Ադրբեջանը բողոքում է ռուսական զենքը Հայաստանին վաճառելու դեմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը բողոքի նոտա է հղել Ռուսաստանին՝ ռուսաստանյան $‌200 մլն վարկի շրջանակում Հայաստանին զենք վաճառելու հետ կապված:
Ինչպես նշված է նոտայում, «Ադրբեջանը բազմիցս անհերքելի փաստեր է հաղորդել միջազգային հանրությանը, որոնց համաձայն` Հայաստանի ձեռք բերած զենքն ու զինամթերքը տեղակայվում է ադրբեջանական գրավյալ տարածքներում՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում», հայտնում է Trend-ը:
«Առանց արտահանող երկրի համաձայնության` այդ զինամթերքը գրավյալ տարածքներում տեղակայելով` Հայաստանը կոպտորեն խախտում է իր ստանձնած միջազգային-իրավական պարտավորությունները, ինչպես նաեւ սպառազինության վերահսկման ռեժիմն ու թափանցիկությունը: Այդպիսով Հայաստանն ամրապնդում է իր ռազմական ներկայությունն ադրբեջանական գրավյալ տարածքներում», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Հիքմեթ Հաջիեւը:
Նրա խոսքով՝ «Ադրբեջանը պահանջում է արտահանող երկրից` Ռուսաստանից, ստանալ երաշխիքներ, որ վաճառված սպառազինությունն ու ռազմական տեխնիկան Հայաստանի կողմից չի կիրառվելու ադրբեջանական գրավյալ տարածքներում, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով»:

Azerbaijan unhappy with Russian weapons sales to Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijan sent Russia a note on weapons sales to Armenia by the means of USD 200 million Russian credit.
According to Trend, the note states that “Azerbaijan frequently brought to the international community’s notice the undeniable facts that weapons and military equipment obtained by Armenia are deployed on the occupied territories of Azerbaijan in the region of Nagorno Karabakh”.
“Armenia violates its international legal obligations and the regime and transparency of weapons control by deploying these weapons on the occupied territories without consent of the exporting country. Thus, Armenia enhances its military presence on the occupied Azerbaijani territories,” said Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson Hikmet Hajiyev.
According to him, “Azerbaijan demands the exporting country, i.e. Russia, to obtain guaranties that the sold weapons and military equipment will not be used at the Azerbaijani territories occupied by Armenia, as well as at Azerbaijan-Armenia border”.