ԱՀԾ. 2026-ին ՀՀ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմական էսկալացիան անհավանական է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներգրավմամբ ձեռք բերված Վաշինգտոնյան հռչակագրի եւ Խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման արդյունքում զգալիորեն նվազել է ռազմական էսկալացիայի հավանականությունը, բարձրացել՝ խաղաղ կարգավորման հավանականությունը։ Այս մասին ասվում է ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայության հրապարակած՝ Հայաստանի արտաքին ռիսկերի վերաբերյալ 2026 թվականի տարեկան զեկույցում։
Ծառայությունը «անհավանական է համարում 2026 թվականին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմաքաղաքական մտադրությամբ պայմանավորված տարբեր մասշտաբների ռազմական էսկալացիան:
«2026 թվականին նոր առաջընթաց կգրանցվի սահմանագծման եւ սահմանազատման գործընթացում։ Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման դեպքում եւս, մեծ հավանականությամբ, առաջընթաց կգրանցվի արդեն իսկ սկսված գործընթացներում, իսկ հարեւանների հետ Հայաստանի երկկողմ կապակցվածության նախաձեռնությունները կխթանեն տարածաշրջանային առավել ընդգրկուն տնտեսական նախագծերի ընթացքը»,- ասվում է զեկույցում:
Ծառայության վերլուծության մեջ նշվում է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում խաղաղության կառուցման վրա էականորեն բացասաբար ազդող եւ ռիսկային գործոն են Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով առաջ տարվող, այսպես կոչված, «արեւմտյան Ադրբեջանի» եւ «արեւմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» խոսույթներ: ԱՀԾ-ն նշում է, որ Ադրբեջանը Վաշինգտոնյան հռչակագրից հետո ոչ միայն չի նվազեցրել, այլեւ էականորեն ակտիվացրել է այս քարոզչությունը, ինչը «զգալի ռիսկեր է ստեղծում տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության եւ երկարաժամկետ խաղաղության համար»:
Նշվում է նաեւ, որ շարունակվում է Ադրբեջանի ռազմական ծախսերի աճը.
«Ռազմական հատկացումների աճի տեմպերը զգալիորեն գերազանցում են այլ ոլորտային հատկացումների տեմպերը եւ շատ դեպքերում՝ իրականացվում այլ ոլորտների հաշվին։ 2026 թվականի ռազմական հատկացումներն աճել են շուրջ 44%-ով, իսկ մյուս ոլորտային հատկացումները՝ ընդամենը 7.4%-ով»:

Yerevan /Mediamax/. Following the Washington Declaration and the initialing of the Peace Agreement facilitated by US President Donald Trump on August 8, 2025, the likelihood of military escalation between Armenia and Azerbaijan has significantly decreased, while prospects for a peaceful settlement have improved. This is outlined in the 2026 annual report on Armenia’s external risks, published by the Foreign Intelligence Service (FIS) of the Republic of Armenia.
The FIS report “considers it unlikely that a military escalation of various scales between Armenia and Azerbaijan will occur in 2026 due to military-political intentions.”
“In 2026, further progress is expected in the processes of demarcation and delimitation. If regional infrastructures are unblocked, existing initiatives are likely to advance, and Armenia’s bilateral connectivity efforts with neighboring countries will help stimulate broader regional economic projects,” the report adds.
The service’s analysis notes that the so-called “Western Azerbaijan” and “return of Western Azerbaijanis” promoted by Azerbaijan at the state level are a significant negative and risk factors for peacebuilding in the long term. The FIS notes that after the Washington Declaration, Azerbaijan has not only failed to reduce, but also significantly intensified this propaganda, which “creates significant risks for regional stability, security, and long-term peace.”
The report further notes that Azerbaijan’s military spending continues to grow:
“Growth rates in military spending significantly exceed other sectoral spending, often at the expense of other sectors. Military spending in 2026 increased by approximately 44%, while other sectoral spending rose by only 7.4%.”