Փաշինյան. Բաքուն ծրագրում է միակողմանի բացել Լաչինի միջանցքը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ իրենք ադրբեջանական կողմին են հանձնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ նոր առաջարկներ:
«Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին»,- կառավարության նիստում ասել է նա:
Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ «Ադրբեջանի հիմնական նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայության էթնիկ զտման ճանապարհով ԼՂ-ից հայությանը հեռացնելն է»:
«Մեզ հավաստի տեղեկություններ են հասել, որ ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանի բացելու՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու, սակայն մուտք թույլ չտալու ուղղությամբ: Ադրբեջանի նպատակն է ԼՂ հայության էթնիկ զտումը՝ լինի դա սովամահության, սովահարության, ռազմական օպերացիայի թե այլ միջոցներով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: Баку планирует открыть Лачинский коридор лишь в одну сторону - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил сегодня, что азербайджанской стороне переданы новые предложения относительно мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
«Армения остается приверженной мирной повестке», - сказал он на заседании правительства.
В то же время Никол Пашинян отметил, что «главная цель Азербайджана - изгнание армян из Нагорного Карабаха путем этнической чистки».
«Мы получили достоверную информацию о том, что разрабатываются планы по открытию Лачинского коридора в одностороннем порядке, чтобы обеспечить выезд из Нагорного Карабаха, при этом запретив въезд. Цель Азербайджана - этническая чистка армян Нагорного Карабаха, будь то голодом, военной операцией или другими способами», - сказал Никол Пашинян.