Փաշինյանն ասել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է զորքերի տեղաշարժերը ՀՀ սահմանների մոտ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «իրադրությունը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով շարունակում է մնալ լարված»։
«Ադրբեջանը շարունակում է իր զորքերի տեղաշարժերը Հայաստանի հետ պետական սահմանի ու Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի երկայնքով։ Հումանիտար իրավիճակը ԼՂ-ում ծայրահեղ ծանր է։ Նախորդ օրն Ասկերանով մուտք գործած մեկ բեռնատար ռուսական հումանիտար բեռը չի կարող իրավիճակի վրա որեւէ տեսանելի ազդեցություն ունենալ»,- կառավարության նիստում ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Կոռնիձորի մոտ շարունակում են կանգնած մնալ հումանիտար բեռներով բեռնատար մեքենաների մի մասը։
«Ձեռնարկվում են հնարավոր բոլոր դիվանագիտական ջանքերը՝ հումանիտար բեռների մուտքը ԼՂ ապահովելու համար։ Կարեւոր է ընդգծել, որ այս բանակցություններում ու քննարկումներում լիարժեք ներգրավված են ԼՂ ներկայացուցիչները։ Պետք է հուսալ, որ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության վստահելի միջազգային մեխանիզմ կստեղծվի։ Ստեփանակերտի գործընկերներին խրախուսում ու քաջալերում ենք ներգրավվել նման երկխոսության մեջ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ Հայաստանը ստացել է Ադրբեջանի նոր մեկնաբանությունները խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերաբերյալ.

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «ситуация вдоль армяно-азербайджанской границы продолжает оставаться напряженной».
«Азербайджан продолжает движение войск вдоль государственной границы с Арменией и линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе крайне сложная. Один грузовик с российским гуманитарным грузом, прибывший накануне в Аскеран, не может оказать существенного влияния на ситуацию», - заявил он на заседании правительства.
Никол Пашинян отметил, что у Корнидзора остаются припаркованными несколько грузовиков с гуманитарным грузом.
«Прилагаются все возможные дипломатические усилия для обеспечения доставки этих гуманитарных грузов в Нагорный Карабах. Важно подчеркнуть, что представители Нагорного Карабаха полностью вовлечены в эти переговоры и дискуссии. Остается надеяться, что будет создан надежный международный механизм диалога Баку-Степанакерт. Мы поощряем наших коллег из Степанакерта к участию в таком диалоге», - сказал Никол Пашинян.
Он сообщил, что Армения получила новые комментарии Азербайджана по тексту мирного договора и представит свои комментарии.