Բայրամովն ասել է, որ Հայաստանի հետ տարաձայնությունները կրճատվել են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ խաղաղ պայմանագրի նախագծում պակասել են այն կետերը, որոնց շուրջ կողմերը էական տարաձայնություններ ունեն։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, ելույթ ունենալով տարին ամփոփող մամուլի ասուլիսում, նա ասել է.
«Տարաձայնություններ կան։ Սակայն, չնայած բոլոր դժվարություններին, պակասել են այն կետերը, որոնց շուրջ մենք լուրջ տարաձայնություններ ունենք»։
Բայրամովի խոսքով, նոյեմբերի վերջին հայկական կողմից ստացված առաջարկների վերջին փաթեթում «դրական զարգացումներ կան»։ Միաժամանակ, նշել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը, դժվար է ասել, թե կողմերը որքան մոտ են պայմանագրի ստորագրմանը։
«Լուրջ քաղաքական կամքի դեպքում աշխատանքները կարող են ավարտվել բավականին սեղմ ժամկետներում»,- նշել է նա։
Ջեյհուն Բայրամովը կարծիք է հայտնել, որ 2024 թվականին Բաքուն եւ Երեւանը կվերսկսեն դեմ առ դեմ շփումները։ Նա, մասնավորապես, ասել է, որ կարող է հանդիպել հայ պաշտոնակցի հետ երկու երկրների սահմանին։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said that the number of points in the draft peace agreement on which the parties have significant disagreements has decreased.
Speaking at a year-end news conference year, he said:
“Disagreements exist. But despite all the difficulties, the number of points on which we have serious disagreements has decreased.”
According to Bayramov, “positive developments” have been recorded in the latest package of proposals received from the Armenian side in late November. At the same time, the Azerbaijani foreign minister noted that it is difficult to say how close the parties are to concluding an agreement.
“With serious political will, the work can be completed in a fairly short time,” he noted.
Jeyhun Bayramov expressed an opinion that Baku and Yerevan will resume direct contacts in 2024. In particular, he said that he can hold talks with his Armenian counterpart on the border of the two countries.