Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «Վաշինգտոնում համաձայնեցվել է խաղաղության պայմանագրի նախագծի եւս երկու հոդված»:
«Վաշինգտոնում որոշակի առաջընթաց ձեռք բերվեց այն առումով, որ եւս երկու հոդված հնարավոր եղավ համաձայնեցնել, իսկ մի քանի հոդվածի շուրջ էլ հնարավոր եղավ երկար եւ անկեղծ խոսակցություն ծավալել: Այդ ընթացքում կողմերն ավելի լավ են հասկանում մեկը մյուսի մտադրությունները, մտահոգությունները եւ պատկերացումները»,- Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է Արարատ Միրզոյանը։
«Կան հոդվածներ, որ կողմերի դիրքորոշումները բավականին հեռու են իրարից եւ սրանք այն կետերն են, որ առնչվում են ամենադժվար խնդիրներին», - նշել է նա:
ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում առավել մոտ են վերջնական կարգավորմանը:
«Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանում կոմունիկացիաների ապաշրջափակմամբ: Պատկերացնում ենք՝ դա պետք է տեղի ունենա կողմերի ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության եւ փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said today that “two more articles of the draft peace treaty were agreed on in Washington.”
“A certain progress has been achieved in Washington in terms of reaching agreement on two more articles. Besides, we had an opportunity to have a long and open conversation on several articles. During it the parties better understand each other’s intentions, concerns and ideas,” Ararat Mirzoyan said during a joint news conference with Minister of State of the United Kingdom for Europe and North America Leo Docherty.
“The positions of the parties are quite divergent regarding some articles and these are the articles related to the most complicated issues,” he noted.
The minister noted that Armenia and Azerbaijan are closer to the final settlement regarding the unblocking of transport communications.
“Armenia is interested in unblocking communications in the region. We believe that this should happen on the basis of the principles of sovereignty, jurisdiction, equality and reciprocity of the parties,” Ararat Mirzoyan said.