Նոբելյան դափնեկիրը տպավորված է հայկական խոհանոցով
Երեւան: Մեդիամաքս: Ավստրալացի գիտնական, բժշկագիտության եւ ֆիզիոլոգիայի ոլորտում 2005թ. Նոբելյան մրցանակի արժանացած Ջոն Ռոբին Ուորենը հայտարարել է, որ չափազանց տպավորված է Հայաստանով եւ հայերով:
«Հայաստանը շատ հյուրընկալ է, հայերը՝ մտերմիկ ու հյուրասեր: Ապշած եմ, թե այսքան բարդ հարաբերություններ ունենալով հարեւան երկրների հետ, որքան խաղաղասեր է հայ ժողովուրդը»,- ասել է ավստրալացի գիտնականը՝ UWC Դիլիջան քոլեջում լրագրողների հետ զրույցում:
Նոբելյան դափնեկիրն ասել է, որ տպավորված է նաեւ հայկական խոհանոցով:
«Շատ սիրեցի հայկական ուտեստները: Վստահ եմ, որ Հայաստանում մարդիկ կարիք չունեն իրենց տանջել դիետաներով, մինչդեռ իմ երկրում՝ Ավստրալիայում, կամ Եվրոպայում մարդիկ շատ են սնվում fast-food-երում: Հայկական մթերքներն ամբողջությամբ մաքուր են, առանց հավելումների: Չգիտեմ, թե դա ձեզ մոտ ինչպես է ստացվում, բայց չթողնեք McDonalds-ներն ու fast-food-երը մուտք գործեն ձեր երկիր»,- ասել է գիտնականը:

Нобелевский лауреат впечатлен армянской кухней
Ереван /Медиамакс/. Австралийский ученый, лауреат Нобелевской премии за 2005 год в области медицины и физиологии Джон Робин Уоррен заявил, что Армения и армяне сильно впечатлили его.
«Армения очень гостеприимна, армяне – открытые и радушные. Я поражен, насколько миролюбив армянский народ, имея столь сложные отношения с соседями», - сказал австралийский ученый, беседуя с журналистами в колледже UWC в Дилижане.
Нобелевский лауреат сказал, что впечатлен армянской кухней.
«Мне очень понравились армянские блюда. Уверен, в Армении у людей нет необходимости изводить себя диетами, в то время как в моей стране – Австралии, или в Европе, люди часто злоупотребляют фастфудом. Армянские продукты совершенно чисты, не позволяйте McDonalds-ам и другим фастфудам добраться до вашей страны», - сказал ученый.