Չավուշօղլու. Խաղաղության պայմանագրի 5 կետերի շուրջ համաձայնություն կա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ Ադրբեջանը եւ Հայաստանը համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի հիմնարար կետերի շուրջ:
«Հիմնական կետերի շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել. դրանք հինգն են: Դրանք ներառում են միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, սահմանների սահմանազատումը եւ այլն: Մնում է միայն դրանք իրականացնել»,- ասել է Չավուշօղլուն Tvnet-ին տված հարցազրույցում, փոխանցում է Ռիա Նովոստին:
Նրա խոսքով՝ Անկարայի ու Երեւանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը եւ Բաքվի ու Երեւանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները չեն կարող ընթանալ միմյանցից անջատ։

Cavusoglu says agreement reached on 5 provisions of the peace treaty - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said that Azerbaijan and Armenia have reached an agreement on the fundamental provisions of the peace treaty.
“An agreement has been reached on key provisions: there are five of them. They include recognition of each other’s territorial integrity, demarcation of borders, etc. All that remains is to implement them,” Cavusoglu said in an interview with Tvnet, Ria Novosti reports.
He noted that the process of normalization of relations between Ankara and Yerevan and the negotiations over the peace treaty between Baku and Yerevan cannot proceed separately.