Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը քննարկել են կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության եւ բարգավաճմանն աջակցելու հնարավորությունները։
Նրանց հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսի 30-ին Պրահայում՝ ՆԱՏՕ-ի երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման շրջանակում։ Բլինքենն ու Ֆիդանը հիմնական ուշադրությունը դարձրել են Գազայում տիրող իրավիճակի վրա։
Մեդիամաքսը նշում է, որ ս.թ. մարտին Վաշինգտոնում կայացած ամերիկա-թուրքական ռազմավարական մեխանիզմի յոթերորդ հանդիպման արդյունքներով ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում էր.
«Հարավային Կովկասում պետքարտուղար Բլինքենը եւ նախարար Ֆիդանը պարտավորվել են միասին աշխատել՝ առաջ մղելու Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հավասարակշռված եւ կայուն խաղաղության համաձայնագիրը, որը կնպաստի տարածաշրջանային կայունությանը, համագործակցությանը եւ բարգավաճմանը»:

Blinken and Fidan discuss opportunities to “support peace in the Caucasus” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State Antony Blinken and Turkish Foreign Minister Hakan Fidan discussed opportunities to support peace and prosperity in the Caucasus region.
The meeting of the U.S. Secretary of State and Turkish foreign minister took place in Prague, on the sidelines of an informal meeting of NATO Foreign Ministers.
Mediamax notes that the statement issued following the seventh meeting of the U.S.-Turkey Strategic Mechanism held in Washington in March this year, in particular said:
“On the South Caucasus, Secretary Blinken and Minister Fidan committed to work together to promote a balanced and lasting peace agreement between Azerbaijan and Armenia, and concurred that this would promote regional stability, cooperation, and welfare.”