Ադրբեջանի նախագահը Իրանին հիշեցրել է «Երկաթե բռունցքի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարել է. «մենք «Երկաթե բռունցքով» կոտրեցինք նրանց գլուխը, ովքեր ուզում էին փորձել մեր ուժերը»։
«Այսօրվա միջադեպն էլ նույն արդյունքին կհանգեցնի», - ասել է Ալիեւը։
Ինչպես հաղորդում է պետական ԱԶԵՐԹԱՋ գործակալությունը,
«Մենք պաշտպանում ենք մեր տարածքային ամբողջականությունը։ Ճիշտ այնպես, ինչպես վերջ դրեցինք հայկական օկուպացիային, պատրաստ ենք մեր հզորությունը ցուցաբերել ցանկացած թշնամական ուժերին, եւ թող Իրանը չմոռանա այդ մասին»:
Նա ընդգծել է, որ «իրանական կողմի գործած ահաբեկչական ակտը, մյուս բոլոր ստոր գործոնների հետ մեկտեղ, մեծ անշնորհակալության դրսեւորում է»։
«Ադրբեջանը չի մասնակցել եւ չի մասնակցի Իրանի դեմ որեէ գործողության։ Մենք հետաքրքրված չենք հարեւան երկրների դեմ որեւէ գործողություն իրականացնելու հարցում, մեր քաղաքականությունը դա թույլ չի տալիս», - ասել է Ալիեւը։
Նա ավելացրել է , որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն ու Պետական սահմանային ծառայությունը «բերված են մոբիլիզացիայի թիվ մեկ աստիճանի եւ պետք է պատրաստ լինեն ցանկացած գործողության»։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня на заседании Совета безопасности: «тем, кто хотел проверить наши силы, мы разбили голову «Железным кулаком».
«Сегодняшний инцидент приведет к такому же результату», - заявил Алиев.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Алиев сказал:
«Мы защищаем и защищали свою территориальную целостность. Так же, как мы положили конец армянской оккупации, мы готовы продемонстрировать свою мощь против любых злобных сил, и пусть Иран не забывает об этом».
Он подчеркнул, что «совершенный иранской стороной террористический акт, наряду со всеми прочими грязными факторами, является примером большой неблагодарности».
«Азербайджан не участвовал и не будет участвовать в операциях против Ирана. Мы не заинтересованы в проведении каких-либо операций против соседних стран, и наша политика этого не допускает», - добавил Алиев.
Он также сказал, что министерство обороны и Государственная пограничная служба Азербайджана «приведены в состояние мобилизации номер один и должны быть готовы к проведению любой операции».