Երեւան: Մեդիամաքս: 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների եզակի շարժանկարները կցուցադրվեն հուլիսի 2-ին Իտալիայի Բոլոնիա քաղաքում՝ Cinema Ritrovato («Վերաբացված կինո») 29-րդ փառատոնի շրջանակում:
Ինչպես հաղորդում է Ֆրանս Պրես գործակալությունը, պատմական արժեքավոր այս աղբյուրը բացահայտվել է պատահականորեն ԱՄՆ Կոնգրեսի գրադարանում: Համր ֆիլմերից մեկը թվագրվում է 1923թ. եւ ներկայացնում է Թուրքիայում նավերով տարվող հայ երեխաների եւ ճանապարհների երկայնքով ձգվող փախստականների պատկերներ:
Փառատոնի շրջանակում ցուցադրվելու են նաեւ Համո Բեկնազարյանի «Նամուս» (1925թ.), Սերգեյ Փարաջանովի «Սայաթ Նովա» (1969թ.) եւ Հենրիկ Մալյանի «Նահապետ» (1980թ.) ֆիլմերը:
Որպես եզակի վավերագրական ֆիլմ փառատոնում ցուցադրվելու է նաեւ ֆրանսիական բանակի նկարահանած 5-րոպեանոց ժապավենը, որը ներկայացնում է հայ փախստականներին Եգիպտոսի Պորտ Սաիդի ճամբարներում:
Սակայն փառատոնի «գոհարը» համարվում է «Հայաստան՝ մարդկության օրրան» 4-րոպեանոց ֆիլմը՝ նկարահանված Թուրքիայում անմիջապես ջարդերից հետո:

В Италии покажут редкие кадры переживших Геноцид армян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Уникальные кадры, на которых изображены армяне, пережившие Геноцид, будут показаны 2 июля в итальянской Болонье в рамках 29-го фестиваля Cinema Ritrovato («Вновь открытое кино»).
Как сообщает агентство Франс Пресс, эти ценные исторические материалы были случайно обнаружены в библиотеке Конгресса США. Одна из немых лент датируется 1923 годом и изображает детей, собранных на борту корабля в Турции, а также ряды беженцев, выстроившихся вдоль дороги.
В рамках фестиваля также будут демонстрироваться фильмы «Намус» (1925 г.) Амо Бекназаряна, «Саят-Нова» (1969 г.)  Сергея Параджанова и « Наапет» (1980 г.) Генрика Маляна.
В качестве редкого документального фильма на фестивале будет показана также снятая французской армией 5-минутная кинолента, на которой можно увидеть армянских беженцев на дорогах Порт-Саида в Египте.
«Жемчужиной» фестиваля станет 4-минутный фильм «Армения – колыбель человечества», снятый в Турции непосредственно после резни.