Բայրամովն ասել է, որ Հայաստանի հետ տարաձայնությունները կրճատվել են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ խաղաղ պայմանագրի նախագծում պակասել են այն կետերը, որոնց շուրջ կողմերը էական տարաձայնություններ ունեն։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, ելույթ ունենալով տարին ամփոփող մամուլի ասուլիսում, նա ասել է.
«Տարաձայնություններ կան։ Սակայն, չնայած բոլոր դժվարություններին, պակասել են այն կետերը, որոնց շուրջ մենք լուրջ տարաձայնություններ ունենք»։
Բայրամովի խոսքով, նոյեմբերի վերջին հայկական կողմից ստացված առաջարկների վերջին փաթեթում «դրական զարգացումներ կան»։ Միաժամանակ, նշել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը, դժվար է ասել, թե կողմերը որքան մոտ են պայմանագրի ստորագրմանը։
«Լուրջ քաղաքական կամքի դեպքում աշխատանքները կարող են ավարտվել բավականին սեղմ ժամկետներում»,- նշել է նա։
Ջեյհուն Բայրամովը կարծիք է հայտնել, որ 2024 թվականին Բաքուն եւ Երեւանը կվերսկսեն դեմ առ դեմ շփումները։ Նա, մասնավորապես, ասել է, որ կարող է հանդիպել հայ պաշտոնակցի հետ երկու երկրների սահմանին։

Байрамов заявил, что разногласий с Арменией стало меньше - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что количество пунктов в проекте мирного соглашения с Арменией, по которым у сторон имеются существенные разногласия, снизилось.
Как ссообщает ТАСС, выступая на пресс-конференции по итогам года, он заявил:
«Разногласия есть. Но, несмотря на все трудности, число пунктов, по которым у нас есть серьезные разногласия, сократилось».
По словам Байрамова, в последнем пакете предложений, полученном от армянской стороны в конце ноября, «есть позитивные подвижки». В то же время, отметил глава МИД Азербайджана, трудно сказать, насколько стороны близки к заключению соглашения.
«При наличии серьезной политической воли работу можно завершить в достаточно короткие сроки», - заметил он.
Джейхун Байрамов выразил мнение, что в 2024 году Баку и Ереван возобновят очные контакты. Он, в частности, сказал, что может провести переговоры с армянским коллегой на границе двух стран.