Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի փոխվարչապետ, էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն կոչ է արել ստեղծել միասնական տարածաշրջանային էներգետիկ ցանց՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի մասնակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Վզգլյադ» պարբերականը, այս մասին Կախա Կալաձեն հայտարարել է Թբիլիսիում՝ Էներգետիկ խարտիայի ֆորումի ժամանակ:
«Վրաստանը տարածաշրջանում հանդես է գալիս որպես էներգետիկ համագործակցություն առաջամարտիկ: Մեր հիմնական նպատակն է էներգիայի փոխանակման միջոցով ամրապնդել տարածաշրջանային համագործակցությունը՝ միաժամանակ նպաստելով քաղաքական երկխոսության ակտիվացմանը, խոշոր ներդրումների ներգրավմանը եւ տրանսպորտային միջանցքների զարգացմանը»,-ասել է Կախա Կալաձեն:
Նա հիշեցրել է, որ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Հարավային Կովկասի նորաստեղծ պետությունները տնտեսական եւ սոցիալական ոլորտներում անկում են գրանցել, ինչը բացասաբար է ազդել նաեւ էներգետիկ համակարգի վրա: Նա «տրամաբանական քայլ» է որակել հինգ պետությունների միջեւ միասնական էներգետիկ ցանցի ստեղծումը:
«Վրաստանն արդեն ավարտել է Ադրբեջանին կապող 500 կվ հզորությամբ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունը, վերականգնվել է Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ 500 կվ հզորությամբ էլեկտրագիծը, շուտով նախատեսվում է սկսել նաեւ Հայաստանի հետ 500 կվ հզորությամբ էլեկտրագծի շահագործումը»,- հայտարարել է Կախա Կալաձեն:
Նրա խոսքով՝ հենց այս եւ ապագա նախագծերը կարող են նպաստել, որ Վրաստանը «կամուրջի» դեր ստանձնի միասնական էներգացանցում:

Тбилиси предлагает создать общую региональную энергетическую сеть
Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер, министр энергетики Грузии Каха Каладзе высказался за создание единой региональной энергетической сети с участием Грузии, России, Турции, Азербайджана и Армении
Как передает газета «Взгляд», об этом Каха Каладзе сказал  на форуме Энергетической хартии в Тбилиси.
«Грузия выступает как флагман способствования энергетическому сотрудничеству в регионе. Наша главная цель состоит в том, чтобы за счет энергетического обмена укрепить региональное сотрудничество, содействовать таким образом политическому диалогу, привлекая масштабные инвестиции и развивая транспортные коридоры», - сказал Каха Каладзе.
Он напомнил, что после распада СССР новые государства Южного Кавказа испытали спад в экономическом и социальном секторах, что оказало негативное воздействие и на энергетику. Он назвал «логичным продолжением» создание единой энергетической сети с Россией, Азербайджаном и Арменией.
«На сегодня Грузия завершила строительство ЛЭП-500, связывающей ее с Азербайджаном, реабилитировала ЛЭП-500 между Грузией и Россией и вскоре намечен ввод в эксплуатацию ЛЭП-500 с Арменией»,- заявил Каха Каладзе.
По его словам, эти и будущие проекты позволят Грузии стать энергетическим мостом, обеспечивающим рост обмена и торговли электроэнергией.