ՏԱՍՍ-ի փոխտնօրենը Ալիեւային համեմատել է Էլեոնորա Ռուզվելտի հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ պետական լրատվական ՏԱՍՍ գործակալության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Միխայիլ Գուսմանը համեմատել է Մեհրիբան Ալիեւային Էլեոնորա Ռուզվելտի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Միխայիլ Գուսմանը եւ Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Պոլադ Բուլբուլողլին քննարկել են Մեհրիբան Ալիեւայի՝ Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահի պաշտոնում նշանակվելու թեման «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի եթերում։
Պատասխանելով հաղորդվարի այն հարցին, թե աշխարհի առաջին կանանցից ում հետ է կարելի համեմատել Մեհրիբան Ալիեւային, Միխայիլ Գուսմանն ասել է․
«Ես կարող եմ միայն մեկ զուգահեռ գտնել։ Ես երկար եմ մտածել։ Ազդեցիկության եւ երկրում ընկալման տեսակետից մտքիս միայն Էլեոնորա Ռուզվելտն է գալիս։ Իհարկե, քավ լիցի, ոչ արտաքնապես…»
«Նա շատ աշխատասեր է, արագ սովորում է։ Ես մասնակցել եմ նրա պապիկի՝ հայտնի փիլիսոփա Ջալալի հիշատակին նվիրված երեկոյին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում։ Հիանալի երեկո էր, եւ նա ելույթ էր ունենում անգլերեն։ Որպես մի մարդ, ով ժամանակին լեզվաբանական բուհ է ավարտել, ես զարմացած էի նրա անգլերենի որակով։ Մոտեցա Մեհրիբան խանումին երեկոյի ավարտին, որպեսզի գովեստի խոսքեր ասեմ, շեշտեմ, որ հիանալի անգլերեն է խոսում, ու հարցնեմ՝ վաղու՞ց է սովորում։ Ասաց՝ դեռ նոր եմ սկսել, իսկ ելույթը պարզապես անգիր եմ արել։ Դա պետք է կարողանալ, ես որպես մասնագետ եմ ասում։ Այնպես սովորել լեզուն, որ նույնիսկ չզգացվի»,- ասել է ՏԱՍՍ-ի փոխտնօրենը։

Замдиректора ТАСС сравнил Мехрибан Алиеву с Элеонорой Рузвельт
Ереван /Медиамакс/. Первый заместитель гендиректора российского государственного информационного агентства ТАСС Михаил Гусман сравнил Мехрибан Алиеву с Элеонорой Рузвельт.
Как сообщает Медиамакс, Михаил Гусман и посол Азербайджана в Москве Полад  Бюльбюль-Оглы обсудили тему назначения Мехрибан Алиевой первым вице-президентом Азербайджана в эфире радиостанции «Эхо Москвы».
Отвечая на вопрос ведущего о том, с кем из мировых первых леди можно сравнить Мехрибан Алиеву, Михаил Гусман сказал:
«Я могу только одну найти аналогию. Я долго думал. По аналогии влияния и восприятия в стране мне на память приходит только Элеонора Рузвельт. Не дай бог не внешне…».
«Она очень прилежная, очень обучаемый человек. Я был на вечере памяти ее деда, известного философа, писателя Джалала в ЮНЕСКО. Был замечательный вечер, и она там выступала на английском языке. И я, который когда-то оканчивал языковый вуз, был удивлен качеством ее английского языка. И я подошел к Мехрибан ханум по завершению вечера сделать ей комплимент и сказать, какой у вас хороший английский язык, как давно вы изучаете. Она говорит: я только недавно начала, а просто речь выучила наизусть. Это надо уметь выучить, я говорю как профессиональный человек. Выучить язык так, чтобы не было даже слышно», - сказал замдиректора ТАСС.