Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «Վաշինգտոնում համաձայնեցվել է խաղաղության պայմանագրի նախագծի եւս երկու հոդված»:
«Վաշինգտոնում որոշակի առաջընթաց ձեռք բերվեց այն առումով, որ եւս երկու հոդված հնարավոր եղավ համաձայնեցնել, իսկ մի քանի հոդվածի շուրջ էլ հնարավոր եղավ երկար եւ անկեղծ խոսակցություն ծավալել: Այդ ընթացքում կողմերն ավելի լավ են հասկանում մեկը մյուսի մտադրությունները, մտահոգությունները եւ պատկերացումները»,- Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է Արարատ Միրզոյանը։
«Կան հոդվածներ, որ կողմերի դիրքորոշումները բավականին հեռու են իրարից եւ սրանք այն կետերն են, որ առնչվում են ամենադժվար խնդիրներին», - նշել է նա:
ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում առավել մոտ են վերջնական կարգավորմանը:
«Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանում կոմունիկացիաների ապաշրջափակմամբ: Պատկերացնում ենք՝ դա պետք է տեղի ունենա կողմերի ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության եւ փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

Мирзоян: Мы сблизили позиции по вопросу разблокировки коммуникаций - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «в Вашингтоне были согласованы еще две статьи проекта мирного договора».
«В Вашингтоне был достигнут определенный прогресс в том смысле, что удалось договориться еще по двум статьям, а по нескольким - провести долгую и искреннюю беседу. В этом процессе стороны лучше поняли намерения, опасения и идеи друг друга», - сказал Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с госминистром Великобритании по европейским делам Лео Дохерти.
«Есть статьи, по которым позиции сторон достаточно далеки друг от друга, и это те пункты, которые касаются наиболее сложных проблем», - отметил он.
Министр иностранных дел отметил, что Армения и Азербайджан близки к окончательному урегулированию вопроса разблокирования транспортных коммуникаций.
«Армения заинтересована в разблокировании коммуникаций в регионе. У нас есть представление, что это должно происходить на основе принципов суверенитета, юрисдикции, равноправия и взаимности сторон»,- сказал Арарат Мирзоян.