Վրաստանը մտադիր է Մարսի վրա խաղող մշակել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանը միանում է տիեզերքի ուսումնասիրման նախագծին եւ պատրաստվում է խաղող մշակել Մարսի վրա:
Այդ մասին հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն, վկայակոչելով Վրաստանի Ազգային թանգարանը:
«NASA-ի տիեզերագնացները արդեն տիեզերական կայանում սննդամթերք աճեցնելու մի քանի հաջող փորձեր են իրականացրել: Այդ ուղղությամբ աշխատելու համար Վրաստանի ներուժը եզակի է, քանի որ կապված է խաղողի աճեցման ամենահին մշակույթի հետ», - ասված է թանգարանի հաղորդագրության մեջ:
Խաղողի մշակման նախագծի իրականացման նպատակով կստեղծվի աշխատանքային խումբ՝ Վրաստանի կրթության եւ գիտության նախարարության, Ազգային թանգարանի, Բիզնեսի եւ տեխնոլոգիաների համալսարանի, Microsoft եւ Space Farms ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Թբիլիսիի «Սամբա» հյուրանոցում 2018 թվականի սեպտեմբերից կգործարկվի ջերմոց-լաբորատորիա, որտեղ կաճեցնեն, կուսումնասիրեն եւ կզարգացնեն խաղողի հատուկ տեսակներ: Գործընթացը կընթանա Եվրոպական տիեզերական գործակալության մասնագետների մասնակցությամբ:

Грузия планирует культивировать виноград на Марсе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Грузия присоединяется к проекту освоения космоса и собирается культивировать на Марсе виноград.
Об этом сообщает Новости-Грузия со ссылкой на Национальный музей страны.
«Астронавтами NASA на космической станции уже осуществлено несколько успешных экспериментов по выращиванию продуктов питания. Потенциал Грузии для работы в этом направлении уникален, поскольку он касается древнейшей культуры культивации лозы», - говорится в сообщении музея.
Для реализации проекта генерирования культуры лозы на Марсе будет создана рабочая группа с участием представителей министерства образования и науки Грузии, Национального музея, Университета бизнеса и технологий, компаний Microsoft и Space Farms.
В тбилисском отеле «Стамба» с сентября 2018 года начнет действовать теплица-лаборатория, в которой будут выращивать, исследовать и развивать специальные сорта лозы. Процесс будет проходить при участии специалистов Европейского космического агентства.