Ադրբեջանը «կընդլայնի ներկայությունը Եվրոպայի էներգետիկ շուկայում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր հայտարարել է եվրոպական էներգետիկ շուկայում իր երկրի ներկայությունն ընդլայնելու մտադրության մասին:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, ելույթ ունենալով Բաքվում՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի նախարարական նիստում, Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Նախորդ անգամ ես նշել էի, որ մենք գազի մատակարարումներ ենք իրականացնում 12 երկիր: Այս պահին այդ երկրների թիվն արդեն 16 է եւ այս ցուցանիշով Ադրբեջանն աշխարհում զբաղեցնում է առաջին տեղը:
Նախորդ անգամ հիշատակել էի գազի մատակարարումների աշխարհագրությունն ընդլայնելու մեր ծրագրերի մասին, եւ, ինչպես տեսնում եք, դրանք իրականացել են: Կարեւոր իրադարձություն էր այն, որ գազի մատակարարումներն արդեն հասել են Եվրոպայի սահմաններից դուրս գտնվող այլ ուղղություններ: Սկսել ենք գազ մատակարարել Սիրիա՝ դա կարեւոր էր Սիրիայի, տարածաշրջանի եւ Ադրբեջանի համար, քանի որ մատակարարումների դիվերսիֆիկացումը մեզ համար, ինչպես եւ ցանկացած երկրի համար, շատ կարեւոր է:
Ինչ վերաբերում է մեր ծրագրերին, ապա ցանկանում ենք ընդլայնել մեր ներկայությունը եվրոպական էներգետիկ շուկայում: Արդեն սկսել ենք գազ մատակարարել եւս երկու եվրոպական երկիր՝ Գերմանիա եւ Ավստրիա: Այսպիսով, այսօր ԵՄ անդամ 10 երկիր գազ է ստանում Ադրբեջանից: Իսկ առաջիկա տարիներին, հաշվի առնելով ադրբեջանական հանքավայրերից արդյունահանվող գազի նոր ծավալները, մենք կարող ենք ավելացնել մատակարարումների ծավալները: Բայց դրա համար, անշուշտ, եւ մենք այդ մասին խոսել էինք նախորդ անգամ, պետք է մտածենք գոյություն ունեցող գազատրանսպորտային ենթակառուցվածքների ընդլայնման մասին, քանի որ այսօր Հարավային գազային միջանցքն արդեն լիովին ծանրաբեռնված է, եւ մենք փնտրում ենք ընդլայնման եւ միջհամակարգային միացումների այլ հնարավորություններ, որպեսզի կարողանանք մատակարարել այնքան, որքան պահանջում է շուկան, իսկ հնարավոր է նաեւ ավելին՝ հաշվի առնելով աշխարհում առկա իրավիճակը»:
Իլհամ Ալիեւը նաեւ հիշեցրել է, որ «վերջերս ձեռք ենք բերել Թուրքիայի խոշորագույն էլեկտրակայաններից մեկը՝ 870 մեգավատ հզորությամբ»:
«Իսկ անցյալ ամիս Սերբիայի հետ պայմանագիր է ստորագրվել Սերբիայում 500 մեգավատ հզորությամբ էլեկտրակայան կառուցելու մասին: Այսպիսով, մեր ներդրումն էներգետիկ անվտանգության գործում չի սահմանափակվում միայն մեր սահմաններով եւ Հարավային գազային միջանցքով: Մեզ համար կարեւոր ձեռքբերումների եւ նշանակալի գործոնների թվում է նաեւ Իտալիայում 10 միլիոն տոննա ընդհանուր հզորությամբ երկու նավթավերամշակման գործարանների ձեռքբերումը: Եթե դրան գումարենք այն, ինչ մենք արդեն ունենք Էգեյան ծովի ափին Թուրքիայում՝ 12 միլիոն տոննա հզորությամբ նավթավերամշակման գործարանը, ապա ընդհանուր առմամբ Միջերկրական եւ Էգեյան ծովերում մենք կունենանք 22 միլիոն տոննա ծավալով նավթավերամշակման հզորություններ»,- նշել է Ադրբեջանի նախագահը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня о желании своей страны расширить присутствие на европейском энергетическом рынке.
Как сообщает Trend, выступая сегодня в Баку на заседании министров в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору, Алиев, в частности, отметил:
«В прошлый раз, я отмечал, что мы осуществляем поставки газа в 12 стран. На данный момент число стран, в которых азербайджанский газ достиг потребителей, выросло до 16. И по этому показателю Азербайджан занимает первое место в мире.
В прошлый раз я упомянул о наших планах по расширению географии поставок газа, и, как вы видите, они реализованы. Также важным, на мой взгляд, событием стало то, что наши газовые поставки уже достигли других направлений за пределами Европы. Впервые мы начали поставлять газ в Сирию. Это было важно для Сирии, для региона, для Азербайджана, потому что диверсификация поставок газа для нас, как и для любой страны, очень важна.
Что касается наших планов, то мы хотим расширять свое присутствие на европейском энергетическом рынке. Мы уже начали поставлять газ еще в две страны Европы – Германию и Австрию. Таким образом, сегодня десять стран-членов ЕС получают газ из Азербайджана. А в ближайшие годы, с учетом добычи новых объемов газа на азербайджанских месторождениях, мы можем увеличить объемы поставок. Но для этого, безусловно, — и мы говорили об этом в прошлый раз, — нам нужно подумать о расширении существующей газотранспортной инфраструктуры, поскольку сегодня Южный газовый коридор уже полностью загружен, и мы ищем другие возможности расширения и межсетевых соединений, чтобы иметь возможность поставлять столько, сколько требуется рынку, а, возможно, и больше, учитывая текущую ситуацию в мире».
Ильхам Алиев также напомнил, что «мы совсем недавно приобрели одну из крупнейших электростанций в Турции - мощностью 870 мегаватт».
«А в прошлом месяце был подписан контракт с Сербией на строительство электростанции мощностью 500 мегаватт в Сербии. Таким образом, наш вклад в энергетическую безопасность не ограничивается только нашими границами и Южным газовым коридором. Также среди важных достижений и значимых факторов для нас является приобретение двух нефтеперерабатывающих заводов в Италии общей мощностью 10 миллионов тонн. Если прибавить к этому то, что у нас уже есть на турецком побережье Эгейского моря, - нефтеперерабатывающий завод мощностью 12 миллионов тонн, в общей сложности мы будем располагать нефтеперерабатывающими мощностями в объеме 22 миллионов тонн в Средиземноморье и Эгейском море», - отметил президент Азербайджана.