Փաշինյան. Խաղաղության պայմանագիրը կարելի է ստորագրել մեկ ամսվա ընթացքում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «այս պահին խաղաղության պայմանագրի տեքստը բավականին հասունացած է»:
«Կարելի է վերջին շտրիխները ճշգրտել, բերել վերջնական տեսքի եւ մեկ ամսվա ընթացքում ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը արձանագրեն, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, չունեն միմյանցից տարածքային պահանջներ, հրաժարվում են ուժի սպառնալիքի կիրառումից, պատրաստ են չմիջամտել իրար ներքին գործերին, ագրեսիվ քաղաքականություն չվարել եւ պատրաստ են հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ, մնացած բոլոր հարցերը լուծվող են: Եթե տարածքային ամբողջականությունը ճանաչվում է՝ մնացած բոլոր հարցերը լուծվում են»,- ասել է նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ կոմունիկացիաների բացումը կարող է ավելի շուտ լինել, քան՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը.
Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանի պնդումներին Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության անհրաժեշտության մասին, Փաշինյանն ասել է, որ «փորձել այդ հարցը բերել բանակցությունների սեղան՝ նշանակում է տորպեդահարել խաղաղության գործընթացը»:
«Չեմ բացառում, որ այդտեղ կան նաեւ որոշակի միտումներ՝ միջամտություններ իրականացնել Հայաստանի ներքին գործերին եւ նաեւ որոշակի դեզինֆորմացիայի վրա հիմնված պրոցեսներ հարուցել Հայաստանում:
Սահմանադրության փոփոխության մասին մենք խոսել ենք 2018 թվականից։ Մեր օրակարգը բացառապես կապված է ժողովրդավարական բարեփոխումների հետ, ու մենք ասել ենք, որ սահմանադրական փոփոխությունը բանակցության մաս չի կարող լինել, որովհետեւ դա բացառապես մեր ներքին օրակարգն է», - ասել է Փաշինյանը:

Пашинян: Мирный договор можно подписать в течение месяца - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «текст мирного договора является вполне созревшим».
«Можно окончательно скорректировать последние штрихи и в течение месяца подписать мирный договор»,- заявил Никол Пашинян журналистам в парламенте.
«Когда Армения и Азербайджан зафиксируют, что признают территориальную целостность друг друга, не имеют друг к другу территориальных требований, откажутся от угрозы применения силы, подтвердят готовность не вмешиваться во внутренние дела друг друга, не проводить агрессивную политику, а также подтвердят готовность установить дипломатические отношения, все остальные вопросы будут решаемы. Если будет признана территориальная целостность, все остальные вопросы решены»,- сказал он.
По мнению Пашиняна, открытие коммуникаций может произойти раньше, чем подписание мирного договора.
Говоря о заявлениях Азербайджана о необходимости изменения Конституции Армении, Пашинян заявил, что «попытка привнести этот вопрос на переговоры означает торпедирование мирного процесса».
«Не исключаю, что существуют определенные тенденции к вмешательству во внутренние дела Армении, а также инициированию в Армении процессов, основанных на определенной дезинформации.
О внесении изменений в Конституцию мы говорим с 2018 года, но наша повестка связана исключительно с демократическими реформами, и мы говорили, что изменение Конституции не может быть частью переговоров, потому что это сугубо наша внутренняя повестка», - сказал Пашинян.