Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ պետք է ապահովել «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքի» ներկայացուցիչների Հայաստան վերադառնալու իրավունքը։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է AZERTAC գործակալությունը, Ալիեւն ասել է Կանադայի նորանշանակ դեսպան Քեւին Հեմիլթոնի հետ հանդիպմանը՝ մեկնաբանելով դիվանագետի խոսքերը վերադարձի իրավունքի ապահովման մասին։
«Նախագահն ընդգծել է, որ այդ իրավունքը պետք է ապահովվի փոխադարձաբար, այդ թվում՝ Արեւմտյան Ադրբեջանի Համայնքի ներկայացուցիչների համար։ Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ անցյալ դարում բնիկ ադրբեջանական բնակչությունը տարբեր փուլերում, վերջին անգամ՝ 1988 թվականին, ենթարկվել է էթնիկական զտումների Հայաստանի տարածքում, իսկ նրա նյութական եւ մշակութային ժառանգությունն ամբողջությամբ ոչնչացվել է»,- ասվում է AZERTAC-ի հաղորդագրությունում։
Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամները չէին կարող կամ ավելի ճիշտ՝ չէին ցանկանում հասնել հակամարտության կարգավորմանը, նրանք բոլորն էլ ցանկանում էին, որ Հայաստանի կողմից իրականացված օկուպացիան հավերժ շարունակվի»։
Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ «Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ առարկայական բանակցությունները սկսվել են 2023 թվականի դեկտեմբերին, քանի որ մինչ այդ Հայաստանը փորձում էր այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի» հարցը ներառել խաղաղության պայմանագրի մեջ։ Դա անընդունելի էր, քանի որ դա մեր ներքին խնդիրն է։ Այսպիսով, անջատողական ռեժիմի լուծարումից հետո բանակցությունները շարունակվում են ընդամենը 6 ամիս՝ դեկտեմբերից»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
«Պետության ղեկավարն ասել է, որ դա ժամանակ է պահանջում, եւ, իհարկե, խաղաղության պայմանագրի ամենակարեւոր պայմանը Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունն է, քանի որ այն տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ, եւ քանի դեռ դա տեղի չի ունեցել, խաղաղության պայմանագիրը չի ստորագրվի»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Միաժամանակ Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ «մենք բավականին արագ ենք շարժվում բանակցային գործընթացի շրջանակներում»։
«Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք ավարտին հասցնել խաղաղության պայմանագրի տեքստի կամ առնվազն դրա հիմնական սկզբունքների աշխատանքը մի քանի ամսվա ընթացքում: Օկուպացիայի ժամանակ միջնորդների ծրագիրն էր համաձայնության գալ հիմնական սկզբունքների շուրջ, նախաստորագրել դրանք, իսկ հետո կազմել տեքստը։ Մենք կարծում ենք, որ սա կարող է լինել տարբերակներից մեկը՝ համաձայնության գալ հիմնական սկզբունքների շուրջ, նախաստորագրել դրանք, ապա աշխատել տեքստի վրա»,- ասել է Ալիեւը։

Алиев считает необходимым обеспечить право азербайджанцев на возвращение в Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил о необходимости обеспечения права на возвращение в Армению представителей «Общины Западного Азербайджана».
Как сообщает агентство АЗЕРТАДЖ, Ильхам Алиев сказал об этом на встрече с новоназначенным послом Канады Кевином Гамильтоном, комментиаруя слова дипломата об обеспечении права на возвращение.
«Президент подчеркнул, что это право должно быть обеспечено обоюдно, в том числе должно касаться представителей Общины Западного Азербайджана. Глава государства подчеркнул, что в прошлом веке коренное азербайджанское население на различных этапах, последний раз - в 1988 году, подверглось этнической чистке на территории Армении, а его материально-культурное наследие было полностью разрушено», - говорится в сообщении АЗЕРТАДЖ.
Ильхам Алиев заявил, что «три постоянных члена Совета Безопасности ООН не смогли, точнее, не захотели добиться урегулирования конфликта - все они хотели, чтобы совершенная Арменией оккупация стала вечной».
Ильхам Алиев сказал, что «содержательные переговоры между Азербайджаном и Арменией начались в декабре 2023 года, поскольку до этого Армения пыталась включить в мирный договор вопрос так называемого «Нагорного Карабаха».
«Это было неприемлемым, так как это – наш внутренний вопрос. Таким образом, после ликвидации сепаратистского режима переговоры ведутся всего 6 месяцев - с декабря», - заявил президент Азербайджана.
«Глава государства сказал, что для того нужно время, и, конечно, важнейшим условием мирного соглашения является изменение Конституции Армении, так как в ней содержатся территориальные претензии против Азербайджана, и до тех пор, пока этого не произойдет, мирное соглашение не будет подписано», - отмечается в сообщении.
Вместе с тем, президент Азербайджана отметил, что «мы достаточно быстро продвигаемся в рамках переговорного процесса».
«Считаю, что мы можем завершить работу над текстом мирного договора, по крайней мере над его основными принципами, в течение нескольких месяцев. В период оккупации план посредников заключался в достижении соглашения по основным принципам, именуемым Мадридскими принципами. Они должны были быть парафированы, а затем должен был быть составлен текст. Считаем, что это может быть одним из вариантов – достигнуть соглашения по основным принципам, парафировать их, а затем поработать над текстом», - сказал Алиев.