Կարսում կայացել է «Վերադարձ Արեւմտյան Ադրբեջան» ֆորումը
Ինչպես հաղորդում է Ազերթաջը՝ միջոցառումը կազմակերպել են Թուրք-ադրբեջանական ասոցիացիաների դաշնությունը (TADEF), Ադրբեջանի սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեն եւ Կարսի քաղաքապետարանը։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ «Կարսի քաղաքապետ Օթուկեն Սենգերն իր ելույթում հիշեցրել է 1918-1920 թվականներին Արեւելյան Անատոլիայում հայկական ավազակախմբերի կատարած հանցագործությունները եւ նշել, որ այդ ժամանակահատվածում Կարսի բնակիչները նույնպես ենթարկվել էին հայերի արյունալի հարձակումներին»։
«Նման արյունալի իրադարձություններ տեղի էին ունեցել Արեւմտյան Ադրբեջանի տարածքներում, որոնք այժմ կոչվում են Հայաստան։ Երկու տարվա ընթացքում մինչեւ 300 հազար ադրբեջանցիներ ստիպված են եղել լքել իրենց հողերը, որոնց մի մասը ապաստան է գտել Կարսում»,- ասել է Սանգերը։
«Մարդիկ արդարացիորեն ցանկանում են վերադառնալ իրենց պատմական հողերը: Այդ պահանջները հնչում են ոչ միայն Ադրբեջանում, այլեւ Թուրքիայում եւ այլ երկրներում։ Հայաստանը պետք է քայլեր ձեռնարկի այս անարդարությունը վերացնելու համար։ Ես կոչ եմ անում համաշխարհային հանրությանը անտարբեր չմնալ ադրբեջանցիների՝ Արեւմտյան Ադրբեջան վերադարձի հարցի նկատմամբ»,- ասել է Սանգերը։

“Return to Western Azerbaijan” forum held in Kars
Azertac reports that the event was organized by the Federation of Azerbaijani Associations of Turkey (TADEF), the State Committee for Diaspora Work and Kars Municipality.--0--
The report says that “the chairman of Kars Municipality Otiken Senger in his speech recalled the crimes committed by Armenian gangs in Eastern Anatolia in the period from 1918 to 1920 and noted that the inhabitants of Kars were also subjected to bloody attacks of Armenians in that period.”
“Similar bloody events took place in the territories of Western Azerbaijan, now called Armenia. Within two years, up to 300,000 Azerbaijanis were forced to leave their lands, some of whom took refuge in Kars,” Senger said.
“People rightly want to return to their historical lands. These demands are voiced not only in Azerbaijan, but also in Turkey and other countries. Armenia needs to take steps to eliminate this injustice. I call on the world community not to remain indifferent to the topic of return of Azerbaijanis to Western Azerbaijan,” Senger said.