Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր աշխատանքային այցով ժամանել է Իրան։
Ինչպես հաղորդում է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն՝ Ռուսաստանի եւ Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները «մանրամասն կքննարկեն ռուս-իրանական հարաբերությունների երկկողմ օրակարգը, որոնք պաշտոնապես դուրս են եկել համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մակարդակին»:
«Բանակցությունների ընթացքում նախատեսվում է հատուկ շեշտադրում դնել փոխշահավետ առեւտրատնտեսական համագործակցության հետագա ընդլայնման վրա՝ էներգետիկայի եւ տրանսպորտի ոլորտում առանցքային համատեղ նախագծերի իրականացման համատեքստում։
Ակնկալվում է մտքերի փոխանակում մի շարք միջազգային հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ Սիրիայում, Անդրկովկասում, Աֆղանստանում, Եմենում, Պարսից ծոցի գոտում, մերձավորարեւելյան կարգավորման, Կասպից ծովի խնդրի եւ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Փետրվարի 24-ին Սերգեյ Լավրովը Թուրքիայում էր, որտեղ հանդիպել է իր թուրք պաշտոնակից Հաքան Ֆիդանի եւ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։

Лавров обсудит в Иране обставовку на Южном Кавказе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров прибыл сегодня с рабочим визитом в Иран.
Как сообщает МИД России, главы внешнеполитических ведомств России и Ирана «предметно обсудят двустороннюю повестку дня российско-иранских отношений, которые официально вышли на уровень всеобъемлющего стратегического партнерства».
«Особый упор в ходе переговоров планируется сделать на дальнейшем наращивании взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества в контексте реализации ключевых совместных проектов в области энергетики и транспорта
Предполагается обмен мнениями по ряду актуальных международных вопросов, включая обстановку в Сирии, Закавказье, Афганистане, Йемене, зоне Персидского залива, ближневосточное урегулирование, каспийскую проблематику и ситуацию вокруг Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе», говорится в сообщении.
24 февраля Сергей Лавров посещал Турцию, где встречался с турецким коллегой Хаканом Фиданом и президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом.