ՌԴ-ն ձգտում է, որ Կովկասը տնտեսապես հնարավորինս բաց լինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը ցանկանում է, որ Հարավային Կովկասը տրանսպորտային եւ առեւտրա-տնտեսական առումով առավելագույնս բաց լինի:
Այդ մասին ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն «Ռոսիյա Սեգոդնյա»-ին տված հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով այն ենթադրությունը, որ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ 2011 թ. կնքված եւ փաստացի չգործող մաքսային վարչարարության մասին համաձայնագիրը կարող է ոչ արդիական դառնալ, քանի որ առաջացել է Ադրբեջանի տարածքով Ռուսաստանից Հայաստան տրանսպորտային ուղի ունենալու հեռանկարը:
«Ռուսաստանը հետեւողականորեն դեմ է ցանկացած առեւտրային շրջափակումներին եւ սահմանափակումներին, այդ թվում ՝ Հարավային Կովկասում, որն իր աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ հանդիսանում է առեւտրի ուղիների բնական խաչմերուկ: Տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը համապատասխանում է այս տարածաշրջանի բոլոր երկրների ռազմավարական շահերին: Այս ձգտումը արձանագրվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, ինչպես նաեւ այս տարվա հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով:
Այս հիմքի վրա մենք արդեն սկսել ենք համապատասխան աշխատանքները Բաքվի եւ Երեւանի հետ: Միեւնույն ժամանակ, մենք չենք մոռանում ավելի լայն համատեքստը՝ նկատի ունենալով Հարավային Կովկասի կայունության եւ բարգավաճման ապահովմանը նպաստելու մեր մյուս գործընկերների հնարավորություններն ու ցանկությունը: Փաստացի, մենք խոսում ենք տարածաշրջանի բոլոր դերակատարների ջանքերը համադրելու հնարավորության մասին, որպեսզի Հարավային Կովկասը տրանսպորտային եւ առեւտրա-տնտեսական առումով առավելագույնս բաց լինի», - ասել է ռուսաստանցի դիվանագետը:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի հետ ստորագրված համաձայնագրին, ապա, ըստ Ռուդենկոյի, «ռուսական կողմը տրամադրված է շարունակել կառուցողական աշխատանքը եւ գտնել փոխընդունելի լուծումներ, որպեսզի 2011-ի համաձայնագիրն աշխատի հնարավորինս արագ»:

Russia is in favor of “maximally open” of South Caucasus, senior official says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russia is in favor of the South Caucasus being "maximally open” in terms of transport, trade, and economic communications, Russian Deputy FM Andrey Rudenko said in the interview to Russia Today.
He has made the remark while commenting on the suggestion that the agreement on customs administration Russia and Georgia signed in 2011 can become irrelevant, because there is a perspective of a transport route from Russia to Armenia through Azerbaijan.
“Russia consistently stands against any trading blockades and restrictions, including in the South Caucasus, which is a natural crossroad of trade routes due to its geographic location. Un-blocking of economic and transport communications is in the strategic interests of all countries of the region. This goal is established in the trilateral statement of Russia, Azerbaijani and Armenian leaders, issued on 9 November 2020, and in the results of the Moscow summit of January 11.
On the basis of that, we have already started the corresponding work with Baku and Yerevan. At the same time, we keep in mind a broader context, I mean the possibilities and the endeavor of our other partners to contribute to stability and prosperity of South Caucasus. In essence, we are speaking about a possibility of joining forces with all regional players to make the South Caucasus maximally open in terms of transport, trade, and economic communications in all azimuths,” he said.
As for the agreement with Georgia, Rudenko has noted that “Russia is inclined to continue constructive work and find mutually acceptable solutions in order to make the agreement work as soon as possible.”