Փաշինյան. Խաղաղության պայմանագիրը կարելի է ստորագրել մեկ ամսվա ընթացքում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «այս պահին խաղաղության պայմանագրի տեքստը բավականին հասունացած է»:
«Կարելի է վերջին շտրիխները ճշգրտել, բերել վերջնական տեսքի եւ մեկ ամսվա ընթացքում ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը արձանագրեն, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, չունեն միմյանցից տարածքային պահանջներ, հրաժարվում են ուժի սպառնալիքի կիրառումից, պատրաստ են չմիջամտել իրար ներքին գործերին, ագրեսիվ քաղաքականություն չվարել եւ պատրաստ են հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ, մնացած բոլոր հարցերը լուծվող են: Եթե տարածքային ամբողջականությունը ճանաչվում է՝ մնացած բոլոր հարցերը լուծվում են»,- ասել է նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ կոմունիկացիաների բացումը կարող է ավելի շուտ լինել, քան՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը.
Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանի պնդումներին Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության անհրաժեշտության մասին, Փաշինյանն ասել է, որ «փորձել այդ հարցը բերել բանակցությունների սեղան՝ նշանակում է տորպեդահարել խաղաղության գործընթացը»:
«Չեմ բացառում, որ այդտեղ կան նաեւ որոշակի միտումներ՝ միջամտություններ իրականացնել Հայաստանի ներքին գործերին եւ նաեւ որոշակի դեզինֆորմացիայի վրա հիմնված պրոցեսներ հարուցել Հայաստանում:
Սահմանադրության փոփոխության մասին մենք խոսել ենք 2018 թվականից։ Մեր օրակարգը բացառապես կապված է ժողովրդավարական բարեփոխումների հետ, ու մենք ասել ենք, որ սահմանադրական փոփոխությունը բանակցության մաս չի կարող լինել, որովհետեւ դա բացառապես մեր ներքին օրակարգն է», - ասել է Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “the text of the peace treaty is quite mature at this moment.”
“Finishing touches can be clarified, finalized and the peace treaty can be signed within a month,” Nikol Pashinyan told reporters in the National Assembly.
“After Armenia and Azerbaijan record that they recognize each other’s territorial integrity, have no territorial claims toward each other, refuse to use the threat of force, are ready not to interfere in each other’s internal affairs, not to conduct an aggressive policy and are ready to establish diplomatic relations, all other issues will be solved. If territorial integrity is recognized, all other issues can be considered resolved,” he said.
According to Pashinyan, the opening of communications can be sooner than the signing of the peace treaty.
As to Azerbaijan’s claims about the need to amend the Armenian Constitution, Pashinyan said that “the attempts to bring this issue to the negotiation table means torpedoing the peace process.”
“I do not rule out the existence of certain tendencies to intervene into Armenia’s internal affairs and also to initiate processes in Armenia based on disinformation.
We have been talking about the constitutional amendment since 2018. Our agenda is exclusively related to democratic reforms. We have stated that the constitutional amendment cannot be part of the negotiations, because it is exclusively our internal agenda,” Pashinyan said.