Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում սկսվել է «Զանգեզուրի էլեկտրահաղորդման գծի» (ԷՀԳ) կառուցումը:
Նոր ԷՀԳ-ն պետք է միացնի երկրի էներգահամակարգը Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության ցանցերին՝ հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով «Ազերէներջի» էներգաօպերատորի հաղորդագրությունը:
Ընկերությունում նշել են, որ հանրապետության հիմնական տարածքում և Նախիջևանում կառուցվում են ԷՀԳ-ի՝ համապատասխանաբար 74 և 105 կմ երկարությամբ հատվածներ:
«Նախագծի հաջորդ փուլում նախատեսվում է 44 կմ երկարությամբ լրացուցիչ գիծ կառուցել Հայաստանի տարածքում»,- ասվում է «Ազերէներջի»-ի հաղորդագրության մեջ:
Ընկերությունում նշել են, որ «Զանգեզուրի ԷՀԳ»-ի կառուցումը Ադրբեջան-Թուրքիա-Եվրոպա միջազգային էներգետիկ միջանցքի նախագծի մի մասն է: Այս նախաձեռնության շրջանակներում կառուցվելու է նաեւ 230 կիլոմետր երկարությամբ ԷՀԳ Նախիջևանից մինչև Թուրքիայի տարածք:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2025թ. նոյեմբերին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Կոպենհագենում Ադրբեջանի նախագահի հետ քննարկել էր, թե ինչից սկսել TRIPP նախագծի իրականացումը։
«Կարծես թե, հանգել ենք այն ըմբռնման, որ, հնարավոր է, ամենաարագ ստացվի էլեկտրահաղորդման գծի եւ գազատարի կառուցումը», - ասել էր Հայաստանի վարչապետը:

Yerevan /Mediamax/. Construction of the “Zangezur power line” has begun in Azerbaijan.
The new power line will connect the country’s power grid with the networks of the Nakhchivan Autonomous Republic, TASS reports, citing the national energy operator Azerenergy.
The company noted that power lines with lengths of 74 and 105 km are being laid in the main territory of the republic and in Nakhchivan, respectively.
“The next stage of the project involves the construction of an additional 44- kilometer power line in Armenia,” Azerenergy said in a statement.
According to the company, the Zangezur power line is part of a project aimed at launching an international energy corridor linking Azerbaijan, Turkey, and Europe. Within this framework, a 230-kilometer power line will be built from Nakhchivan to Turkey.
Mediamax notes that in November 2025, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that he had discussed the prospects of launching the TRIPP project with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Copenhagen.
“It seems we have reached an understanding that the construction of power lines and gas pipelines will likely be the fastest to implement,” Pashinyan said.