ պայմանավորված՝ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցումն իրականացվում է հատված առ հատված: ԱԶԲ-ի կողմից ֆինանսավորված առաջին՝ Երեւանը Արտաշատին եւ Աշտարակին կապող հատվածի կառուցումն ավարտվել է 2016 թվականին: Այս հատվածում երթեւեկությունը երկրի ամենածանրաբեռնվածներից մեկն է, եւ ճանապարհի կառուցումն արդեն սկսել է էական տնտեսական օգուտներ բերել այդ հատվածի օգնությամբ կապվող տարածքներին:
ԱԶԲ-ի կողմից ֆինանսավորվող մյուս երկու հատվածներն այժմ շինարարության փուլում են:  Դրանք են՝ Աշտարակ-Թալին (42կմ) եւ Թալին-Լանջիկ (18.7կմ) հատվածները, որոնց ավելի քան 25 կիլոմետրը նախատեսվում է բետոնածածկել  մինչեւ այս տարվա վերջ, իսկ այդ հատվածների ամբողջ շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 2019 թվականին: Այս հատվածներն ունեն ավելի բարդ ռելիեֆ եւ ներառում են նոր ճանապարհային ուղի, որոնց համար պահանջում է հողի օտարում, կամուրջների եւ այլ կառույցների շինարարություն, արժեքավոր հնագիտական վայրերի պաշտպանություն եւ կոմունալ հարմարությունների տեղափոխում: Ճանապարհի այդ հատվածների կառուցումը Հայաստանի համար ունի առաջնային նշանակություն՝ Վրաստանի եւ մի շարք խոշոր բնակավայրերի հետ կապն ապահովելու տեսակետից:
Ֆինանսավորումը. ԱԶԲ-ն տրամադրել է երկարաժամկետ ֆինանսավորում ճանապարհային միջանցքի երեք հատվածների համար երեք վարկերի միջոցով, որոնք համապատասխանաբար տրամադրվել են 2009թ., 2010թ. եւ 2014թ., եւ որոնց ընդհանուր գումարը կազմում է 330 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Ֆինանսավորման յուրաքանչյուր փաթեթ տրամադրվել է միայն այն ժամանակ, երբ համապատասխան ճանապարհային հատվածը պատրաստ էր ծրագրի իրագործմանը: Հայաստանը որպես ԱԶԲ-ի անդամ պետություն օգտվում է ԱԶԲ-ի Երեք Ա վարկանիշից: Վերջինս թույլ է տալիս ՀՀ կառավարությանը ձեռք բերել երկարաժամկետ եւ ավելի ցածր դրույքաչափերով վարկեր:
Ծախսերը. ԱԶԲ-ի կողմից ֆինանսավորվող հատվածների շինարարության ծախսերը այլ երկրներում համանման ճանապարհների շինարարության ծախսերի միջակայքում են: Թեեւ ծախսերը մեծապես կախված են տարածքից, նյութերի առկայությունից, տարաբնակեցման եւ հողի օտարման ծախսերից՝ սովորական է, որ այս տարածաշրջանում 1 կմ ճանապարհի կառուցման արժեքը հասնի 8 միլիոն ԱՄՆ դոլարի: Սակայն Աշտարակ-Թալին ճանապարհային հատվածի մեկ կիլոմետրի կառուցման ծախսերը գնահատվել են մոտ 3.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար, մինչդեռ Աշտարակի եւ Արտաշատի հատվածների համար մեկ կիլոմետրի ծախսը կազմել է մոտ 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
ԱԶԲ-ն Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ծրագրի համար տրամադրում է ավելին, քան պարզապես ֆինանսավորումը: Ծրագրի նախագծման, շինարարության եւ վերահսկողության պայմանագրերի մրցույթներն իրականացվում են մրցակցային հիմունքներով՝ միջազգային լավագույն փորձի համաձայն: Դա հնարավորություն է տալիս ապահովել, որպեսզի ծրագրի իրականացման համար պայմանագիր կնքած ընկերություններն ունենան պատշաճ փորձ եւ տեխնիկական ու ֆինանսական կարողություններ, իսկ պայմանագրերն ընդգրկեն վեճերի բանակցման եւ լուծման  միջազգայնորեն ընդունված մեխանիզմներ: ԱԶԲ-ն նաեւ տրամադրում է տեխնիկական աջակցության դրամաշնորհներ՝ ծրագրի կառավարումը հզորացնելու նպատակով, եւ պարբերաբար մշտադիտարկում է առաջընթացը, այդ թվում՝ համապատասխանությունը բնապահպանական եւ սոցիալական անվտանգության պահանջներին:
Օգուտները. Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի արդիականացումն իր հետ բերում է մի շարք օգուտներ: Միջանցքի երկայնքով տեղակայված երեք տնային տնտեսություններից մոտ երկուսն իրենց եկամուտները ստանում են ծառայություններից կամ արդյունաբերությունից, իսկ մոտ մեկ երրորդը՝ գյուղատնտեսությունից եւ հարակից ձեռնարկություններից: Երթեւեկության ավելի կարճ ժամանակը եւ ուղեւորափոխադրման եւ բեռնափոխադրման ավելի ցածր ծախսերը կբարելավեն բիզնեսի պայմաններն ու ընտանիքների կյանքը՝ հատկապես աղքատ եւ խոցելի խմբերի պարագայում:
Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքը չափազանց կարեւոր է նաեւ տարածաշրջանային ինտեգրման համար: Հայաստանի ներմուծման եւ արտահանման ծավալների մեծ մասը տեղափոխվում է ավտոմոբիլային ճանապարհներով. ճանապարհի վրա ծախսվող ժամանակի եւ ծախսերի կրճատումը ենթադրում է ավելի ցածր գներ եւ ավելի մեծ մրցակցություն: Շինարարության ավարտից հետո Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքը հնարավորություն կտա Հայաստանի բիզնեսներին առավել հեշտությամբ հասնել տնտեսական մասշտաբային էֆեկտին եւ ինտեգրվել համաշխարհային հավելյալ արժեքի ստեղծման շղթային: Դրանից, ընդհանուր առմամբ, շահում է ամբողջ տնտեսությունը:
ԱԶԲ-ն ուրախ է համագործակցել Հայաստանի կառավարության հետ՝ աջակցելու երկրին կենսամակարդակի բարելավման, արտադրողականության բարձրացման եւ աշխատատեղերի ստեղծման գործընթացում: Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքը կենսական նշանակություն ունի Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացման համար:

Photo: Asian Development Bank
Shane Rosenthal is Country Director of Asian Development Bank's Resident Mission in Armenia. The article expresses the views and opinions of the author and does not reflect those of the editorial board.
Stretching over 550 kilometers, the North-South Road Corridor is one of Armenia’s most strategic pieces of infrastructure. It will extend the trans-European transport network and connect the full length of Armenia, from Iran to Georgia and beyond. This high-capacity highway, built with modern engineering and design, will drive Armenia’s economic growth and integration with the world.
For these reasons, upgrading the corridor is one of the government’s highest priorities and the reason the Asian Development Bank (ADB) has provided financing for three major sections of the corridor. The rationale, benefits, and costs of the project, however, remain unfamiliar to many Armenians. Here are the facts:
The design: A major priority for the North-South Road Corridor has been to ensure that it is built for the long-term development needs of the country. When ADB was brought in, we agreed with the government that the project should be designed to maximize durability, reduce long-term maintenance costs, and extend the life of the road. By using concrete for some sections, the designers will extend the life of the road from 10 years, for asphalt, to over 30 years. While this raises costs in the short term – as construction requires specialized paving machines, highly trained operators, and rigorous quality control – the long-term maintenance costs more than pay for the additional upfront costs. By constructing four lanes along the busiest parts of the corridor, the road is also designed to meet Armenia’s growing export sector.
The geography: Due to its size, cost and complexity, the North-South Road Corridor is being completed in sections. The first ADB-financed section, connecting Yerevan with Artashat and Ashtarak, was completed in 2016. It carries some of the heaviest traffic in the country and is already bringing substantial economic benefits to the areas it has connected.
Two other ADB-financed sections are under construction right now: Ashtarak to Talin (42km) and Talin to Lanjik (18.7km), with more than 25 kilometers to be paved by the end of this year and completion in 2019. These sections are located in more challenging terrain and include newly aligned sections that require land acquisition, construction of bridges and other structures, protection of valuable archaeological sites, and relocation of utilities. They are priorities for connectivity with Georgia and some of the larger population centers.
The financing: ADB is providing long term financing for three sections of the corridor through three loans, totaling $ 330 million, which were made in 2009, 2010 and 2014. Each financing package was finalized only when a given section of road was ready to proceed. As an ADB member country, Armenia benefits from ADB’s AAA credit rating, which translates into long term loans at rates well below Armenian government borrowing costs.
The costs: Construction costs for the ADB-financed sections are well within the range of similar roads in other countries. While costs vary depending on terrain, availability of materials, and the cost of resettlement and land acquisition, it is not unusual for construction costs in the region to reach $ 8 million per kilometer. By contrast, the Ashtarak-to-Talin is estimated at about $ 3.5 million per kilometer, while the Ashtarak and Artashat sections cost about $ 2 million per kilometer.
ADB is bringing more than financing to the North-South Road Corridor. Contracts for design, construction and supervision are all tendered on a competitive basis in accordance with international best practice. This ensures that firms contracted for the project have the right experience and capacity, technically and financially, and that contracts include internationally-accepted mechanisms for resolving and negotiating disputes. ADB also provides grant-based assistance to strengthen project management and regularly monitors progress including compliance with environmental and social safeguards requirements.
The benefits: Upgrading the North-South road is bringing with it many benefits. About two out of three households situated along the corridor derive their income from services or industry, and about a third make their living in agriculture and related enterprises. Shorter travel times and lower bus fares and freight charges will improve life for businesses and for families, especially those who are poor and vulnerable.
The North-South Road Corridor is also critical for regional integration. Most of Armenia’s imports and exports are transported by roads; improving travel times and reducing costs means lower prices and greater competitiveness. Once completed, the North South Corridor will enable Armenian businesses to more easily achieve economies of scale and to integrate into global value chains. That benefits the entire economy.
ADB is proud to work with the Government of Armenia to help the country increase living standards, raise productivity, and create jobs. The North South Road Corridor is essential for Armenia’s long-term development.