Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը կարող է վճռորոշ դեր խաղալ Եվրոպան, Հարավային Կովկասը և Կենտրոնական Ասիան կապող շղթայում, ասել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Հոկտեմբերի 20-ին ելույթ ունենալով Եվրոպական միության կողմից կազմակերպված «Միջտարածաշրջանային անվտանգություն և փոխկապակցվածություն» թեմայով նախարարական հանդիպմանը, Արարատ Միրզոյանն ասել է.
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, որի շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերվել օգոստոսի 8-ին, կնպաստի փոխշահավետ տրանսպորտային կապերի զարգացմանը՝ ներառյալ Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը և դրա անբաժանելի մասը՝ TRIPP ուղին Հայաստանում: Ամրապնդելով այս շղթան՝ մենք կարող ենք ամրապնդել փոխադարձ վստահությունը, փոխկախվածությունը և կայուն աճը: Ինչպես որ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ձևակերպեց ԵՄ-Կենտրոնական Ասիա գագաթաժողովում. «Հայաստանի սահմանների բացումը Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ լինելու է խաղի կանոնները փոխող իրադարձություն»:
Սա է նաև պատճառը, որ մենք ողջունում ենք Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի վերաբերյալ ԵՄ Համակարգող հարթակի ստեղծումը, և Հայաստանը պատրաստ է լինել ակտիվ և կառուցողական գործընկեր դրա հաջողության ապահովման գործում՝ այդ թվում ԵՄ «Գլոբալ դարպասներ» նախաձեռնության շրջանակում մեր «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի և TRIPP ուղու ներառման միջոցով»։

Armenia stands ready to be part of the Trans-Caspian Transport Corridor - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia can play a crucial role in the chain connecting Europe, the South Caucasus, and Central Asia, said Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
Speaking at the Ministerial Meeting on the topic of Cross-regional Security and Connectivity organized by the European Union on October 20, Ararat Mirzoyan said:
“The unblocking of transport communications between Armenia and Azerbaijan, as agreed upon on August 8, will foster mutually beneficial transport links – including Armenia’s “Crossroads of Peace” project and its integral part – the TRIPP route in Armenia. By strengthening this chain, we can advance mutual trust, interdependence and sustainable growth. As European Commission president Ursula von der Leyen coined it at the EU-Central Asia summit, “opening the borders of Armenia with Azerbaijan and Türkiye will be a game-changer.”
This is also why we welcome the establishment of the EU Coordination Platform on the Trans-Caspian Transport Corridor, and Armenia stands ready to be an active and constructive partner in its success, including via involvement of our “Crossroads of Peace” project and TRIPP route in the EU’s Global Gateway.”