ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունն իրականացրել է 5 000-րդ պարեկությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին տեղակայված Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունն (EUMA) իրականացրել է 5 000-րդ պարեկությունը:
Եվրամիության Արտաքին հարաբերությունների ծառայության կայքում նշվում է, որ առաջին պարեկությունն իրականացվել էր 2023 թվականի փետրվարի 20-ին:
«Դիտարկում իրականացնելուց բացի առաքելությունն ակտիվորեն ներգործում է տեղի համայնքների հետ: Պարեկային թիմերը պարբերաբար հանդիպում տեղի բնակիչներին, լսում են նրանց եւ հաղորդում են մարդկանց անվտանգային իրավիճակի մասին: Պարեկները այցելում են դպրոցներ, որտեղ պատմում են իրենց առաքելության եւ այն արժեքների մասին, որոնց վրա այն կառուցված է: Այս մոտեցումը օգնել է EUMA-ին վստահություն կառուցել եւ իրազեկվածություն ապահովել իր գործունեության մասին», - նշում են Եվրամիության Արտաքին հարաբերությունների ծառայությունում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ նախորդ շաբաթ Հայաստան այցելած Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հանդիպել էր EUMA-ի ղեկավար, ազգությամբ գերմանացի Մարկուս Ռիտերին:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը բազմիցս դժգոհություն է հայտնել Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության գործունեությունից եւ մեդադրանքներ հնչեցրել ԵՄ նախկին եւ ներկա ղեկավարների հասցեին:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024 թվականին ասել էր, որ պատրաստ է դիտարկել ԵՄ դիտորդների հեռացումը հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատված հատվածներից:
EUMA-ն Հայաստանում տեղակայվել է 2023 թվականին փետրվարին՝ ունենալով 100 դիտորդ: 2023 թվականի դեկտեմբերին Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարները որոշում էին կայացրել առաքելության կազմն ընդլայնել մինչեւ 209 դիտորդ: Ավելի ուշ առաքելությանը միացել էր նաեւ Կանադայի ներկայացուցիչը, ինչին ի պատասխան պաշտոնական Մոսկվայի եւ Բաքվի ներկայացուցչներն հայտարարել էին, որ EUMA-ն «վերածվում է ՆԱՏՕ առաքելության»:

EUMA Mission conducts 5,000th patrol on the Armenian border with Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The European Union Civilian Mission (EUMA) deployed on the Armenian border with Azerbaijan has carried out its 5,000th patrol.
The European Union External Action Service website states that the first patrol was carried out on February 20, 2023.
“Beyond its monitoring activities, EUMA engages actively with local communities. Patrol teams regularly meet with residents and municipal representatives to listen, learn, and report on the human security situation. EUMA monitors visit schools in border areas, where they introduce the mission, it’s activities and EU values guiding them. This approach has helped EUMA to build trust and awareness on the mission and the European Union,” the service noted.
Mediamax notes that German President Frank-Walter Steinmeier, who visited Armenia last week, met with the head of EUMA, German national Markus Ritter.
The EU extended EUMA’s mandate for an additional two years on January 30, 2025, until February 19, 2027.
Azerbaijani President Ilham Aliyev has long expressed dissatisfaction with the activities of the EU’s civilian mission in Armenia and was accusing former and current EU leaders.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in 2024 that he was ready to consider the removal of EU observers from the demarcated sections of the Armenian-Azerbaijani border.
EUMA has been deployed in Armenia since February 2023 with 100 observers. In December 2023, the EU foreign ministers decided to expand the mission to 209 observers. Later, a representative from Canada also joined the mission, in response, official representatives of Moscow and Baku announced that EUMA was “turning into a NATO mission.”