Փաշինյան. Ադրբեջանն իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Թալիշ գյուղում մարտի 18-ին «Ադրբեջանի ղեկավարի ելույթն այլ կերպ, քան՝ ագրեսիվ, դժվար է որակել»:
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը ցույց է տալիս Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների եւ անվտանգության երաշխավորման կամ «ինտեգրացիայի» իր մոդելը։
Թալիշ գյուղում տեղի ունեցածն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման եւ ցեղասպան քաղաքականության հիմնարար եւ հիմնավոր ապացույց է: Այդ գյուղում սեփականության իրավունքով հայերի տները քանդում է Ադրբեջանը եւ կառուցում ադրբեջանցիների համար նախատեսված տներ:
Հայերի տները քանդելուն զուգահեռ հինավուրց հայկական կոթողների վրայից հայերեն արձանագրությունները ջնջելու գործողություններն ապօրինի են եւ հակասում են նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետին, որտեղ ասվում էր՝ ներքին տեղահանված անձինք եւ փախստականները վերադառնում են ԼՂ եւ հարակից շրջաններ»,- կառավարության նիստին ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Իլհամ Ալիեւի վերջին հայտարարություններից կարելի է դուրս բերել մեկ հիմնական ուղերձ՝ Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի ակտ եւ բարձագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կոպիտ ոտնահարում:
«Ադրբեջանը շարունակաբար խոսում է ինչ-որ պատմական քարտեզների վրա դելիմիտացիա անելու մասին, որը բացարձակապես անընդունելի է այն պատճառով, որ հակասում է բարձագույն մակարդակով ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածություններին:
Ադրբեջանի կողմից պայմանավորվածությունների խախտումներն են պատճառը, որ մենք շարունակում ենք պնդել՝ թե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի, թե ԼՂ ժողովրդի անվտանգության եւ իրավունքի հարցով Ստեփանակերտ-Բաքու ֆորմատում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման համար հարկավոր են հուսալի միջազգային մեխանիզմներ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասել է նաեւ, որ Ադրբեջանի կողմից միջազգայնորեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անպատիժ խախտումները նրան քաջալերում են գնալ նոր սադրանքների: Որպես օրինակ Նիկոլ Փաշինյանը բերել է նախօրեին Երասխի հատվածում հակառակորդի կրակոցից զոհված զինծառայողի փաստը:
«Ադրբեջանն իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա: Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականությունը եւ խոսույթը եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ մեր կառավարությունը ճիշտ է ընթերցել Ադրբեջանի ուղերձները եւ այս շարունակական, ՀՀ գոյության իրավունքը կասկածի տակ դնող խոսույթն է ԼՂ հակամարտության չկարգավորման պատճառը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ նա նշել է, որ «խաղաղության պայմանագիր լինելու է եւ լինելու է մինչ օրս բարձրագույն մակարդակներում ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածությունների վրա»:

Пашинян: Азербайджан развивает ситуацию в сторону новой эскалации - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «выступление лидера Азербайджана в селе Талиш 18 марта сложно охарактеризовать иначе как агрессивным».
«Руководство Азербайджана демонстрирует свою модель обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха и «интеграции». То, что произошло в селе Талиш, является фундаментальным и веским доказательством проводимой Азербайджаном политики этнических чисток и геноцида. Азербайджан сносит в этом селе дома армян, имеющих право собственности, и строит дома для азербайджанцев.
Наряду со сносом армянских домов действия по стиранию армянских надписей на древних армянских памятниках также являются незаконными и противоречат 7-у пункту трехстороннего заявления от 9 ноября, в котором говорилось, что внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются в Нагорный Карабах и соседние регионы», - сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
По его словам, из последних заявлений Ильхама Алиева можно сделать один главный вывод: акт агрессии против Армении и грубое нарушение договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
«Азербайджан постоянно говорит о делимитации на каких-то исторических картах, что абсолютно неприемлемо, поскольку противоречит письменным договоренностям, достигнутым на высшем уровне.
Нарушения Азербайджаном договоренностей являются причиной того, что мы продолжаем настаивать на том, что необходимы надежные международные механизмы для реализации как армяно-азербайджанского мирного договора, так и договоренностей в отношении безопасности и прав населения Нагорного-Карабаха, достигнутых в формате Степанакерт-Баку», - отметил Никол Пашинян.
Он заявил также, что безнаказанные нарушения Азербайджаном международных договоренностей побуждают его к новым провокациям. В качестве примера Никол Пашинян привел факт гибели военнослужащего вчера в результате обстрела противника в районе Ерасха.
«Азербайджан развивает ситуацию в сторону новой эскалации. Политика и выступления, проводимые Азербайджаном, еще раз показывают, что наше правительство правильно считывает послания Азербайджана, и этот непрерывнай монолог, ставящий под сомнение право на существование Армении, является причиной неурегулирования нагорно-карабахского конфликта»,- сказал Никол Пашинян.
Завершая выступление, он отметил, что «мирный договор будет, и он будет основан на письменных договоренностях, достигнутых на высшем уровне».