Փաշինյանն ու Ալիեւը պայմանավորվել են դելիմիտացիայի հարցերով հանձնաժողով ստեղծել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետի մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայացած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին։
Դրանում ասված է.
«Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գործողությունների հետեւանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին, հումանիտար խնդիրներին:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների, ինչպես նաեւ 2021թ. դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման արդյունքներով ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն` 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռք բերված համաձայնության համաձայն` մինչեւ ապրիլի վերջ ստեղծել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով, որը օժտված կլինի նաեւ սահմանի երկայնքով անվտանգություն եւ կայունություն ապահովելու հարցերով:
Հայաստանի վարչապետը եւ Ադրբեջանի նախագահը Արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել են մեկնարկել երկու երկրների միջեւ խաղաղության բանակցությունների նախապատրաստական աշխատանքները»:

Yerevan /Mediamax/. The press service of Armenian Prime Minister issued a news release about the outcome of the trilateral meeting between the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, the President of the European Council Charles Michel and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev in Brussels on April 6.
The news release reads:
“Nikol Pashinyan referred to the situation and the humanitarian issues in Artsakh caused by the recent actions of the Azerbaijani military units.
Issues related to the implementation of the trilateral statements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021, as well as the agreements reached at the trilateral meeting in Brussels on December 14 were discussed.
Based on the results of the meeting, an agreement was reached to set up a bilateral commission on border delimitation between Armenia and Azerbaijan until the end of April envisaged in the agreement reached in Sochi on November 26, 2021, which will be authorised to deal with security and stability issues along the border.
The Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan instructed the Foreign Ministers to start preparations for peace talks between the two countries.”