Ադրբեջանի ՊՆ-ն կոչ է արել ԶԼՄ-ներին եւ սոցցանցերի օգտատերերին «չօգնել թշնամու հետախուզությանը» - Mediamax.am
3840 դիտում
Ադրբեջանի ՊՆ-ն կոչ է արել ԶԼՄ-ներին եւ սոցցանցերի օգտատերերին «չօգնել թշնամու հետախուզությանը»
Լուսանկարը` http://lol54.ru/
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը կոչ է արել ԶԼՄ-ներին եւ սոցիալական ցանցերի օգտատերերին չմատնանշել զորամասերի համարները եւ տեղակայման հստակ վայրերը:
Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական Trend գործակալությունը, Ադրբեջանի ՊՆ-ն իր հաղորդագրության մեջ կոչ է անում «այս հարցերին մոտենալ երկրի ազգային շահերի պաշտպանության տեսանկյունից»:
Հաղորդագրության համաձայն, «վերջին շրջանում ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում հրապարակվում են ՊՆ եւ Զինված ուժերի վերաբերյալ տարաբնույթ տեղեկություններ, որոնք տեղադրվում են սոցցանցերում»:
«Այդ տեղեկությունների մեծ մասը պարունակում է պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվություն, տվյալներ է պարունակում զորամասերի տեղակայման վայրի, հրամանատարական կազմի տեղափոխումների մասին: Բացի այդ, 2013թ. հոկտեմբերի վերջին Facebook-ում ստեղծվել է «Գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանով» էջը («Генерал-полковник Закир Гасанов»), որը ոչ մի առնչություն չունի պաշտպանության նախարարի հետ: Ցավոք, չնայած այն հանգամանքին, որ պաշտպանության նախարարությունը բազմիցս հորդորել է առավել շրջահայաց վերաբերել պետական գաղտնիքներին, իրավիճակը չի փոխվել: Արդյունքում, դեպքերի մեծ մասի պարագայում թշնամու հետախուզությունը  նմանատիպ տեղեկատվության օգնությամբ հնարավորություն է ստանում տվյալներ հավաքագրել Ադրբեջանի Զինված ուժերի մասին (հրամանատարություն, անձնակազմ, զորամասերի տեղակայում եւ այլն)»,- ասված է Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

Минобороны Азербайджана призвало СМИ и и пользователей соцсетей «не помогать разведке врага» - Mediamax.am
3841 просмотров
Минобороны Азербайджана призвало СМИ и и пользователей соцсетей «не помогать разведке врага»
Фото: http://lol54.ru/
Ереван /Медиамакс/. Минобороны Азербайджана призвало СМИ и пользователей социальных сетей не указывать номеров и точных мест дислокации воинских частей.
Как сообщает Trend, в сообщении минобороны Азербайджана содержится призыв «подходить к этим вопросам с точки зрения защиты национальных интересов».
Как говорится в сообщении, «в последнее время в СМИ Азербайджана публикуется информация различного содержания о деятельности министерства обороны и Вооруженных сил, которая размещается в социальных сетях».
«Большинство из этих новостей содержит информацию, являющуюся
государственной тайной, содержит сведения о местах дислокации воинских частей, перемещениях командного состава. Кроме того, в конце октября 2013 года в Facebook была создана страничка «Генерал-полковник Закир Гасанов», которая не имеет никакого отношения к министру обороны. К сожалению, несмотря на то, что минобороны неоднократно рекомендовало более осмотрительно относится к государственным тайнам, ситуация не изменилась. В результате этого, в большинстве случаев разведка врага с помощью подобной информации получает возможность легко собирать данные о Вооруженных силах (командование, личный состав, дислокация воинских частей и так далее) Азербайджана», - отмечается в сообщении.