ՌԴ-ն ձգտում է, որ Կովկասը տնտեսապես հնարավորինս բաց լինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը ցանկանում է, որ Հարավային Կովկասը տրանսպորտային եւ առեւտրա-տնտեսական առումով առավելագույնս բաց լինի:
Այդ մասին ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն «Ռոսիյա Սեգոդնյա»-ին տված հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով այն ենթադրությունը, որ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ 2011 թ. կնքված եւ փաստացի չգործող մաքսային վարչարարության մասին համաձայնագիրը կարող է ոչ արդիական դառնալ, քանի որ առաջացել է Ադրբեջանի տարածքով Ռուսաստանից Հայաստան տրանսպորտային ուղի ունենալու հեռանկարը:
«Ռուսաստանը հետեւողականորեն դեմ է ցանկացած առեւտրային շրջափակումներին եւ սահմանափակումներին, այդ թվում ՝ Հարավային Կովկասում, որն իր աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ հանդիսանում է առեւտրի ուղիների բնական խաչմերուկ: Տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը համապատասխանում է այս տարածաշրջանի բոլոր երկրների ռազմավարական շահերին: Այս ձգտումը արձանագրվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, ինչպես նաեւ այս տարվա հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով:
Այս հիմքի վրա մենք արդեն սկսել ենք համապատասխան աշխատանքները Բաքվի եւ Երեւանի հետ: Միեւնույն ժամանակ, մենք չենք մոռանում ավելի լայն համատեքստը՝ նկատի ունենալով Հարավային Կովկասի կայունության եւ բարգավաճման ապահովմանը նպաստելու մեր մյուս գործընկերների հնարավորություններն ու ցանկությունը: Փաստացի, մենք խոսում ենք տարածաշրջանի բոլոր դերակատարների ջանքերը համադրելու հնարավորության մասին, որպեսզի Հարավային Կովկասը տրանսպորտային եւ առեւտրա-տնտեսական առումով առավելագույնս բաց լինի», - ասել է ռուսաստանցի դիվանագետը:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի հետ ստորագրված համաձայնագրին, ապա, ըստ Ռուդենկոյի, «ռուսական կողմը տրամադրված է շարունակել կառուցողական աշխատանքը եւ գտնել փոխընդունելի լուծումներ, որպեսզի 2011-ի համաձայնագիրն աշխատի հնարավորինս արագ»:

Россия выступает за «максимальную экономическую открытость Кавказа» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Россия выступает за максимальную транспортную и торгово-экономическую открытость Южного Кавказа.
Об этом заявил замминистра иностранных дел России Андрей Руденко в интервью «Россия сегодня», комментируя предположение о том, что соглашение о таможенном администрировании между Россией и Грузией, заключенное в 2011 году, может стать неактуальным, поскольку появилась перспектива транспортного пути из России через Азербайджан в Армению.
«Россия последовательно выступает против любых торговых блокад и ограничений, в том числе на Южном Кавказе, который в силу своего географического положения является естественным перекрестком торговых путей. Разблокирование экономических и транспортных связей отвечает стратегическим интересам всех стран этого региона. Данное устремление зафиксировано в трехстороннем заявлении лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года, а также по итогам Московского саммита 11 января с.г.
На этой основе мы уже приступили к соответствующей работе с Баку и Ереваном. При этом мы не упускаем из виду более широкий контекст, имея в виду возможности и стремление других наших партнеров внести вклад в обеспечение стабильности и процветания Южного Кавказа. По сути, речь идет о возможности сопряжения усилий всех «регионалов» в целях выстраивания максимальной транспортной и торгово-экономической открытости региона Южный Кавказ по всем азимутам», - заявил российский дипломат.
Что касается соглашения, подписанного с Грузией, по по словам Руденко, «российская сторона настроена на продолжение конструктивной работы, нахождение взаимоприемлемых развязок с тем, чтобы соглашение 2011 года заработало как можно быстрее».