Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել 77-ամյա գերիին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի 77-ամյա քաղաքացի Մամիկոն Խոջոյանը, ով ազատազրկման մեջ էր գտնվում Բաքվում, այսօր հայրենադարձվել է Հայաստան:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Մամիկոն Խոջոյանը Ադրբեջանի տարածքում էր հայտնվել այս տարվա հունվարի 28-ին:
Հայրենադարձումը իրականացվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հովանու ներքո։
«Անձը հանձնվեց հայաստանյան պաշտոնյաների խնամքին ադրբեջանական Ղազախ եւ հայկական Իջեւան քաղաքների միջեւ անցնող ճանապարհին՝ միջազգային սահմանի վրա։
ԿԽՄԿ-ի պատվիրակներն այցելել են վերջինիս մինչ հայրենադարձումը՝ ազատազրկման պայմանները եւ նրա հանդեպ վերաբերմունքը գնահատելու համար։ Կազմակերպության ներկայացուցիչները նաեւ կապ են պահպանել Հայաստանում նրա ընտանիքի հետ»,- ասված է ԿԽՄԿ տարածած հաղորդագրության մեջ։

Ереван /Медиамакс/. 77-летний гражданин Армении Мамикон Ходжоян, который находился в плену в Баку, репатриирован сегодня в Армению.
Медиамакс напоминает, что житель села Верин Кармирагбюр Мамикон Ходжоян оказался на территории Азербайджана 28 января этого года.
Репатриация армянского гражданина была организована под эгидой Международного комитета Красного креста.
“Пленный был передан под опеку армянских властей на международной границе - на дороге между городами Иджеван и Казах.
Представители МККК посетили пленного до его возвращения, чтобы оценить условия его заключения. Представители организации поддерживали также связь с его семьей”,- говорится в сообщении, распространённом МККК.