Փաշինյան. Ադրբեջանն իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Թալիշ գյուղում մարտի 18-ին «Ադրբեջանի ղեկավարի ելույթն այլ կերպ, քան՝ ագրեսիվ, դժվար է որակել»:
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը ցույց է տալիս Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների եւ անվտանգության երաշխավորման կամ «ինտեգրացիայի» իր մոդելը։
Թալիշ գյուղում տեղի ունեցածն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման եւ ցեղասպան քաղաքականության հիմնարար եւ հիմնավոր ապացույց է: Այդ գյուղում սեփականության իրավունքով հայերի տները քանդում է Ադրբեջանը եւ կառուցում ադրբեջանցիների համար նախատեսված տներ:
Հայերի տները քանդելուն զուգահեռ հինավուրց հայկական կոթողների վրայից հայերեն արձանագրությունները ջնջելու գործողություններն ապօրինի են եւ հակասում են նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետին, որտեղ ասվում էր՝ ներքին տեղահանված անձինք եւ փախստականները վերադառնում են ԼՂ եւ հարակից շրջաններ»,- կառավարության նիստին ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Իլհամ Ալիեւի վերջին հայտարարություններից կարելի է դուրս բերել մեկ հիմնական ուղերձ՝ Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի ակտ եւ բարձագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կոպիտ ոտնահարում:
«Ադրբեջանը շարունակաբար խոսում է ինչ-որ պատմական քարտեզների վրա դելիմիտացիա անելու մասին, որը բացարձակապես անընդունելի է այն պատճառով, որ հակասում է բարձագույն մակարդակով ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածություններին:
Ադրբեջանի կողմից պայմանավորվածությունների խախտումներն են պատճառը, որ մենք շարունակում ենք պնդել՝ թե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի, թե ԼՂ ժողովրդի անվտանգության եւ իրավունքի հարցով Ստեփանակերտ-Բաքու ֆորմատում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման համար հարկավոր են հուսալի միջազգային մեխանիզմներ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասել է նաեւ, որ Ադրբեջանի կողմից միջազգայնորեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անպատիժ խախտումները նրան քաջալերում են գնալ նոր սադրանքների: Որպես օրինակ Նիկոլ Փաշինյանը բերել է նախօրեին Երասխի հատվածում հակառակորդի կրակոցից զոհված զինծառայողի փաստը:
«Ադրբեջանն իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա: Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականությունը եւ խոսույթը եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ մեր կառավարությունը ճիշտ է ընթերցել Ադրբեջանի ուղերձները եւ այս շարունակական, ՀՀ գոյության իրավունքը կասկածի տակ դնող խոսույթն է ԼՂ հակամարտության չկարգավորման պատճառը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ նա նշել է, որ «խաղաղության պայմանագիր լինելու է եւ լինելու է մինչ օրս բարձրագույն մակարդակներում ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածությունների վրա»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "the speech of the Azerbaijani leader in the village of Talish on March 18 can be described in no other way than aggressive.”
“Azerbaijan’s leadership shows its model of guaranteeing the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh or of “integration.”
What happened in the village of Talish is a fundamental and solid proof of the ethnic cleansing and genocidal policy implemented by Azerbaijan. Azerbaijan is demolishing the houses of Armenians with property rights in that village and building houses for Azerbaijanis.
Along with the demolition of Armenian houses, Azerbaijan carries out illegal actions of erasing Armenian inscriptions on ancient Armenian monuments which contradict the 7th provision of the November 9 trilateral statement that says that internally displaced people and refugees return to Nagorno-Karabakh and neighboring regions,” Pashinyan said at the cabinet meeting.
According to him, Ilham Aliyev’s latest statements contain one chief message – an act of aggression against Armenia and a gross violation of agreements reached at the highest level.
“Azerbaijan continuously talks about delimitation based on some historical maps, which is absolutely unacceptable because it contradicts the written agreements reached at the highest level.
Violations of agreements by Azerbaijan are the reason why we continue to insist that reliable international mechanisms are needed for the implementation of both the Armenia-Azerbaijan peace treaty and the agreements reached in the Stepanakert-Baku format regarding the security and rights of the people of Nagorno-Karabakh,” Pashinyan said.
He also stressed that the unpunished violations of international agreements by Azerbaijan encourage this country to start new provocations. As an example, Nikol Pashinyan reminded the killing of a soldier by Azerbaijan yesterday in the Yeraskh sector.
“Azerbaijan is leading the situation to a new escalation. Its policy and speech once again show that our government has correctly read the messages of Azerbaijan and this continuous talks questioning the right of existence of Armenia is the reason why the Nagorno-Karabakh conflict has not been settled yet,” Pashinyan said.
Concluding his speech, the Armenian prime minister noted that “there will be a peace treaty and it will be based on the written agreements reached at the highest levels.”