Ադրբեջանի ՊՆ-ն կոչ է արել ԶԼՄ-ներին եւ սոցցանցերի օգտատերերին «չօգնել թշնամու հետախուզությանը» - Mediamax.am
3840 դիտում
Ադրբեջանի ՊՆ-ն կոչ է արել ԶԼՄ-ներին եւ սոցցանցերի օգտատերերին «չօգնել թշնամու հետախուզությանը»
Լուսանկարը` http://lol54.ru/
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը կոչ է արել ԶԼՄ-ներին եւ սոցիալական ցանցերի օգտատերերին չմատնանշել զորամասերի համարները եւ տեղակայման հստակ վայրերը:
Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական Trend գործակալությունը, Ադրբեջանի ՊՆ-ն իր հաղորդագրության մեջ կոչ է անում «այս հարցերին մոտենալ երկրի ազգային շահերի պաշտպանության տեսանկյունից»:
Հաղորդագրության համաձայն, «վերջին շրջանում ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում հրապարակվում են ՊՆ եւ Զինված ուժերի վերաբերյալ տարաբնույթ տեղեկություններ, որոնք տեղադրվում են սոցցանցերում»:
«Այդ տեղեկությունների մեծ մասը պարունակում է պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվություն, տվյալներ է պարունակում զորամասերի տեղակայման վայրի, հրամանատարական կազմի տեղափոխումների մասին: Բացի այդ, 2013թ. հոկտեմբերի վերջին Facebook-ում ստեղծվել է «Գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանով» էջը («Генерал-полковник Закир Гасанов»), որը ոչ մի առնչություն չունի պաշտպանության նախարարի հետ: Ցավոք, չնայած այն հանգամանքին, որ պաշտպանության նախարարությունը բազմիցս հորդորել է առավել շրջահայաց վերաբերել պետական գաղտնիքներին, իրավիճակը չի փոխվել: Արդյունքում, դեպքերի մեծ մասի պարագայում թշնամու հետախուզությունը  նմանատիպ տեղեկատվության օգնությամբ հնարավորություն է ստանում տվյալներ հավաքագրել Ադրբեջանի Զինված ուժերի մասին (հրամանատարություն, անձնակազմ, զորամասերի տեղակայում եւ այլն)»,- ասված է Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

Azerbaijani Defense Ministry calls on media and social network users "not to help the enemy's reconnaissance - Mediamax.am
3839 views
Azerbaijani Defense Ministry calls on media and social network users "not to help the enemy's reconnaissance
Azerbaijani Defense Ministry calls on media and social network users
Azerbaijani Defense Ministry calls on media and social network users "not to help the enemy
Photo: http://lol54.ru/
Yerevan /Mediamax/. The Azerbaijani Defense Ministry called on the media and social network users not to mention numbers and definite places of stationing of the military units.
The Azerbaijani Defense Ministry urged " to approach the issues from the viewpoint of the defense of national interests", Trend reports.
The press release reads that "the Azerbaijani media recently published information of various character on the operation of the Ministry of Defense and Armed Forces which is posted in the social networks".
"The majority of the news contains information of state secrecy, information on the places of stationing of the military unites and transfers of the staff. Besides, in late October 2013, a Facebook page named "Colonel General Zakir Hasanov" was created and it has nothing to do with the Ministry of Defense. Unfortunately, though the Ministry of Defense repeatedly recommended to deal with state secrets more cautiously the situation didn't change. As a result, in a majority of cases, the enemy's reconnaissance easily gets data on the Armed Forces (command, personal staff, stationing of military units etc) of Azerbaijan with the help of such information", the press release notes.