Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Սեյյեդ Աբաս Մուսավին այսօր ասել է, որ «Խուդաֆերին» եւ «Գըզ Գալասի» հիդրոէլեկտրակայանների շինարարությունն ավարտվել է եւ սկսվել է տուրբինների տեղադրման գործընթացը։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, ելույթ ունենալով Ադրբեջանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված մամուլի ասուլիսում՝ Իրանի դեսպանը նշել էր, որ սահմանային գետերի շուրջ աշխարհում բազմաթիվ վեճեր կան։
«Հետեւաբար, Իրանի եւ Ադրբեջանի կողմից սահմանային գետերի համատեղ օգտագործումը օրինակ է ողջ աշխարհի համար»,- ասել է Մուսավին։
2021 թվականին Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովն ասել էր, որ «Խուդաֆերին» եւ «Գըզ Գալասի» հիդրոէլեկտրակայանների շահագործման հանձնումը հնարավորություն կտա տարեկան արտադրել 716 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա։

Installation of turbines on Khodaafarin HPP launched - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Iranian ambassador to Azerbaijan Seyed Abbas Mousavi stated today about completion of construction of “Khodaafarin” and “Giz Galasi” hydroelectric facilities and launch of the process of installation of turbines.
Trend reports that speaking at a news conference dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations with Azerbaijan, the Iranian ambassador noted that there are many conflicts in the world over near-border rivers.
“Therefore, the joint use of near-border rivers by Iran and Azerbaijan is an example for the whole world,” Mousavi said.
In 2021, the Minister of Energy of Azerbaijan, Parviz Shahbazov, said that the exploitation of the Khodaafarin and Giz Galasi hydroelectric power plants will allow to produce 716 million kWh of electricity annually.