Բաքուն խոստովանել է, որ խոցել է ռուսական ուղղաթիռը ՀՀ տարածքում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ Հայաստանի տարածքում ռուսական Մի-24 ուղղաթիռը խոցելու վերաբերյալ:
«Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունից Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարություն տրամադրված տեղեկատվության համաձայն, ս.թ. նոյեմբերի 9-ին, ժամը 18: 30-ին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի Նախիջեւանի հատվածում խոցվել է Ռուսաստանի Դաշնության Մի-24 ռազմական ուղղաթիռը:
Այս առիթով պետք է ընդգծել հետեւյալը.
- ուղղաթիռի թռիչքը տեղի է ունեցել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի անմիջական մոտակայքում՝ այն դեպքում, երբ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում շարունակվում են ակտիվ ռազմական բախումները:
- թռիչքը տեղի էր ունենում մութ ժամին, ցածր բարձրության վրա, հակաօդային պաշտպանության ռադարների հայտնաբերման գոտուց դուրս:
- ՌԴ օդուժի ուղղաթիռներ նախկինում նշված տարածքում չէին նկատվել:
Այս գործոնների համատեքստում, տարածաշրջանում լարված իրավիճակի եւ հայկական կողմի հնարավոր սադրանքներով պայմանավորված ուժեղացված մարտական պատրաստականության պայմաններում, հերթապահ մարտական հաշվարկը որոշել էր կրակ բացել՝ խոցելու նպատակով:
Ադրբեջանական կողմը ներողություն է խնդրում ռուսական կողմից այս դժբախտ պատահարի կապակցությամբ, որը պատահականություն էր եւ ուղղված չէր ռուսական կողմի դեմ:
Ադրբեջանական կողմը իր անկեղծ ցավակցությունն է հայտնում զոհված անձնակազմի անդամների ընտանիքներին, իսկ վիրավորներին մաղթում է շուտափույթ ապաքինում:

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani Foreign Ministry issued a statement in connection with shooting down a Russian Mi-24 helicopter on the territory of Armenia.
The statement particularly reads:
“According to the information received by the Ministry of Defense of Azerbaijan from the Defense Ministry of Russia, on November 9, at 18:30, a Russian Mi-24 helicopter was shot down on the Nakhichevan section of the Armenian-Azerbaijani state border.
In this regard, the following should be emphasized:
- the helicopter flight took place in close proximity to the Armenian-Azerbaijani state border, while active military clashes continue in the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict zone.
- the flight took place in the dark, at low altitude, outside the air defense radar detection zone.
- Russian helicopters have not previously been seen in the specified area.
In the context of these factors and in the light of the tense situation in the region and increased combat readiness in connection with possible provocations of the Armenian side, the duty combat crew decided to open fire.
The Azerbaijani side apologizes to the Russian side in connection with this tragic incident, which is accidental and was not directed against the Russian side.
The Azerbaijani side expresses its sincere condolences to the families of the deceased crew members and wishes the injured a speedy recovery.