Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ ««Արեւմտյան Ադրբեջան» հայեցակարգը Հայաստանի դեմ նոր պատերազմ նախապատրաստելու հայեցակարգ է»:
«Եվ սա կատարվում է՝ չնայած այն բանին, որ մենք, կարծես, մոտ ենք Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, չնայած այն հանգամանքին, որ վերոնշյալ խնդիրները լուրջ հարցեր են առաջացնում Ադրբեջանի անկեղծության վերաբերյալ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ելույթ ունենալով «Փարիզի խաղաղության համաժողովում»:
«Բայց դա չի սասանում մեր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին, եւ մենք հույս ունենք, որ առաջիկա ամիսներին կստորագրենք խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի հետ՝ հիմնվելով Բրյուսելում կայացած բանակցություններում համաձայնեցված հետեւյալ երեք սկզբունքների վրա.
1. Հայաստանն ու Ադրբեջանը լիովին ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ հիմնվելով այն գիտակցության վրա, որ Հայաստանի տարածքը զբաղեցնում է 29,800 կմ քառակուսի, իսկ Ադրբեջանինը՝ 86,600 կմ քառակուսի տարածք։
2. Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատում են իրենց անվերապահ հավատարմությունը 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին՝ որպես սահմանազատման քաղաքական շրջանակ:
3. Տարածաշրջանում տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակման ապագա տրանսպորտային կարգավորումները հարգելու են բոլոր երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության եւ հավասարության սկզբունքները:
Մենք այս սկզբունքների շուրջ պայմանավորվածությունը ձեռք ենք բերել Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի հետ բանակցությունների ընթացքում, եւ այդ պայմանավորվածություններն արձանագրվեցին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարություններում՝ 2023 թվականի մայիսի 14-ի եւ հուլիսի 15-ի եռակողմ հանդիպումներից հետո», - հիշեցրել է Փաշինյանը:

Pashinyan: “Western Azerbaijan” is a concept of a new war against Armenia
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that “The concept of “Western Azerbaijan”, is a concept of preparing a new war against Armenia.”
“And all this despite the fact that we seem to be close to signing a peace treaty with Azerbaijan, notwithstanding the fact that the abovementioned issues raise significant questions regarding the sincerity of Azerbaijan,” Nikol Pashinyan said in his speech at Paris Peace Conference.
“But it does not shake our commitment to the peace agenda and we hope to sign a peace treaty with Azerbaijan in the coming months based on the following three principles agreed upon in the negotiations held in Brussels:
Principle number 1. Armenia and Azerbaijan fully recognize each other’s territorial integrity and sovereignty, based on the understanding that Armenia’s territory covers 29.800 km2 and Azerbaijan’s 86.600 km2.
Principle number 2. Armenia and Azerbaijan confirm their unequivocal commitment to the 1991 Almaty Declaration as a political framework for the delimitation.
Principle number 3. Future transport arrangements for unblocking transport and economic links in the region will respect the principles of sovereignty, jurisdiction, reciprocity and equality of all countries.
We reached an agreement on these principles during the negotiations with the President of Azerbaijan in Brussels, and these agreements were recorded in the statements of the President of the EU Council, Charles Michel, following the May 14 and July 15 2023 trilateral meetings,” Pashinyan reminded.