Նախագահն ընդունել է FAST հիմնադրամի ներկայացուցիչներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի (FAST) ներկայացուցիչներին:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, նորարարական էկոհամակարգերի ճարտարապետ Արմեն Օրուջյանը ներկայացրել է հիմնադրամի ձեւավորման ընթացքը, հոգաբարձուների խորհրդի եւ խորհրդատվական խորհրդի անդամներին:
Խոսելով հիմնադրամի նպատակների մասին՝ Արմեն Օրուջյանը նշել է, որ այն կոչված է կենտրոնացնելու, համակարգելու եւ խթանելու աշխարհի հայ գիտնականների, ինժեներների եւ ձեռներեցների գործունեությունը եւ միտված է Հայաստանում տեխնոլոգիական նորարարությունների զարգացմանը, հայաստանյան ու միջազգային գիտական հանրույթների հնարավորությունների մոբիլիզացմանը:
Ընդգծելով, որ հիմնադրամն այլեւս իրողություն է, Սերժ Սարգսյանն իր գոհունակությունն է հայտնել, որ հնարավոր է դարձել վաղուց խմորվող այս լավ գաղափարն առաջ մղել, եւ պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել գաղափարի իրագործմանը:
Ապրիլի 12-ին հայտարարվել էր FAST հիմնադրամի մեկնարկի մասին:
2016թ. ամռանը FAST հիմնադրամի գործարկման մասին բարերար եւ գործարար Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել էլ Մեդիամաքսի հետ բացառիկ հարցազրույցում:

Президент принял представителей фонда FAST - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня представителей Научно-технического фонда Армении (FAST).
Исполнительный директор фонда, архитектор инновационных экосистем Армен Оруджян представил процесс формирования фонда, членов совета попечителей и консультационного совета.
Говоря о целях фонда, Армен Оруджян отметил, что он призван фокусировать, координировать и поддерживать деятельность армянских ученых, инженеров и предпринимателей мира. Фонд нацелен на развитие технологических инноваций в Армении и мобилизацию возможностей армянского и мирового научных сообществ.
Серж Саргсян выразил готовность оказать всестороннее содействие деятельности FAST.
О запуске фонда было объявлено FAST 12 апреля.
Летом 2016 года предприниматель и филантроп Рубен Варданян заявил в эксклюзивном интервью Медиамакс о намерении создать FAST.