Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Սեյյեդ Աբաս Մուսավին այսօր ասել է, որ «Խուդաֆերին» եւ «Գըզ Գալասի» հիդրոէլեկտրակայանների շինարարությունն ավարտվել է եւ սկսվել է տուրբինների տեղադրման գործընթացը։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, ելույթ ունենալով Ադրբեջանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված մամուլի ասուլիսում՝ Իրանի դեսպանը նշել էր, որ սահմանային գետերի շուրջ աշխարհում բազմաթիվ վեճեր կան։
«Հետեւաբար, Իրանի եւ Ադրբեջանի կողմից սահմանային գետերի համատեղ օգտագործումը օրինակ է ողջ աշխարհի համար»,- ասել է Մուսավին։
2021 թվականին Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովն ասել էր, որ «Խուդաֆերին» եւ «Գըզ Գալասի» հիդրոէլեկտրակայանների շահագործման հանձնումը հնարավորություն կտա տարեկան արտադրել 716 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա։

На Худаферинской ГЭС началась установка турбин - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол Ирана в Азербайджане Сейед Аббас Мусави заявил сегодня, что завершено строительство гидроузлов «Худаферин» и «Гыз Галасы», и на них начался процесс установки турбин.
Как сообщает Trend, выступая на пресс-конференции, посвященной 30-летию установления дипломатических отношений с Азербайджаном, посол Ирана заметил, что в мире немло конфликтов из-за пограничных рек.
«Поэтому совместное использование Ираном и Азербайджаном пограничных рек является примером для всего мира», - сказал Мусави.
В 2021 году министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов заявил, что ввод в эксплуатацию гидроэлектростанций «Худаферин» и «Гыз Галасы» позволит производить ежегодно 716 млн кВт/час электроэнергии.