Հայաստանը եւ Ադրբեջանը սահմանազատման համալիր աշխատանքները կսկսեն հյուսիսից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման հարցերով պետական հանձնաժողովների հերթական հանդիպման ժամանակ կողմերը համաձայնության են եկել սկսել պետական սահմանի սահմանազատման համալիր աշխատանքները հյուսիսային հատվածից:
Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունից հայտնել են, որ հունվարի 16-ին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տեղի է ունեցել երկու երկրների միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների 11-րդ հանդիպումը՝ փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանի եւ Շահին Մուստաֆաեւի նախագահությամբ:
«Հանդիպման ընթացքում կողմերը շարունակել են մտքերի փոխանակությունը սահմանազատման աշխատանքների հետագա իրականացման համար սահմանագծի հատվածների/հատվածամասերի հերթականության հարցի շուրջ: Նրանք համաձայնության են եկել սկսել պետական սահմանի սահմանազատման համալիր աշխատանքները հյուսիսային հատվածից՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի սահմանների հատման կետից եւ այնուհետեւ հարավային ուղղությամբ՝ հյուսիսից հարավ մինչեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանը Իրանի հետ:
Կողմերը քննարկել են սահմանազատման աշխատանքների իրականացման կարգի վերաբերյալ համապատասխան ուղեցույցների նախագծերը, պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով համաձայնեցնել հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթիվն ու վայրը»,- ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Армения и Азербайджан начнут комплексные работы по делимитации границы на севере - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. На очередном заседании государственных комиссий по делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном стороны договорились начать комплексные работы по делимитации государственной границы с северного участка.
Пресс-служба МИД Армении сообщила, что 16 января 2025 года на границе между Арменией и Азербайджаном, под председательством вице-премьеров Мгера Григоряна и Шахина Мустафаева, состоялась одиннадцатая встреча Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между двумя странами.
«Стороны продолжили обмен мнениями по вопросу очередности участков/отрезков линии границы для дальнейшего проведения делимитационных работ и пришли к согласию начать комплекс работ по делимитации государственной границы с северного участка – с района точки стыка границ Армении, Азербайджана и Грузии и далее в южном направлении – с севера на юг, до границы Армении и Азербайджана с Ираном.
Стороны также обсудили проекты соответствующих инструкций по порядку проведения делимитационных работ и договорились определить дату и место проведения следующей встречи в рабочем порядке», - говорится в сообщении МИД Армении.