Ադրբեջանը բողոքում է ռուսական զենքը Հայաստանին վաճառելու դեմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը բողոքի նոտա է հղել Ռուսաստանին՝ ռուսաստանյան $‌200 մլն վարկի շրջանակում Հայաստանին զենք վաճառելու հետ կապված:
Ինչպես նշված է նոտայում, «Ադրբեջանը բազմիցս անհերքելի փաստեր է հաղորդել միջազգային հանրությանը, որոնց համաձայն` Հայաստանի ձեռք բերած զենքն ու զինամթերքը տեղակայվում է ադրբեջանական գրավյալ տարածքներում՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում», հայտնում է Trend-ը:
«Առանց արտահանող երկրի համաձայնության` այդ զինամթերքը գրավյալ տարածքներում տեղակայելով` Հայաստանը կոպտորեն խախտում է իր ստանձնած միջազգային-իրավական պարտավորությունները, ինչպես նաեւ սպառազինության վերահսկման ռեժիմն ու թափանցիկությունը: Այդպիսով Հայաստանն ամրապնդում է իր ռազմական ներկայությունն ադրբեջանական գրավյալ տարածքներում», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Հիքմեթ Հաջիեւը:
Նրա խոսքով՝ «Ադրբեջանը պահանջում է արտահանող երկրից` Ռուսաստանից, ստանալ երաշխիքներ, որ վաճառված սպառազինությունն ու ռազմական տեխնիկան Հայաստանի կողմից չի կիրառվելու ադրբեջանական գրավյալ տարածքներում, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով»:

Азербайджан протестует против продажи российского оружия Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Азербайджан направил ноту России в связи с продажей Армении оружия на средства российского кредита в размере $ 200 млн.
В ноте указано, что «Азербайджан неоднократно доводил до сведения международного сообщества неопровержимые факты о том, что приобретенные Арменией вооружения и военная техника дислоцируются на оккупированных территориях Азербайджана в регионе Нагорного Карабаха», сообщает Trend.
«Размещая эти вооружения на оккупированных территориях без согласия на это страны-экспортера, Армения таким образом грубо нарушает взятые на себя международно-правовые обязательства, а также режим и прозрачность контроля над вооружениями. Тем самым Армения укрепляет свое военное присутствие на оккупированных азербайджанских территориях», - сказал пресс-секретарь МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев.
По его словам, «Азербайджан требует от страны-экспортера, то есть от России, получения гарантий о неиспользовании проданного вооружения и военной техники на оккупированных Арменией азербайджанских территориях, а также вдоль азербайджано-армянской границы».