Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը քննարկել են կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության եւ բարգավաճմանն աջակցելու հնարավորությունները։
Նրանց հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսի 30-ին Պրահայում՝ ՆԱՏՕ-ի երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման շրջանակում։ Բլինքենն ու Ֆիդանը հիմնական ուշադրությունը դարձրել են Գազայում տիրող իրավիճակի վրա։
Մեդիամաքսը նշում է, որ ս.թ. մարտին Վաշինգտոնում կայացած ամերիկա-թուրքական ռազմավարական մեխանիզմի յոթերորդ հանդիպման արդյունքներով ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում էր.
«Հարավային Կովկասում պետքարտուղար Բլինքենը եւ նախարար Ֆիդանը պարտավորվել են միասին աշխատել՝ առաջ մղելու Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հավասարակշռված եւ կայուն խաղաղության համաձայնագիրը, որը կնպաստի տարածաշրջանային կայունությանը, համագործակցությանը եւ բարգավաճմանը»:

Блинкен и Фидан обсудили возможности по поддержке достижения мира на Кавказе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен и министр иностранных дел Турции Хакан Фидан обсудили возможности по поддержке достижения мира и благополучия в Кавказском регионе.
Встрече внешнеполитических ведомств состоялась 30 мая в Праге в рамках неформальной встречи глав МИД стран НАТО. Основное внимание Блинкен и Фидан уделили ситуации в Газе.
Медиамакс отмечает, что заявлении, опубликованном по итогам седьмого заседания американо-турецкого стратегического механизма, состоявшегося в Вашингтоне в марте этого года, в частности, говорилось:
«На Южном Кавказе госсекретарь Блинкен и министр Фидан обязались работать вместе над продвижением сбалансированного и прочного мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией, которое будет способствовать региональной стабильности, сотрудничеству и благосостоянию».