ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունն իրականացրել է 5 000-րդ պարեկությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին տեղակայված Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունն (EUMA) իրականացրել է 5 000-րդ պարեկությունը:
Եվրամիության Արտաքին հարաբերությունների ծառայության կայքում նշվում է, որ առաջին պարեկությունն իրականացվել էր 2023 թվականի փետրվարի 20-ին:
«Դիտարկում իրականացնելուց բացի առաքելությունն ակտիվորեն ներգործում է տեղի համայնքների հետ: Պարեկային թիմերը պարբերաբար հանդիպում տեղի բնակիչներին, լսում են նրանց եւ հաղորդում են մարդկանց անվտանգային իրավիճակի մասին: Պարեկները այցելում են դպրոցներ, որտեղ պատմում են իրենց առաքելության եւ այն արժեքների մասին, որոնց վրա այն կառուցված է: Այս մոտեցումը օգնել է EUMA-ին վստահություն կառուցել եւ իրազեկվածություն ապահովել իր գործունեության մասին», - նշում են Եվրամիության Արտաքին հարաբերությունների ծառայությունում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ նախորդ շաբաթ Հայաստան այցելած Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հանդիպել էր EUMA-ի ղեկավար, ազգությամբ գերմանացի Մարկուս Ռիտերին:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը բազմիցս դժգոհություն է հայտնել Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության գործունեությունից եւ մեդադրանքներ հնչեցրել ԵՄ նախկին եւ ներկա ղեկավարների հասցեին:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024 թվականին ասել էր, որ պատրաստ է դիտարկել ԵՄ դիտորդների հեռացումը հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատված հատվածներից:
EUMA-ն Հայաստանում տեղակայվել է 2023 թվականին փետրվարին՝ ունենալով 100 դիտորդ: 2023 թվականի դեկտեմբերին Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարները որոշում էին կայացրել առաքելության կազմն ընդլայնել մինչեւ 209 դիտորդ: Ավելի ուշ առաքելությանը միացել էր նաեւ Կանադայի ներկայացուցիչը, ինչին ի պատասխան պաշտոնական Մոսկվայի եւ Բաքվի ներկայացուցչներն հայտարարել էին, որ EUMA-ն «վերածվում է ՆԱՏՕ առաքելության»:

Миссия ЕС провела 5000 патрулирований - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Расположенная на границе Армении с Азербайджаном Гражданская миссия Европейского союза (EUMA) провела свое 5000-ное патрулирование.
На сайте Службы внешних связей Европейского союза указано, что первое патрулирование было проведено 20 февраля 2023 года.
«Помимо мониторинга, миссия активно взаимодействует с общинами. Патрульные группы регулярно встречаются с местными жителями, выслушивают их и сообщают о ситуации с безопасностью. Патрули посещают школы, где рассказывают о своей миссии и ценностях, на которых она построена. Такой подход помог EUMA укрепить доверие и повысить осведомленность о своей деятельности», - отметили в Службе внешних связей Европейского союза.
Медиамакс отмечает, что президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер, посетивший Армению на прошлой неделе, встречался с руководителем EUMA, немцем по национальности Маркусом Риттером.
Главный офис EUMA расположен в Ехегнадзоре, миссия также имеет 6 станций в Джермуке, Ехегнадзоре, Мартуни, Капане, Горисе и Иджеване.
30 января этого года ЕС принял решение продлить мандат EUMA на два года, до 19 февраля 2027 года.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев неоднократно выражал недовольство миссии Евросоюза и выступал с обвинениями в адрес бывших и нынешних лидеров ЕС.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в 2024 году, что готов рассмотреть вопрос о выводе наблюдателей ЕС с демаркированных участков армяно-азербайджанской границы.
Миссия EUMA из 100 наблюдателей была развернута в Армении в феврале 2023 года. В декабре 2023 года министры иностранных дел ЕС приняли решение о расширении состава миссии до 209 наблюдателей. Позднее к миссии присоединился представитель Канады, в ответ на что представители Москвы и Баку заявляли, что EUMA «превращается в миссию НАТО».