ԱՀԾ. 2026-ին ՀՀ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմական էսկալացիան անհավանական է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներգրավմամբ ձեռք բերված Վաշինգտոնյան հռչակագրի եւ Խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման արդյունքում զգալիորեն նվազել է ռազմական էսկալացիայի հավանականությունը, բարձրացել՝ խաղաղ կարգավորման հավանականությունը։ Այս մասին ասվում է ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայության հրապարակած՝ Հայաստանի արտաքին ռիսկերի վերաբերյալ 2026 թվականի տարեկան զեկույցում։
Ծառայությունը «անհավանական է համարում 2026 թվականին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմաքաղաքական մտադրությամբ պայմանավորված տարբեր մասշտաբների ռազմական էսկալացիան:
«2026 թվականին նոր առաջընթաց կգրանցվի սահմանագծման եւ սահմանազատման գործընթացում։ Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման դեպքում եւս, մեծ հավանականությամբ, առաջընթաց կգրանցվի արդեն իսկ սկսված գործընթացներում, իսկ հարեւանների հետ Հայաստանի երկկողմ կապակցվածության նախաձեռնությունները կխթանեն տարածաշրջանային առավել ընդգրկուն տնտեսական նախագծերի ընթացքը»,- ասվում է զեկույցում:
Ծառայության վերլուծության մեջ նշվում է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում խաղաղության կառուցման վրա էականորեն բացասաբար ազդող եւ ռիսկային գործոն են Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով առաջ տարվող, այսպես կոչված, «արեւմտյան Ադրբեջանի» եւ «արեւմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» խոսույթներ: ԱՀԾ-ն նշում է, որ Ադրբեջանը Վաշինգտոնյան հռչակագրից հետո ոչ միայն չի նվազեցրել, այլեւ էականորեն ակտիվացրել է այս քարոզչությունը, ինչը «զգալի ռիսկեր է ստեղծում տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության եւ երկարաժամկետ խաղաղության համար»:
Նշվում է նաեւ, որ շարունակվում է Ադրբեջանի ռազմական ծախսերի աճը.
«Ռազմական հատկացումների աճի տեմպերը զգալիորեն գերազանցում են այլ ոլորտային հատկացումների տեմպերը եւ շատ դեպքերում՝ իրականացվում այլ ոլորտների հաշվին։ 2026 թվականի ռազմական հատկացումներն աճել են շուրջ 44%-ով, իսկ մյուս ոլորտային հատկացումները՝ ընդամենը 7.4%-ով»:

СВР: Военная эскалация между Арменией и Азербайджаном в 2026 году невероятна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В результате подписания Вашингтонской декларации и мирного соглашения, достигнутого при участии президента США Дональда Трампа, вероятность военной эскалации значительно снизилась, а вероятность мирного урегулирования возросла. Об этом говорится в ежегодном докладе Службы внешней разведки Армения о внешних рисках для Армении за 2026 год.
Служба «считает военную эскалацию различного масштаба между Арменией и Азербайджаном в 2026 году по военно-политическим мотивам невероятной».
«В 2026 году будет зафиксирован новый прогресс в процессе демаркации и делимитации границ. В случае снятия блокады региональной инфраструктуры с большой долей вероятности будет зафиксирован прогресс в уже начатых процессах, а двусторонние инициативы Армении по развитию транспортной инфраструктуры с соседями будут стимулировать процесс реализации более комплексных региональных экономических проектов»,- говорится в докладе.
Служба отмечает, что в долгосрочной перспективе так называемая риторика «Западного Азербайджана» и «возвращения западных азербайджанцев», продвигаемая Азербайджаном на государственном уровне, является значительным негативным фактором и фактором риска для миростроительства. Служба внешней разведки отмечает, что после Вашингтонской декларации Азербайджан не только не сократил, но и значительно усилил эту пропаганду, которая «создает значительные риски для региональной стабильности, безопасности и долгосрочного мира».
Также отмечается, что военные расходы Азербайджана продолжают расти.
«Темпы роста военных расходов значительно превышают темпы роста других секторальных ассигнований и во многих случаях осуществляются за счет других секторов. Военные ассигнования на 2026 год увеличились примерно на 44%, в то время как секторальные ассигнования в других сферах - всего на 7,4%».