Ալիեւը թվարկել է խաղաղության հաստատման «խոչընդոտները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Հայաստանի «սրընթաց սպառազինումը» խոչընդոտում է երկու երկրների միջեւ կայուն խաղաղության հաստատումը։
«Հայ հասարակության մեջ մեր ժողովրդի հանդեպ խորը արմատացած ատելությունը, առասպելական «Մեծ Հայաստանի» մասին երազանքները, Հայաստանի սահմանադրության մեջ պահպանվող տարածքային պահանջները Ադրբեջանի նկատմամբ եւ այդ երկրի արագ սպառազինումը խոչընդոտում են երկու երկրների միջեւ կայուն խաղաղության հաստատումը»,- ասել է Ալիեւը «Վերադարձի իրավունք. արդարության ապահովումը Հայաստանից բռնի վտարված ադրբեջանցիների համար» կոնֆերանսի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում։
Իլհամ Ալիեւը նշել է, որ Հայաստանը փորձում է «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքի» գործունեությունը ներկայացնել որպես սպառնալիք իր տարածքային ամբողջականությանը։
«Սակայն Համայնքի նպատակն է ապահովել Արեւմտյան Ադրբեջանից վտարված մեր հայրենակիցների արժանապատիվ վերադարձը իրենց պապենական հողերին խաղաղ եւ ապահով պայմաններում: Դա զուտ մարդու իրավունքների խնդիր է»,- ասել է նա:
Ալիեւը նշել է, որ «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքը բազմիցս երկխոսության կոչ է արել Հայաստանի կառավարությանը, սակայն մերժում է ստացել»։
«Հայաստանը պետք է բանակցություններ սկսի Համայնքի հետ եւ գործնական քայլեր ձեռնարկի արեւմտյան ադրբեջանցիների հիմնարար իրավունքները վերականգնելու համար», - ասել է նա։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «стремительное вооружение» Армении препятствуют достижению прочного мира между двумя странами.
«Глубоко укоренившаяся в армянском обществе ненависть к нашему народу, грезы о мифической «великой Армении», все еще сохраняющиеся в конституции Армении территориальные претензии к Азербайджану и стремительное вооружение этой страны препятствуют достижению прочного мира между двумя странами», - говорится в обращении Алиева к участникам конференции «Право на возвращение: Обеспечение справедливости для азербайджанцев, насильственно изгнанных из Армении».
Ильхам Алиев отметил, что Армения пытается представить деятельность «Общины Западного Азербайджана» как угрозу своей территориальной целостности.
«Однако целью Общины является обеспечение достойного возвращения наших изгнанных из Западного Азербайджана соотечественников на свои исконные земли в условиях мира и безопасности. Это сугубо вопрос прав человека», - заявил он.
Алиев отметил, что «Община Западного Азербайджана неоднократно призывала правительство Армении к диалогу, но противоположная сторона отказывалась от этого».
«Армения должна начать переговоры с Общиной и предпринять практические шаги по восстановлению фундаментальных прав западных азербайджанцев», - заявил он.