Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը կարող է վճռորոշ դեր խաղալ Եվրոպան, Հարավային Կովկասը և Կենտրոնական Ասիան կապող շղթայում, ասել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Հոկտեմբերի 20-ին ելույթ ունենալով Եվրոպական միության կողմից կազմակերպված «Միջտարածաշրջանային անվտանգություն և փոխկապակցվածություն» թեմայով նախարարական հանդիպմանը, Արարատ Միրզոյանն ասել է.
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, որի շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերվել օգոստոսի 8-ին, կնպաստի փոխշահավետ տրանսպորտային կապերի զարգացմանը՝ ներառյալ Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը և դրա անբաժանելի մասը՝ TRIPP ուղին Հայաստանում: Ամրապնդելով այս շղթան՝ մենք կարող ենք ամրապնդել փոխադարձ վստահությունը, փոխկախվածությունը և կայուն աճը: Ինչպես որ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ձևակերպեց ԵՄ-Կենտրոնական Ասիա գագաթաժողովում. «Հայաստանի սահմանների բացումը Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ լինելու է խաղի կանոնները փոխող իրադարձություն»:
Սա է նաև պատճառը, որ մենք ողջունում ենք Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի վերաբերյալ ԵՄ Համակարգող հարթակի ստեղծումը, և Հայաստանը պատրաստ է լինել ակտիվ և կառուցողական գործընկեր դրա հաջողության ապահովման գործում՝ այդ թվում ԵՄ «Գլոբալ դարպասներ» նախաձեռնության շրջանակում մեր «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի և TRIPP ուղու ներառման միջոցով»։

Армения готова стать частью Транскаспийского транспортного коридора - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения может сыграть решающую роль в цепи, соединяющей Европу, Южный Кавказ и Центральную Азию, заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
Выступая 20 октября на министерской встрече «Межрегиональная безопасность и взаимосвязанность», организованной Европейским союзом, Арарат Мирзоян заявил:
«Разблокирование транспортных коммуникаций между Арменией и Азербайджаном будет способствовать развитию взаимовыгодных транспортных связей, включая армянский проект «Перекрёсток мира» и его неотъемлемую часть - маршрут TRIPP в Армении.
Укрепляя эту цепочку, мы можем укрепить взаимное доверие, взаимозависимость и устойчивый рост. Как сказала на саммите ЕС-Центральная Азия председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен: «Открытие границ Армении с Азербайджаном и Турцией станет переломным моментом, меняющим правила игры».
Именно поэтому мы приветствуем создание Координационной платформы ЕС по Транскаспийскому транспортному коридору, и Армения готова стать активным и конструктивным партнёром в обеспечении её успеха, в том числе путём включения нашего проекта «Перекрёсток мира» и программы TRIPP в инициативу ЕС «Глобальные шлюзы».