Կարսում կայացել է «Վերադարձ Արեւմտյան Ադրբեջան» ֆորումը
Ինչպես հաղորդում է Ազերթաջը՝ միջոցառումը կազմակերպել են Թուրք-ադրբեջանական ասոցիացիաների դաշնությունը (TADEF), Ադրբեջանի սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեն եւ Կարսի քաղաքապետարանը։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ «Կարսի քաղաքապետ Օթուկեն Սենգերն իր ելույթում հիշեցրել է 1918-1920 թվականներին Արեւելյան Անատոլիայում հայկական ավազակախմբերի կատարած հանցագործությունները եւ նշել, որ այդ ժամանակահատվածում Կարսի բնակիչները նույնպես ենթարկվել էին հայերի արյունալի հարձակումներին»։
«Նման արյունալի իրադարձություններ տեղի էին ունեցել Արեւմտյան Ադրբեջանի տարածքներում, որոնք այժմ կոչվում են Հայաստան։ Երկու տարվա ընթացքում մինչեւ 300 հազար ադրբեջանցիներ ստիպված են եղել լքել իրենց հողերը, որոնց մի մասը ապաստան է գտել Կարսում»,- ասել է Սանգերը։
«Մարդիկ արդարացիորեն ցանկանում են վերադառնալ իրենց պատմական հողերը: Այդ պահանջները հնչում են ոչ միայն Ադրբեջանում, այլեւ Թուրքիայում եւ այլ երկրներում։ Հայաստանը պետք է քայլեր ձեռնարկի այս անարդարությունը վերացնելու համար։ Ես կոչ եմ անում համաշխարհային հանրությանը անտարբեր չմնալ ադրբեջանցիների՝ Արեւմտյան Ադրբեջան վերադարձի հարցի նկատմամբ»,- ասել է Սանգերը։

В Карсе состоялся форум «Возвращение в Западный Азербайджан»
Как сообщает Азертадж, организаторами мероприятия выступили Федерация турецко-азербайджанских ассоциаций (TADEF), Госкомитет по работе с диаспорой Азербайджана и муниципалитет Карса.
В сообщении говорится, что «председатель муниципалитета Карса Отукен Сенгер в своем выступлении напомнил о преступлениях, совершенных армянскими бандформированиями в Восточной Анатолии в период с 1918 по 1920 годы и отметил, что кровавым нападениям армян в тот период подверглись и жители Карса».
«Схожие кровавые события имели место и на территориях Западного Азербайджана, именуемых ныне Арменией. В течение двух лет свои земли вынужденно покинули до 300 тысяч азербайджанцев, часть которых нашла пристанище в Карсе», - заявил Сенгер.
«Люди справедливо хотят вернуться на свои исторические земли. Эти требования озвучиваются не только в Азербайджане, но и в Турции и других странах. Армении нужно предпринять шаги по устранению этой несправедливости. Призываю мировое сообщество не оставаться безучастным к теме возвращения азербайджанцев в Западный Азербайджан», - сказал Сенгер.