Մնացականյանը խոսել է Թուրքիայի ռազմական կուտակման փորձերի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծման առումով Հայաստանի կարեւորագույն առաջնահերթությունների առանցքում ընկած է անվտանգությունը:
Այս մասին նախարարը նշել է Եգիպտոսում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Կա Արցախի մեր հայրենակիցների անվտանգության միայն մեկ երաշխավոր, եւ դա Հայաստանն է: Մենք վճռական ենք այդ պաշտպանության հարցում»,- ասել է նա:
Խոսելով Թուրքիայի դերակատարության մասին, Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է.
«Մենք ականատես ենք լինում իրենց կողմից ռազմական կուտակման փորձերի: Մենք տեղեկություններ ենք ստանում օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների օգտագործման մասին, ովքեր տեղափոխվելու են Ադրբեջան կամ գուցե արդեն իսկ տեղափոխվել են: Մենք ականատես ենք լինում մեծ ռազմական ներկայության, ռազմական ամրապնդման: Այս ամենը հենց այն գործողություններն են, որոնք խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղությանը եւ կայունությանն ուղղված ջանքերը»:

Мнацаканян выступил с критикой действий Турции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что безопасность - важнейший из приоритетов Армении в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Об этом министр заявил на пресс-конференции в Египте.
«Есть только один гарант безопасности наших соотечественников в Арцахе - это Армения, и наша решительность в вопросе этой защиты непоколебима», - сказал он.
Говоря о роли Турции, Зограб Мнацаканян отметил:
«Мы являемся свидетелями попыток военной аккумуляции с их стороны. Мы получаем информацию об иностранных боевиках-террористах, которые будут перемещены в Азербайджан или, возможно, уже находятся там. Мы становимся свидетелями крупного военного присутствия, военного усиления. Все это - действия, которые подрывают усилия по обеспечению мира и стабильности в регионе».