Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում սկսվել է «Զանգեզուրի էլեկտրահաղորդման գծի» (ԷՀԳ) կառուցումը:
Նոր ԷՀԳ-ն պետք է միացնի երկրի էներգահամակարգը Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության ցանցերին՝ հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով «Ազերէներջի» էներգաօպերատորի հաղորդագրությունը:
Ընկերությունում նշել են, որ հանրապետության հիմնական տարածքում և Նախիջևանում կառուցվում են ԷՀԳ-ի՝ համապատասխանաբար 74 և 105 կմ երկարությամբ հատվածներ:
«Նախագծի հաջորդ փուլում նախատեսվում է 44 կմ երկարությամբ լրացուցիչ գիծ կառուցել Հայաստանի տարածքում»,- ասվում է «Ազերէներջի»-ի հաղորդագրության մեջ:
Ընկերությունում նշել են, որ «Զանգեզուրի ԷՀԳ»-ի կառուցումը Ադրբեջան-Թուրքիա-Եվրոպա միջազգային էներգետիկ միջանցքի նախագծի մի մասն է: Այս նախաձեռնության շրջանակներում կառուցվելու է նաեւ 230 կիլոմետր երկարությամբ ԷՀԳ Նախիջևանից մինչև Թուրքիայի տարածք:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2025թ. նոյեմբերին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Կոպենհագենում Ադրբեջանի նախագահի հետ քննարկել էր, թե ինչից սկսել TRIPP նախագծի իրականացումը։
«Կարծես թե, հանգել ենք այն ըմբռնման, որ, հնարավոր է, ամենաարագ ստացվի էլեկտրահաղորդման գծի եւ գազատարի կառուցումը», - ասել էր Հայաստանի վարչապետը:

В Азербайджане начали строительство «Зангезурской ЛЭП» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Азербайджане началось строительство «Зангезурской линии электропередачи» (ЛЭП).
Новая ЛЭП должна будет соединить энергосистему страны с сетями Нахичеванской автономной республики, сообщает ТАСС со ссылкой на национального энергооператора «Азерэнержи».
В компании отметили, что на основной территории республики и в Нахичевани прокладываются участки ЛЭП протяженностью 74 и 105 км соответственно.
«На следующем этапе проекта планируется построить дополнительную линию протяженностью 44 км на территории Армении», - говорится в сообщении «Азерэнержи».
В компании отметили, что строительство «Зангезурской ЛЭП» является частью проекта по запуску международного энергетического коридора Азербайджан-Турция-Европа. В рамках этой инициативы будет построена 230-километровая ЛЭП от Нахичевани до территории Турции.
Медиамакс отмечает, что в ноябре 2025 года премьер-министр Армении Никол Пашинян говорил, что обсуждал с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Копенгагене перспективы начала реализации проекта TRIPP.
«Кажется, мы пришли к пониманию, что, возможно, быстрее всего получится строительство ЛЭП и газопровода», - говорил Пашинян.