«Նախկին Օսմանյան կայսրության տարածքում Թուրքիան իրեն տանն է զգում»
Երեւան: Մեդիամաքս: Աթենքի համալսարանի պրոֆեսոր Ջենգիզ Աքթարը կարծում է, որ «Թուրքիան դառնում է ոչ թե անվտանգություն ապահովող, այլ վտանգ արտահանող երկիր»։
«Կարող ենք պնդել, որ այսօր Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը մեծամասամբ ռազմականացված է», - ասել է Ջենգիզ Աքթարը՝ ապրիլի 19-ին ելույթ ունենալով Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում կայացած "The South Caucasus Along Fault Lines: Regional and International Perspectives” («Հարավային Կովկասը խզումային խախտումների ներքո՝ տարածաշրջանային եւ միջազգային հեռանկարներ») կոնֆերանսում:
Նշելով, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը շատ է օգտվում հետախուզական ծառայություններից, Աթենքի համալսարանի պրոֆեսորն ասել է, որ
«Թուրքիան վտանգ է զգում»։ Աքթարի խոսքով, նման քաղաքականությունը բնորոշ է բոլոր ուժերին, որոնք փորձում են իրենց ագրեսիվ գործելաոճը ներկայացնել իբրեւ հակաակաբեկչական։
Բանախոսն ասել է, որ «նախկին Օսմանյան կայսրության տարածքում Թուրքիան իրեն զգում է ինչպես տանը» եւ իր արտաքին քաղաքականությունն իրացնելիս առաջնորդվում է այդ տրամաբանությամբ՝ վստահ լինելով, որ իրավունք ունի միջամտել մեծ տարածաշրջանի գործերին։
Ջենգիզ Աքթարն ավելացրել է, որ Մերձավոր Արևելքում Թուրքիայի այսօրվա ագրեսիվ քաղաքականությունը համապատասխանում է 1920 թվականին Օսմանյան խորհրդարանի կողմից սահմանված «Միսաքի միլլի» օսմանյան ազգային ուխտին, որը փաստացի ենթադրում է նախկին Օսմանյան կայսրության տարածքների համախմբում Թուրքիայի ներքո։

«На территории бывшей Османской империи Турция чувствует себя как дома» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Профессор Афинского университета Дженгиз Актар считает, что «Турция становится страной, экспортирующей нестабильность, а не обеспечивающей безопасность».
«Можно утверждать, что внешняя политика Турции сегодня в значительной степени милитаризована», - сказал Дженгиз Актар, выступая 19 апреля на конференции «The South Caucasus Along Fault Lines: Regional and International Perspectives» («Южный Кавказ вдоль линий разлома: региональные и международные перспективы») в Американском университете Армении.
Отметив, что министр иностранных дел Турции Хакан Фидан широко задействует в своей работе специальные службы, профессор Афинского университета заявил, что
«Турция чувствует угрозу». По словам Актара, такая политика характерна для всех сил, которые пытаются представить свой агрессивный стиль действий как противодействие террористической угрозе.
Спикер заявил, что «на территории бывшей Османской империи Турция чувствует себя как дома» и руководствуется этой логикой при реализации своей внешней политики, будучи уверенной в том, что она имеет право вмешиваться в дела региона.
Дженгиз Актар добавил, что нынешняя агрессивная политика Турции на Ближнем Востоке соответствует Османскому национальному пакту «Мисаки Милли», принятому Османским парламентом в 1920 году и фактически подразумеваеющему объединение территорий бывшей Османской империи под властью Турции.