Ադրբեջանը «կընդլայնի ներկայությունը Եվրոպայի էներգետիկ շուկայում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր հայտարարել է եվրոպական էներգետիկ շուկայում իր երկրի ներկայությունն ընդլայնելու մտադրության մասին:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, ելույթ ունենալով Բաքվում՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի նախարարական նիստում, Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Նախորդ անգամ ես նշել էի, որ մենք գազի մատակարարումներ ենք իրականացնում 12 երկիր: Այս պահին այդ երկրների թիվն արդեն 16 է եւ այս ցուցանիշով Ադրբեջանն աշխարհում զբաղեցնում է առաջին տեղը:
Նախորդ անգամ հիշատակել էի գազի մատակարարումների աշխարհագրությունն ընդլայնելու մեր ծրագրերի մասին, եւ, ինչպես տեսնում եք, դրանք իրականացել են: Կարեւոր իրադարձություն էր այն, որ գազի մատակարարումներն արդեն հասել են Եվրոպայի սահմաններից դուրս գտնվող այլ ուղղություններ: Սկսել ենք գազ մատակարարել Սիրիա՝ դա կարեւոր էր Սիրիայի, տարածաշրջանի եւ Ադրբեջանի համար, քանի որ մատակարարումների դիվերսիֆիկացումը մեզ համար, ինչպես եւ ցանկացած երկրի համար, շատ կարեւոր է:
Ինչ վերաբերում է մեր ծրագրերին, ապա ցանկանում ենք ընդլայնել մեր ներկայությունը եվրոպական էներգետիկ շուկայում: Արդեն սկսել ենք գազ մատակարարել եւս երկու եվրոպական երկիր՝ Գերմանիա եւ Ավստրիա: Այսպիսով, այսօր ԵՄ անդամ 10 երկիր գազ է ստանում Ադրբեջանից: Իսկ առաջիկա տարիներին, հաշվի առնելով ադրբեջանական հանքավայրերից արդյունահանվող գազի նոր ծավալները, մենք կարող ենք ավելացնել մատակարարումների ծավալները: Բայց դրա համար, անշուշտ, եւ մենք այդ մասին խոսել էինք նախորդ անգամ, պետք է մտածենք գոյություն ունեցող գազատրանսպորտային ենթակառուցվածքների ընդլայնման մասին, քանի որ այսօր Հարավային գազային միջանցքն արդեն լիովին ծանրաբեռնված է, եւ մենք փնտրում ենք ընդլայնման եւ միջհամակարգային միացումների այլ հնարավորություններ, որպեսզի կարողանանք մատակարարել այնքան, որքան պահանջում է շուկան, իսկ հնարավոր է նաեւ ավելին՝ հաշվի առնելով աշխարհում առկա իրավիճակը»:
Իլհամ Ալիեւը նաեւ հիշեցրել է, որ «վերջերս ձեռք ենք բերել Թուրքիայի խոշորագույն էլեկտրակայաններից մեկը՝ 870 մեգավատ հզորությամբ»:
«Իսկ անցյալ ամիս Սերբիայի հետ պայմանագիր է ստորագրվել Սերբիայում 500 մեգավատ հզորությամբ էլեկտրակայան կառուցելու մասին: Այսպիսով, մեր ներդրումն էներգետիկ անվտանգության գործում չի սահմանափակվում միայն մեր սահմաններով եւ Հարավային գազային միջանցքով: Մեզ համար կարեւոր ձեռքբերումների եւ նշանակալի գործոնների թվում է նաեւ Իտալիայում 10 միլիոն տոննա ընդհանուր հզորությամբ երկու նավթավերամշակման գործարանների ձեռքբերումը: Եթե դրան գումարենք այն, ինչ մենք արդեն ունենք Էգեյան ծովի ափին Թուրքիայում՝ 12 միլիոն տոննա հզորությամբ նավթավերամշակման գործարանը, ապա ընդհանուր առմամբ Միջերկրական եւ Էգեյան ծովերում մենք կունենանք 22 միլիոն տոննա ծավալով նավթավերամշակման հզորություններ»,- նշել է Ադրբեջանի նախագահը:

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijan’s President Ilham Aliyev said today that his country wants to expand its presence in the European energy market.
According to Trend, speaking in Baku at the ministerial meeting held within the framework of the Southern Gas Corridor Advisory Council, Ilham Aliyev stated, in particular:
“Last time, I mentioned that we supply gas to 12 countries. At present, the number of countries where Azerbaijani gas has reached consumers has grown to 16. Azerbaijan ranks first in the world in terms of this indicator.
Last time, I mentioned our plans to expand the geography of gas supplies, and, as you can see, they have been implemented. Another important development, in my opinion, is that our gas supplies have now reached destinations outside Europe. We have started supplying gas to Syria for the first time. This was important for Syria, for the region, and for Azerbaijan, because diversifying gas supplies is very important for us, as it is for any country.
As for our plans, we want to expand our presence in the European energy market. We have already started supplying gas to two more European countries – Germany and Austria. Thus, today ten EU member states receive gas from Azerbaijan. In the coming years, taking into account the production of new volumes of gas at Azerbaijani fields, we can increase supply volumes. But for this, of course – and we discussed this previously – we need to consider expanding the existing gas transportation infrastructure, because today the Southern Gas Corridor is fully loaded. We are looking for additional expansion opportunities and interconnections so that we can supply as much as the market needs, and possibly more, given the current global situation.”
Ilham Aliyev also recalled “we recently acquired one of the largest power plants in Turkey, with a capacity of 870 megawatts.”
“Last month, a contract was signed with Serbia to build a 500-megawatt power plant there. Thus, our contribution to energy security is not limited to our borders and the Southern Gas Corridor. Another important achievement and significant factor for us is the acquisition of two oil refineries in Italy with a total capacity of 10 million tons. If we add to this what we already have on the Turkish coast of the Aegean Sea – an oil refinery with a capacity of 12 million tons – we will have a total oil refining capacity of 22 million tons in the Mediterranean and Aegean Seas,” the President of Azerbaijan said.