Գրիգորյան. Հայաստանը փորձում է հնարավորինս արագ խաղաղության պայմանագիր ունենալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանից ստացել է խաղաղության պայմանագրի առաջարկների 10-րդ փաթեթը:
«Գործընթացը դինամիկ է, երբեմն առաջընթաց կա, երբեմն՝ ոչ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԽ քարտուղարը: Նա նշել է, որ Ադրբեջանը դեռ չի պատասխանել հետաքննության համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու Հայաստանի առաջարկին.
«Բնականաբար, Հայաստանին անհանգստացնում է Ադրբեջանի կողմից տարածվող ապատեղեկատվությունը, թե ՀՀ-ից հրադադարի խախտումներ են լինում, միանշանակ է՝ հայկական կողմից էսկալացիայի որեւէ քայլ, կրակոցներ չեն եղել»:
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանի խաղաղության համար պատասխանատու են բոլորը, առաջին հերթին՝ տարածաշրջանային երկրները, նաեւ՝ միջազգային գործընկերները։
Խոսելով սահմանազատման գործընթացի մասին՝ Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ այն տեղի է ունենում հատվածական, իսկ թե որտեղ կլինի հաջորդ սահմանազատումը, դեռ համաձայնություն չկա։
«Սահմանազատման գործընթացն ավելի շատ կայունություն է բերելու: Ամբողջական կայունության համար, սակայն, խաղաղության պայմանագիր է պետք։ Պետք է խաղաղություն, որ ամբողջովին համոզված լինենք, որ էսկալացիա չի լինելու, սա է հիմնական երաշխիքը: Հայաստանը փորձում է խաղաղության պայմանագիր ունենալ հնարավորինս արագ»,- եզրափակել է ԱԽ քարտուղարը:

Grigoryan: Armenia is trying to sign the peace treaty as soon as possible - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Secretary of Armenia’s Security Council Armen Grigoryan said today that Armenia has received the 10th package of peace treaty proposals from Azerbaijan.
“The process is dynamic, sometimes there is progress, sometimes there is not,” Armen Grigoryan said speaking to reporters. He noted that Azerbaijan has not yet responded to Armenia’s proposal on creating a joint investigation mechanism:
“Naturally, Armenia is worried about the misinformation spread by Azerbaijan about ceasefire violations by the Armenian side. It is clear that there was no escalation from the Armenian side and no shots were fired either.”
According to him, everyone is responsible for the peace in the region, first of all, the regional countries, as well as the international partners.
Speaking about the border demarcation process, Armen Grigoryan noted that it is taking place in parts, and there is still no agreement on where the next border demarcation will take place.
“The demarcation process will bring more stability. However, a peace treaty is needed for complete stability. We need peace to be sure that there will be no escalation, this is the main guarantee. Armenia is trying to have a peace agreement as soon as possible,” the Secretary of the Security Council concluded.