Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի Գերագույն առաջնորդի գլխավոր խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին հայտարարել է, որ այսպես կոչված «Թրամփի պլանը» նույնական է «Զանգեզուրի միջանցք» ծրագրին։
Ինչպես հաղորդում է IRNA գործակալությունը, Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Հակոբյանի հետ հանդիպման ժամանակ Վելայաթին հիշեցրել է, որ Իրանը ամենասկզբից դեմ է եղել «Զանգեզուրի միջանցքին», քանի որ մերժում է տարածաշրջանում սահմանների ցանկացած փոփոխություն։
Նրա խոսքերով՝ միջանցքը կարող է ՆԱՏՕ-ի ներկայություն ապահովել Իրանի սահմանի մոտ, ստեղծելով անվտանգային լուրջ ռիսկեր Իրանի հյուսիսի եւ Ռուսաստանի հարավի համար։
Վելայաթին ավելացրել է, որ «Թրամփի պլանը» փաստացի նույն ծրագիրն է՝ այլ անունով, որն այժմ իրականացվում է ամերիկյան ընկերությունների Հայաստան ներթափանցման միջոցով։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ ս.թ. օգոստոսին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը քննադատության էր ենթարկել Իրանի Գերագույն առաջնորդի խորհրդական, Իրանի նախկին արտգործնախարար Ալի Աքբար Վելայաթիի դիրքորոշումը։
«Ալ-Արաբիա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Ալիեւը, մասնավորապես, ասել էր.
«Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումը նոր զարգացումների վերաբերյալ մենք համարում ենք շատ ողջամիտ եւ շատ դրական։ Երբ ասում եմ «պաշտոնական դիրքորոշում», նկատի ունեմ նախագահի եւ արտաքին գործերի նախարարի դիրքորոշումը։ Լսվում էին որոշ նախկին պաշտոնյաների ձայներ, որոնք այժմ խորհրդականներ են կոչվում։ Չգիտեմ, թե ինչ խորհուրդներ են իրենք տալիս։
Այդ դիրքորոշումը մեզ համար բացարձակապես կարեւոր չէ։ Այն մեզ համար ոչ մի իմաստ չունի, քանի որ մեր միջպետական հարաբերությունները կառավարությունների, նախագահների, արտաքին գործերի նախարարների միջեւ են։ Հետեւաբար, մենք լիովին անտեսում ենք այն կեղծ նարատիվները, որոնք տարածում են այսպես կոչված խորհրդականները։ Մեզ համար ամեն ինչ պարզ է։ Նախագահի դիրքորոշումը բացարձակապես ողջամիտ է եւ հիմնված է այն փաստի վրա, որ Զանգեզուրի միջանցքը որեւէ սպառնալիք չի ներկայացնում Իրանի համար»։

Велаяти заявил, что TRIPP идентичен «Зангезурскому коридору» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Главный советник Верховного лидера Ирана Али Акбар Велаяти заявил, что так называемый «план Трампа» фактически идентичен проекту «Зангезурского коридора».
Как сообщает агентство IRNA, на встрече с послом Армении Григором Акопяном Велаяти напомнил, что Иран с самого начала выступал против «Зангезурского коридора», поскольку Тегеран отвергает любые изменения границ в регионе.
По его словам, коридор мог бы обеспечить присутствие НАТО к северу от Ирана, создавая серьезные риски безопасности для севера Ирана и юга России.
Велаяти добавил, что «план Трампа» фактически является тем же самым проектом с измененным названием и сейчас реализуется посредством проникновения американских компаний в Армению.
Медиамакс напоминает, что в августа 2025 года президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил с резкой критикой позиции советника Верховного лидера Ирана, бывшего министра иностранных дел Али Акбара Велаяти.
В интервью телеканалу «Аль-Арабия» Алиев говорил:
«Что касается официальной позиции Ирана в отношении новых событий, мы считаем ее очень разумной и очень позитивной. Говоря «официальная позиция», я имею в виду позицию президента и министра иностранных дел. Раздавались голоса некоторых бывших чиновников, которых теперь называют советниками. Я не знаю, какие советы они дают.
Эта позиция для нас совершенно не важна. Она не имеет для нас никакого значения, поскольку наши межгосударственные отношения – это отношения между правительствами, президентами, министрами иностранных дел. Поэтому мы полностью игнорируем эти ложные нарративы, которые распространяют так называемые советники. Для нас все ясно. Позиция президента абсолютно разумна и основана на том, что Зангезурский коридор не представляет никакой угрозы Ирану».