Հռոմի Պապի ելույթի անակնկալները եւ սերը հայկական ծիրանի հանդեպ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունիսի 24-ի երեկոյան Վատիկանի Սուրբ Աթոռի մամուլի ծառայության ղեկավար Ֆեդերիկո Լոմբարդին ամփոփել է Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հայաստանյան այցի առաջին օրը:
Ներկայացնում ենք նրա խոսքի առավել կարեւոր հատվածները:
Պապը վերջին պահին իր ելույթում ավելացրել է «ցեղասպանություն» բառը
ՀՀ նախագահի նստավայրում իր ելույթի ժամանակ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կիրառել է եւ՛ Մեծ եղեռն, եւ՛ ցեղասպանությունը բառերը՝ նկարագրելու 1915թ.-ի դեպքերը: Պապը նախկինում բազմիցս ասել է, որ դա ցեղասպանություն է եղել: Մենք երբեւէ չենք ժխտել, որ դա այդպես է եւ Նորին Սրբությունը պատճառ չէր տեսնում ցեղասպանություն բառն այսօր էլ  չկիրառելու համար:
Պապը նախօրոք հաստատել էր այսօրվա իր ելույթի տեքստը, որի սկզբնական տարբերակում չի եղել «ցեղասպանություն» բառը: Անհերքելի է, որ այսօր նա որոշեց ավելացնել «ցեղասպանություն» բառը նախապես գրված տեքստում: Նա մտածեց դա, եւ որոշեց ավելացնել այդ եւ ուրիշ բառեր: Այդ հարցում նրա վրա որեւէ ճնշում, պարտադրանք չի եղել ոչ մեկի կողմից: Նա պատրաստել էր տեքստը, այն մեզ հանձնել, մենք էլ այն նախապես բաժանել էինք մամուլին: Բայց մենք ձեզ ասել ենք միշտ, որ Պապը իր ելույթներում սովորաբար վերջին վայրկյանին փոփոխություն է անում: Միշտ հորդորել ենք, որ պատրաստ լինեք անակնկալների, քանի որ իր ելույթում նա կարող է որեւէ բան փոխել, եւ անգամ շոկի ենթարկել ոմանց:
Ես ձեզ կոչ եմ արել միշտ ուշադիր լսել Պապի ճառերը: Հորդորում եմ նաեւ հիմա:  Վաղը նա դեռ ասելիք ունի:
Ֆրանցիսկոս Պապը եւ Ֆեդերիկո Լոմբարդին Ֆրանցիսկոս Պապը եւ Ֆեդերիկո Լոմբարդին
Թուրքիայի արձագանքի մասին
Ես չեմ կարող Թուրքիայի փոխարեն խոսել: Կարող եմ կրկնել միայն այն, ինչ ասել է Պապը, իսկ նա միշտ խոսում է խաղաղության, ազգերի միջեւ հաշտության, երկխոսության համար: Այս այցի ընթացքում, նա նույնպես նույն ոգով է արտահայտվել: Կան շատ հայեր, ովքեր լավ հարաբերություններ ունեն թուրքերի հետ եւ հակառակը: Անհամեմատ շատ մարդիկ ուզում են խաղաղություն եւ երկխոսություն: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է դասեր քաղել անցյալից, որպեսզի անցյալի սխալները չկրկնվեն:
Պապի այցը նոր քրիստոնյաներ կբերի Հայաստան
Պապը մեծ հարգանքով է վերաբերում Հայաստանի մշակույթին, քրիստոնեական անցյալին, պատմությանը: Դուք անհավատալի պատմություն, իմաստություն ունեք, որը համաշխարհային կարեւորություն ունի: Կարծում եմ, Պապի այցը շատերի համար կբացահայտի հայ ժողովրդի հոգեւոր հարստությունը, եւ վստահ եմ, որ այս այցից հետո շատ քրիստոնյա ուխտավորներ կգան Հայաստան:
Հայկական ծիրանի մասին
Հայկական ծիրանը հայտնի է ողջ աշխարհում: Այսօր, երբ հասանք Էջմիածին, մեր սենյակներից մեկում հայտնաբերեցինք մի սկուտեղ՝ լի այդ սքանչելի մրգով: Մեծ հաճույք ստացանք այն ուտելուց: Պապը լավ իրազեկ է հայկական ծիրանի մասին եւ շատ է այն գնահատում:

Surprises from the Pope’s speech and his love for Armenian apricots
Yerevan, Mediamax. Director of the Holy See’s Press Office, Father Federico Lombardi concluded the first day of Pope Francis’s visit to Armenia on the evening of June 24.
We present the most important extracts from his news conference.
The Pope added the word “genocide” to his speech at the last moment
During his speech at Armenian presidential residence, Pope Francis used both “Mets Eghern” and “Genocide” definitions to describe the mass killings of 1915. The Pope frequently stated that the massacres were a genocide. We never denied it, and His Holiness saw no reason to omit the word “genocide” today.
The Pope approved his speech for the evening beforehand, and the original version didn’t include the word “genocide”. It is undeniable that he decided to add the word “genocide” to the speech. He though about it and included that word and certain other expressions. There was no pressure on the Pope from any party to make this decision. He prepared the speech and gave it to us, and we released it to the media. However, we always say that the Pope usually makes changes in his speeches at the last moment. We always recommended being ready for surprises, as he can change something in his speech and even shock some people.
I called you to always pay attention to the words of the Pope. I recommend the same now. He has something to say tomorrow as well.
Pope Francis and Federico Lombardi Pope Francis and Federico Lombardi
On Turkey’s response
I cannot speak on behalf of Turkey. I can only repeat what the Pope said, and he always speaks of peace and dialogue between nations. During this visit, he spoke with the same attitude. There are many Armenians, who have good relations with Turks, and the opposite is true as well. There are much more people who want peace, than the opposite. We need to learn lessons from the past not to repeat the mistakes of the past.
The Pope’s visit will bring many Christians pilgrims to Armenia
The Pope has deep respect for Armenian culture, Christian past, and history. You have an unbelievable history and wisdom. I think that the Pope’s visit will reveal the spiritual wealth of Armenian nation to many people, and I am sure that many Christians will go on a pilgrimage to Armenia after this visit.
On Armenian apricots
Armenian apricot is famous all over the world. When we reached Etchmiadzin today, we found a tray filled with this wonderful fruit in one of our rooms. We enjoyed it very much. The Pope is well aware of Armenian apricots and is very fond of them.