Օդաչուների մարմինների վերադարձը հարգանքի արժանի քայլ էր, ասել է Հեֆերնը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն ասել է, որ Հայաստանը կարողացավ վերադարձնել զոհված օդաչուների մարմինները եւ դա հարգանքի արժանի քայլ էր:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի եւ News.am-ի հարցերին, ԱՄՆ դեսպանն ասել է, որ ուշադրությամբ հետեւել են Մի-24 ուղղաթիռի հետ կապված բոլոր զարգացումներին՝ անընդհատ խորհրդակցելով Վաշինգթոնի հետ:
«ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ հանդիպման ընթացքում ինձ ամենաշատը տպավորեց այն, որ նա կենտրոնացած էր զոհված 3 օդաչուների մարմինների վերադարձի հարցի վրա: Եվ նա կարողացավ դա անել: Ես մեծապես հարգում եմ նրան իր այդ կենտրոնացման, եւ իրականացնելու կարողության համար»,- ասել է Ջոն Հեֆերնը:
Դեսպանը պատմել է, որ ուղղաթիռի կործանումից 3 օր անց Սեյրան Օհանյանը համանախագահներից խնդրել է կոչ անել Ադրբեջանին օգնել վերադարձնել օդաչուների մարմինները:
«Ես հեռախոսով խոսեցի ԱՄՆ համանախագահի հետ, ապա զրույց ունեցանք ֆրանսիացի եւ ռուս համանախագահների հետ: Եվ կարծես թե հենց հաջորդ օրը համանախագահները հանդես եկան հայտարարությամբ: Ուրախ եմ, որ կարողացանք կատարել ՀՀ պաշտպանության նախարարի խնդրանքը: Չգիտեմ, թե ինչքանով համանախագահները կարողացան օգնել նրան այդ հարցում, բայց մենք արեցինք այն, ինչ կարող էինք անել»,- եզրափակել է Ջոն Հեֆերնը:

Возвращение тел пилотов - достойный уважения шаг, заявил посол США
Ереван /Медиамакс/. Посол США в Армении Джон Хефферн сказал, что Армения сумела вернуть тела погибших пилотов вертолета Ми-24, и этот шаг достоин уважения.
Отвечая на вопросы Медиамакс и News.am, американский посол сказал, что внимательно следил за всеми развитиями, связанными с вертолетом Ми-24, постоянно консультируясь с Вашингтоном.
«В ходе встречи с министром обороны Армении меня больше всего впечатлило то, что он был сосредоточен на возвращении тел трех погибших пилотов. И он сумел это сделать. Я очень уважаю его за эту сосредоточенность и за способность претворить ее в жизнь», - сказал Джон Хефферн.
Посол рассказал, что спустя 3 дня после крушения вертолета Сейран Оганян попросил сопредседателей призвать Азербайджан вернуть тела пилотов вертолета.
«Я поговорил по телефону с американским сопредседателей, затем мы имели беседу с французским и российским сопредседателями. И, кажется, на следующий день посредники выступили с заявлением. Я рад, что мы сумели выполнить просьбу министра обороны Армении. Не знаю, насколько посредники смогли помочь ему в этом вопросе, но мы сделали то, что могли сделать», - сказал Джон Хефферн.