Չավուշօղլու. Խաղաղության պայմանագրի 5 կետերի շուրջ համաձայնություն կա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ Ադրբեջանը եւ Հայաստանը համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի հիմնարար կետերի շուրջ:
«Հիմնական կետերի շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել. դրանք հինգն են: Դրանք ներառում են միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, սահմանների սահմանազատումը եւ այլն: Մնում է միայն դրանք իրականացնել»,- ասել է Չավուշօղլուն Tvnet-ին տված հարցազրույցում, փոխանցում է Ռիա Նովոստին:
Նրա խոսքով՝ Անկարայի ու Երեւանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը եւ Բաքվի ու Երեւանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները չեն կարող ընթանալ միմյանցից անջատ։

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Азербайджан и Армения достигли согласия по основным пунктам мирного договора.
«Достигнута договоренность по основным пунктам: их пять. Среди них признание территориальной целостности друг друга, демаркация границ и т.д. Остается только их реализовать», - сказал Чавушоглу в интервью TVnet, передает РИА Новости.
По его словам, процесс нормализации отношений с Анкарой и Ереваном и переговоры по мирному договору между Баку и Ереваном не могут протекать независимо друг от друга.