Հայաստանը եւ Ադրբեջանը սահմանազատման համալիր աշխատանքները կսկսեն հյուսիսից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման հարցերով պետական հանձնաժողովների հերթական հանդիպման ժամանակ կողմերը համաձայնության են եկել սկսել պետական սահմանի սահմանազատման համալիր աշխատանքները հյուսիսային հատվածից:
Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունից հայտնել են, որ հունվարի 16-ին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տեղի է ունեցել երկու երկրների միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների 11-րդ հանդիպումը՝ փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանի եւ Շահին Մուստաֆաեւի նախագահությամբ:
«Հանդիպման ընթացքում կողմերը շարունակել են մտքերի փոխանակությունը սահմանազատման աշխատանքների հետագա իրականացման համար սահմանագծի հատվածների/հատվածամասերի հերթականության հարցի շուրջ: Նրանք համաձայնության են եկել սկսել պետական սահմանի սահմանազատման համալիր աշխատանքները հյուսիսային հատվածից՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի սահմանների հատման կետից եւ այնուհետեւ հարավային ուղղությամբ՝ հյուսիսից հարավ մինչեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանը Իրանի հետ:
Կողմերը քննարկել են սահմանազատման աշխատանքների իրականացման կարգի վերաբերյալ համապատասխան ուղեցույցների նախագծերը, պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով համաձայնեցնել հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթիվն ու վայրը»,- ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Armenia and Azerbaijan to begin works on border demarcation from the north - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. During the regular meeting the state commissions on state border security and demarcation between Armenia and Azerbaijan agreed on starting the complex of works on the delimitation of the state border from the northern section.
Armenian Foreign Ministry’s press office reports that on January 16 the 11th meeting of the state border security and delimitation commissions of the two countries was held under the chairmanship of Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Azerbaijan’s Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev.
“During the meeting, the parties continued to exchange views on the sequence of sections/segments of the borderline for further carrying out delimitation works and agreed on starting the complex of works on the delimitation of the state border from the northern section: from the point of intersection bordering the Republic of Armenia, the Republic of Azerbaijan and Georgia, and then in the southern direction, from North to South: to the border of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan with the Islamic Republic of Iran.
The parties discussed the drafts of respective guidelines for the procedures on carrying out delimitation works and agreed to set the date and location of the next meeting through working-level consultations,” the news release reads.