Ադրբեջանի նախագահը Իրանին հիշեցրել է «Երկաթե բռունցքի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարել է. «մենք «Երկաթե բռունցքով» կոտրեցինք նրանց գլուխը, ովքեր ուզում էին փորձել մեր ուժերը»։
«Այսօրվա միջադեպն էլ նույն արդյունքին կհանգեցնի», - ասել է Ալիեւը։
Ինչպես հաղորդում է պետական ԱԶԵՐԹԱՋ գործակալությունը,
«Մենք պաշտպանում ենք մեր տարածքային ամբողջականությունը։ Ճիշտ այնպես, ինչպես վերջ դրեցինք հայկական օկուպացիային, պատրաստ ենք մեր հզորությունը ցուցաբերել ցանկացած թշնամական ուժերին, եւ թող Իրանը չմոռանա այդ մասին»:
Նա ընդգծել է, որ «իրանական կողմի գործած ահաբեկչական ակտը, մյուս բոլոր ստոր գործոնների հետ մեկտեղ, մեծ անշնորհակալության դրսեւորում է»։
«Ադրբեջանը չի մասնակցել եւ չի մասնակցի Իրանի դեմ որեէ գործողության։ Մենք հետաքրքրված չենք հարեւան երկրների դեմ որեւէ գործողություն իրականացնելու հարցում, մեր քաղաքականությունը դա թույլ չի տալիս», - ասել է Ալիեւը։
Նա ավելացրել է , որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն ու Պետական սահմանային ծառայությունը «բերված են մոբիլիզացիայի թիվ մեկ աստիճանի եւ պետք է պատրաստ լինեն ցանկացած գործողության»։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said today at a Security Council meeting: “We have crushed those who wanted to test our strength with an ‘Iron fist.’”
“Today’s incident will lead to the same result,” Aliyev said.
According to Azertac, Aliyev said:
“We defend and have defended our territorial integrity. Just as we put an end to the Armenian occupation, we are ready to demonstrate our power against any hostile forces, and Iran should not forget this.”
He stressed that “the terrorist act committed by Iran, along with all other dirty factors, is an example of great ingratitude.”
“Azerbaijan has not participated and will not participate in operations against Iran. We are not interested in conducting any operations against neighboring countries, and our policy does not allow this,” Aliyev added.
He also said that Azerbaijan’s Ministry of Defense and State Border Service “have been put on high alert and must be ready to carry out any operation.”