Նոբելյան դափնեկիրը տպավորված է հայկական խոհանոցով
Երեւան: Մեդիամաքս: Ավստրալացի գիտնական, բժշկագիտության եւ ֆիզիոլոգիայի ոլորտում 2005թ. Նոբելյան մրցանակի արժանացած Ջոն Ռոբին Ուորենը հայտարարել է, որ չափազանց տպավորված է Հայաստանով եւ հայերով:
«Հայաստանը շատ հյուրընկալ է, հայերը՝ մտերմիկ ու հյուրասեր: Ապշած եմ, թե այսքան բարդ հարաբերություններ ունենալով հարեւան երկրների հետ, որքան խաղաղասեր է հայ ժողովուրդը»,- ասել է ավստրալացի գիտնականը՝ UWC Դիլիջան քոլեջում լրագրողների հետ զրույցում:
Նոբելյան դափնեկիրն ասել է, որ տպավորված է նաեւ հայկական խոհանոցով:
«Շատ սիրեցի հայկական ուտեստները: Վստահ եմ, որ Հայաստանում մարդիկ կարիք չունեն իրենց տանջել դիետաներով, մինչդեռ իմ երկրում՝ Ավստրալիայում, կամ Եվրոպայում մարդիկ շատ են սնվում fast-food-երում: Հայկական մթերքներն ամբողջությամբ մաքուր են, առանց հավելումների: Չգիտեմ, թե դա ձեզ մոտ ինչպես է ստացվում, բայց չթողնեք McDonalds-ներն ու fast-food-երը մուտք գործեն ձեր երկիր»,- ասել է գիտնականը:

Yerevan /Mediamax/. Australian scientist, Nobel Prize laureate (Physiology or Medicine) Robin J.Warren stated that he is immensely impressed by Armenia and Armenian people.
“Armenia is very hospitable, and Armenians are warm-hearted and welcoming. I am struck by how peaceful Armenians are, while having such difficult relations with neighbouring countries,” said Australian scientist during the conversation with journalists at UWC Dilijan College.
Nobel Prize Laureate noted that he is also very impressed by Armenian cuisine.
“I grew very fond of Armenian dishes. I’m sure that people in Armenia don’t have to torture themselves with diets, while in my country, Australia, or in Europe, people eat lots of fast-food. Armenian food is pure, with no additives. I don’t know how you do it, but don’t let McDonalds and fast-food enter your country,” said the scientists.