Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը շարունակում է «Զանգեզուրի միջանցք» անվանել «Միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման համար Տրամփի ուղին» (TRIPP), որի ստեղծման վերաբերյալ համաձայնությունը ձեռք էր բերվել օգոստոսին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման ընթացքում:
Ասիայում փոխգործակցության եւ վստահության կառուցման միջոցների խորհրդակցություն շրջանակներում կայացած համաժողովի մասնակիցներին ուղղված Ալիեւի ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Ադրբեջանը դառնում է Եվրասիայի կարեւորագույն տրանսպորտային-լոգիստիկ հանգույցներից մեկը: Միեւնույն ժամանակ, չեմ կասկածում, որ Զանգեզուրի միջանցքը՝ որպես Միջին միջանցքի ուղղություններից մեկը, մոտ ապագայում մայրցամաքներն իրար կապող կարեւոր տրանսպորտային արտերիա կդառնա»:
Ադրբեջանի նախագահը նաեւ նշել է, որ «խաղաղական օրակարգը, որը մենք առաջ ենք տանում տարածաշրջանում մեր երկրի ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելուց հետո, նոր հորիզոններ է բացում մեր արտաքին քաղաքականության համար»:

Алиев продолжает называть TRIPP «Зангезурским коридором» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев продолжает называть «Зангезурским коридором» «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP), договоренность о создании которого была достигнута в августе на встрече в Вашингтоне.
В обращении Алиева к участникам конференции в рамках Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), в частности, говорится:
«Азербайджан становится одним из важнейших транспортно-логистических хабов в Евразии. В то же время я не сомневаюсь, что Зангезурский коридор, как одно из направлений Среднего коридора, в ближайшем будущем станет важной транспортной артерией, соединяющей континенты».
Президент Азербайджана также отметил, что «мирная повестка, которую мы продвигаем в регионе после восстановления суверенитета и территориальной целостности нашей страны, открывает новые горизонты для нашей внешней политики».