Փաշինյան. Բաքուն ծրագրում է միակողմանի բացել Լաչինի միջանցքը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ իրենք ադրբեջանական կողմին են հանձնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ նոր առաջարկներ:
«Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին»,- կառավարության նիստում ասել է նա:
Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ «Ադրբեջանի հիմնական նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայության էթնիկ զտման ճանապարհով ԼՂ-ից հայությանը հեռացնելն է»:
«Մեզ հավաստի տեղեկություններ են հասել, որ ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանի բացելու՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու, սակայն մուտք թույլ չտալու ուղղությամբ: Ադրբեջանի նպատակն է ԼՂ հայության էթնիկ զտումը՝ լինի դա սովամահության, սովահարության, ռազմական օպերացիայի թե այլ միջոցներով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: Baku plans to unilaterally open the Lachin Corridor - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that Armenia handed over to Azerbaijan new proposals on the peace treaty between Armenia and Azerbaijan.
“Armenia is committed to the peace agenda,” Pashinyan said at the Cabinet meeting.
At the same time, Nikol Pashinyan noted that “Azerbaijan’s main goal is to remove Armenians from Nagorno-Karabakh by ethnic cleansing.”
“We have received reliable information that plans are being developed to open the Lachin Corridor in one direction only to allow exit from Nagorno-Karabakh, but not entry. Azerbaijan’s goal is the ethnic cleansing of the Armenians of Nagorno-Karabakh, be it through starvation, famine, military operation or other means,” said Nikol Pashinyan.