Ալիեւն այցելել է «Հաղթանակի զբոսայգու» շինհրապարակ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ծանոթացել է շինարարական աշխատանքներին Բաքվի «Հաղթանակի զբոսայգում»:
Ըստ Ազերթաջ գործակալության՝ Նոյեմբերի 8-ի պողոտայում ստեղծվող զբոսայգին ավելի քան 9 հեկտար տարածք է զբաղեցնում։
Այգու մուտքի մոտ կառուցվում է 44 տարրից բաղկացած կամար։ Կամարի բարձրությունը կկազմի 44 մետր, լայնությունը՝ 22 մետր։
9 հազար 200 քառաքուսի մետր մակերեսով թանգարանի կողային պատին գրվելու են զոհված զինվորների ու սպաների անունները։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո Ալիեւը Բաքվում բացել էր «Ռազմավարների զբոսայգին», որը բրիտանական The Economist-ը «զզվելի» էր որակել:
Զբոսայգում, մասնավորապես, ներկայացված էին վիրավոր հայ զինվորների մանեկենները եւ պատերազմում զոհված հայ զինծառայողների սաղավարտները։

Алиев ознакомился со строительными работами в «Парке Победы» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев ознакомился со строительными работами в «Парке Победы» в Баку.
Как сообщает Азертадж, парк, создаваемый на проспекте 8 Ноября, охватывает территорию площадью более девяти гектаров.
На входе в парк будет установлена арка, состоящая из 44 элементов. Высота арки составит 44, ширина – 22 метра.
На боковой стене музея, площадь которого составляет 9 тысяч 200 квадратных метров, будут записаны имена погибших солдат и офицеров.
Медиамакс отмечает, что после завершения войны 2020 года Алиев открыл в Баку
парк «Парк военных трофеев», который британский The Economist назвал «омерзительным».
В парке, в частности, были представлены манекены раненых армянских солдат и каски убитых во время войны армянских военнослужащих.