Պեսկով. Բաքուն «շատ բացասաբար» է վերաբերվում Հայաստանում ԵՄ առաքելությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ Ադրբեջանը բացասաբար է վերաբերվում Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքին։
Այսօր մեկնաբանելով հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդների թվի ավելացման որոշումը՝ Պեսկովն ասել է. «Հավանաբար, արժե կասկածի տակ դնել նման առաքելության արդյունավետությունը»։
«Հարցն այն է, թե որն է մոնիտորինգի առարկան, եւ արդյո՞ք այդ առաքելությունը կճանաչվի ադրբեջանական կողմից։ Եթե ճիշտ ենք հասկանում, ադրբեջանական կողմը շատ բացասական է վերաբերվում այդ առաքելության գործառույթներին, եւ ես կասկածում եմ, որ այնտեղ նման մանդատը ըմբռնմամբ կընդունեն»,- ասել է Պեսկովը։ Նա հավելել է, որ «դա Երեւանի միակողմանի որոշումն է»։

Песков: в Баку «весьма негативно» относятся к миссии ЕС в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что в Азербайджане негативно относятся к работе наблюдательской миссии ЕС в Армении.
Комментируя сегодня решение об увеличении числа наблюдателей от ЕС на армяно-азербайджанской границе, Песков сказал: «Наверное, стоит поставить под сомнение потенциальную эффективность такой миссии».
«Вопрос в том, что является предметом наблюдения и признается ли эта миссия азербайджанской стороной. Если мы правильно понимаем, азербайджанская сторона весьма негативно относится к функциям этой миссии, и я сомневаюсь, что там с пониманием будет встречен такой мандат», - сказал Песков. Он добавил, что «это такое одностороннее решение Еревана».