Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի կառավարությունը «համակողմանիորեն երաշխավորում է հայազգի քաղաքացիների խաղաղ բնակությունը Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջանում»։
Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, այդ մասին Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչի հետ հանդիպմանն ասել է Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության ղեկավար Ալի Նագիեւը:
Նա ասել է, որ «Ադրբեջանը միշտ շահագրգռված է եղել կայուն խաղաղության հաստատմամբ՝ սկսած Ադրբեջանի կառավարության կողմից Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջանում հայազգի քաղաքացիների խաղաղ բնակության ապահովման համապարփակ տրամադրումից մինչեւ նրանց իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանությունը»։
Ալի Նագիեւը նաեւ խոսել է «տարածաշրջանում բարգավաճման, հիմնարար եւ հուսալի կայունության ապահովման, Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման կարեւորության եւ խաղաղության պայմանագրի մոտալուտ ստորագրման ուղղությամբ Ադրբեջանի ձեռնարկած աշխատանքի եւ ջանքերի մասին»։

Правительство Азербайджана «гарантирует мирное проживание граждан армянского происхождения» - Mediamax.am
4479 просмотров
Правительство Азербайджана «гарантирует мирное проживание граждан армянского происхождения»
Ереван /Медиамакс/. Правительство Азербайджана «всесторонне гарантирует мирное проживание граждан армянского происхождения в Карабахском экономическом районе».
Как сообщают азербайджанские СМИ, об этом на встрече с генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич заявил начальник Службы государственной безопасности Азербайджана Али Нагиев.
Он заявил, что «Азербайджан всегда был заинтересован в установлении прочного мира - от всестороннего обеспечения правительством Азербайджана мирного проживания граждан армянского происхождения в Карабахском экономическом районе, до защиты их прав и свобод».
Али Нагиев «рассказал о работе и усилиях, предпринимаемых Азербайджаном во имя обеспечения благополучия, фундаментальной и надежной стабильности в регионе, о важности нормализации отношений с Арменией и скором подписании мирного договора».