Պեսկով. Բաքուն «շատ բացասաբար» է վերաբերվում Հայաստանում ԵՄ առաքելությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ Ադրբեջանը բացասաբար է վերաբերվում Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքին։
Այսօր մեկնաբանելով հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդների թվի ավելացման որոշումը՝ Պեսկովն ասել է. «Հավանաբար, արժե կասկածի տակ դնել նման առաքելության արդյունավետությունը»։
«Հարցն այն է, թե որն է մոնիտորինգի առարկան, եւ արդյո՞ք այդ առաքելությունը կճանաչվի ադրբեջանական կողմից։ Եթե ճիշտ ենք հասկանում, ադրբեջանական կողմը շատ բացասական է վերաբերվում այդ առաքելության գործառույթներին, եւ ես կասկածում եմ, որ այնտեղ նման մանդատը ըմբռնմամբ կընդունեն»,- ասել է Պեսկովը։ Նա հավելել է, որ «դա Երեւանի միակողմանի որոշումն է»։

Peskov: Baku has “very negative” attitude to EU mission in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian presidential spokesperson Dmitry Peskov stated that Azerbaijan has a negative attitude towards the work of the EU monitoring mission in Armenia.
Commenting today on the decision to increase the number of EU observers on the Armenian-Azerbaijani border, Peskov said: “It is probably worth questioning the potential effectiveness of such a mission.”
“The question is what is being monitored and whether this mission is recognized by the Azerbaijani side. If we understand correctly, the Azerbaijani side has a very negative attitude to the functions of this mission, and I doubt that such a mandate will be met with understanding there,” Peskov said. He added that “this is Yerevan’s unilateral decision.”