Գրիգորյան. Հայաստանը փորձում է հնարավորինս արագ խաղաղության պայմանագիր ունենալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանից ստացել է խաղաղության պայմանագրի առաջարկների 10-րդ փաթեթը:
«Գործընթացը դինամիկ է, երբեմն առաջընթաց կա, երբեմն՝ ոչ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԽ քարտուղարը: Նա նշել է, որ Ադրբեջանը դեռ չի պատասխանել հետաքննության համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու Հայաստանի առաջարկին.
«Բնականաբար, Հայաստանին անհանգստացնում է Ադրբեջանի կողմից տարածվող ապատեղեկատվությունը, թե ՀՀ-ից հրադադարի խախտումներ են լինում, միանշանակ է՝ հայկական կողմից էսկալացիայի որեւէ քայլ, կրակոցներ չեն եղել»:
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանի խաղաղության համար պատասխանատու են բոլորը, առաջին հերթին՝ տարածաշրջանային երկրները, նաեւ՝ միջազգային գործընկերները։
Խոսելով սահմանազատման գործընթացի մասին՝ Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ այն տեղի է ունենում հատվածական, իսկ թե որտեղ կլինի հաջորդ սահմանազատումը, դեռ համաձայնություն չկա։
«Սահմանազատման գործընթացն ավելի շատ կայունություն է բերելու: Ամբողջական կայունության համար, սակայն, խաղաղության պայմանագիր է պետք։ Պետք է խաղաղություն, որ ամբողջովին համոզված լինենք, որ էսկալացիա չի լինելու, սա է հիմնական երաշխիքը: Հայաստանը փորձում է խաղաղության պայմանագիր ունենալ հնարավորինս արագ»,- եզրափակել է ԱԽ քարտուղարը:

Григорян: Армения пытается заключить мирный договор как можно скорее - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян сообщил сегодня, что Армения получила от Азербайджана 10-й пакет предложений по мирному договору.
«Это динамичный процесс, иногда прогресс есть, а иногда - нет», - сказал секретарь Совбеза в беседе с журналистами. Он отметил, что Азербайджан пока не ответил на предложение Армении о создании совместного механизма расследования.
«Естественно, Армения обеспокоена распространяемой Азербайджаном дезинформацией о том, что со стороны Армении происходят нарушения режима прекращения огня. Очевидно, что никакой эскалации, никаких выстрелов с армянской стороны не было».
По его словам, за мир в регионе ответственность несут все, в первую очередь страны региона, а также международные партнеры.
Говоря о процессе демаркации границы, Армен Григорян отметил, что она происходит частями, и пока нет договоренности о том, где будет проходить следующая демаркация границы.
«Процесс демаркации границ увеличит стабильность. Однако для полной стабильности необходим мирный договор. Нам нужен мир, чтобы быть полностью уверенными в том, что эскалации не будет, это главная гарантия. Армения стремится как можно скорее заключить мирный договор», - заключил секретарь Совета безопасности.