Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 8-ին Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշկիանը զանգահարել է Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիեւին։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդագրություններում ասվում է.
«Մասուդ Պեզեշկիանը շնորհակալություն է հայտնել մեր պետության ղեկավարին Իրանի դեսպանատուն այցելելու եւ Իրանի Գերագույն առաջնորդի ու բազմաթիվ խաղաղ բնակիչների զոհվելու կապակցությամբ ցավակցություններ հայտնելու, ինչպես նաեւ Իրանին հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու մտադրության համար։
Հայտարարելով, որ Նախիջեւանի օդային հարված հասցնելու դեպքը Իրանի հետ առնչություն չունի, Մասուդ Պեզեշկիանը ընդգծել է, որ տեղի ունեցածը հետաքննվելու է։
Իլհամ Ալիեւը կրկին ցավակցություններ է հայտնել Իրանում վերջին իրադարձությունների ժամանակ մեծ թվով խաղաղ բնակիչների զոհվելու կապակցությամբ։ Մեր պետության ղեկավարը ընդգծել է Նախիջեւանում տեղի ունեցած դեպքի քննության կարեւորությունը։
Պետությունների ղեկավարները կարծիքներ են փոխանակել համատեղ տնտեսական նախագծերի զարգացման հեռանկարների մասին»։

Ереван /Медиамакс/. 8 марта президент Ирана Масуд Пезешкиан позвонил главе Азербайджана Ильхаму Алиеву.
В сообщениях азербайджанских СМИ говорится:
«Масуд Пезешкиан поблагодарил главу нашего государства за то, что он посетил посольство Ирана в Азербайджане и выразил соболезнования в связи с гибелью Верховного лидера Ирана и многих мирных жителей, а также за намерение оказать гуманитарную помощь Ирану.
Заявив, что инцидент с обстрелом Нахичевана с воздуха не имеет отношения к Ирану, Масуд Пезешкиан подчеркнул, что случившееся будет расследовано.
Ильхам Алиев еще раз передал соболезнования в связи с гибелью большого числа гражданских лиц во время последних событий в Иране. Глава нашего государства подчеркнул важность расследования инцидента, произошедшего в Нахичеване.