Վրաստանը մտադիր է Մարսի վրա խաղող մշակել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանը միանում է տիեզերքի ուսումնասիրման նախագծին եւ պատրաստվում է խաղող մշակել Մարսի վրա:
Այդ մասին հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն, վկայակոչելով Վրաստանի Ազգային թանգարանը:
«NASA-ի տիեզերագնացները արդեն տիեզերական կայանում սննդամթերք աճեցնելու մի քանի հաջող փորձեր են իրականացրել: Այդ ուղղությամբ աշխատելու համար Վրաստանի ներուժը եզակի է, քանի որ կապված է խաղողի աճեցման ամենահին մշակույթի հետ», - ասված է թանգարանի հաղորդագրության մեջ:
Խաղողի մշակման նախագծի իրականացման նպատակով կստեղծվի աշխատանքային խումբ՝ Վրաստանի կրթության եւ գիտության նախարարության, Ազգային թանգարանի, Բիզնեսի եւ տեխնոլոգիաների համալսարանի, Microsoft եւ Space Farms ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Թբիլիսիի «Սամբա» հյուրանոցում 2018 թվականի սեպտեմբերից կգործարկվի ջերմոց-լաբորատորիա, որտեղ կաճեցնեն, կուսումնասիրեն եւ կզարգացնեն խաղողի հատուկ տեսակներ: Գործընթացը կընթանա Եվրոպական տիեզերական գործակալության մասնագետների մասնակցությամբ:

Georgia plans to cultivate grape on Mars - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Georgia has joined Space Exploration Project and intends to cultivate grape on Mars.
Novosti-Gruzia reports this, quoting Georgian National Museum.
“NASA astronauts have already accomplished several successful experiments of cultivating nutrition products at the International Space Station. Georgia has unique potential to work in this direction, as the country has cultivated wine for centuries,” the statement of the museum reads.
A special working group will be formed with participation of representatives from the Ministry of Education and Science of Georgia, Georgian National Museum, Business and Technology University, Microsoft and Space Farms.
Stamba Hotel in Tbilisi will host greenhouse-lab from September of 2018, where special wine varieties will be grown, researched and developed. The process will be realized with participation of the European Space Agency.