Մարտի 23-25-ին Հաագայում նախատեսվում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 23-25-ին Հաագայում նախատեսվում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր ասել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
«Չնայած Ադրբեջանում շարունակվող ռազմատենչ ու հակահայկական քարոզչությունը, Հայաստանը հանդես է գալիս բանակցությունները շարունակելու օգտին»,- ասել է Արթուր Բաղդասարյանը, կարեւորելով նաեւ շփումների ակտիվացումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հասարակությունների միջեւ:
Հանդես գալով Երեւանում մեկնարկած «ՆԱՏՕ-ի գործընկերությունը Հարավային Կովկասում. Ռազմավարական մոտեցում տարածաշրջանային անվտանգությանը» միջազգային համաժողովի ընթացքում՝ նա շեշտել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս Հարավային Կովկասում առկա խնդիրների փոխզիջումային լուծման, այլ ոչ թե անխոհեմ առճակատման օգտին:
Հարավային Կովկասում իրավիճակը կայուն է, սակայն մտահոգիչ Հայաստանի համար, քանի որ առկա հակամարտությունների ակտիվացումը կարող է լուրջ սպառնալիք դառնալ տարածաշրջանի կայունության համար: Այդ համատեքստում Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը, ինչպես նաեւ ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ, «փոխըմբռնելի զիջումների» տարբերակով հանգուցալուծումը:
«Ցավոք, մենք գործնական քայլեր չենք տեսնում հարեւան Թուրքիայի կողմից, մինչդեռ Հայաստանը պատրաստ է առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել եւ սահմանները բացել Թուրքիայի հետ: Այս հարցում մենք կարեւորում ենք նաեւ մեր միջազգային գործընկերների աջակցությունը», - նշել է Արթուր Բաղդասարյանը:

23-25 марта в Гааге запланирована встреча президентов Армении и Азербайджана
Как сообщает Медиамакс, об этом сказал сегодня секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян.
«Несмотря на продолжающуюся в Азербайджане милитаристскую и антиармянскую пропаганду, Армения выступает за продолжение переговоров»,- сказал Артур Багдасарян, отметив также важность активизации контактов между обществами двух стран.
Выступая в Ереване на международной конференции «Партнерство НАТО на Южном Кавказе:  Стратегический подход к региональной безопасности», он отметил, что Армения выступает за компромиссное решение проблем на Южном Кавказе, а не за безрассудную конфронтацию.
«На Южном Кавказе ситуация стабильна, однако тревожна для Армении, поскольку интенсификация существующих конфликтов может стать серьезной угрозой для стабильности региона», - отметил Артур Багдасарян. В данном контексте он указал на важность нормализации армяно-турецких отношений, а также разрешения карабахского конфликта мирным путем и с помощью взаимных уступок.
«К сожалению, мы не видим практических шагов со стороны Турции, в то время как Армения готова без предварительных условий установить дипломатические отношения и открыть границы с Турцией. В этом вопросе для нас важна также поддержка наших международных партнеров»,- отметил Артур Багдасарян.