«Քաղաքացիական պայմանագրի» կարեւորագույն խնդիրը մեծ հայրենադարձություն հարուցելն է, ասել է Նիկոլ Փաշինյանը - Mediamax.am
4700 դիտում
«Քաղաքացիական պայմանագրի» կարեւորագույն խնդիրը մեծ հայրենադարձություն հարուցելն է, ասել է Նիկոլ Փաշինյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում այսօր ներկայացվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» միավորման կառավարման խորհրդի յոթ անձից բաղկացած կազմը:
Միավորման խորհրդի անդամներն են ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, Սասուն Միքայելյանը, Ալեն Սիմոնյանը, Լենա Նաղդալյանը, Մարինե Մանուչարյանը, Արայիկ Հարությունյանը եւ  Արսեն Խարատյանը:
Նիկոլ Փաշինյանի փոխանցմամբ, «Քաղաքացիական պայմանագրի» խորհուրդը ղեկավար չի ունենալու`«որոշումները կայացվելու են կոնսենսուսով, առնվազն մինչեւ խորհուրդը սեփական կանոնադրություն կընդունի»:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-սի հարցին, թե ո՞րն է լինելու միավորման հիմնական նպատակը` Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Իմ կարծիքով, միավորման  կարեւորագույն խնդիրը Հայաստանում մեծ հայրենադարձություն հարուցելն է: Բայց պետք է հասկանանք, որ այս հարցը չենք կարող լուծել, քանի դեռ Հայաստանում վերացված չեն այն խնդիրները, որոնք մարդկանց թույլ չեն տալիս ապրել սեփական հայրենիքում»: Նա կոչ է արել արտերկրում ապրող հայրենակիցներին իրենց հեռու չպահել հայրենիքում կատարվող իրադարձություններից:
Անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագրին» միացած անդամների թվին` Նիկոլ Փաշինյանն ասել է. «Ցանկանում ենք, որ մեր ներկայությունը զգացվի իրական մասնակիցների աշխատանքով, այլ ոչ նրանց անշունչ թվերի միջոցով»:
Միավորման խորհրդի անդամները նշել են, որ առաջիկայում Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս կձեւավորվեն քաղաքացիական պայմանագրի մյուս մարմինները:

One of the key goals of “Civil Agreement” is to bring about large-scale repatriation, Nikol Pashinyan says - Mediamax.am
3884 views
One of the key goals of “Civil Agreement” is to bring about large-scale repatriation, Nikol Pashinyan says
Yerevan /Mediamax/. The staff of 7 members of management board of "Civil Agreement” union was introduced in Yerevan today.
The board of the union comprises Nikol Pashinyan, Sasun Mikayelyan, Alen Simonyan, Lena Naghdalyan, Marine Manucharyan, Arsen Harutyunyan and Arsen Kharatyan.
According to Nikol Pashinyan, board of “Civil Agreement” union won’t have a chairman, “the decisions will be based on consensus - at least until the board adopts its Charter”.
Answering Mediamax’s question what the main goal of the union will be, Nikol Pashinyan said:
“I think the key objective of the union is bringing about large-scale repatriation in Armenia. But we should understand that we can’t address the issue until the problems which don't allow people to live in their own homeland exist in Armenia”. He urged the compatriots living abroad not to be isolated from the developments taking place in their motherland.
Touching upon the number of the members who joined “Civil Agreement”, Nikol Pashinyan said: “We wish our presence to be tangible by the real work of the members but not the inanimate numbers”.
The members of the board of the union noted that other bodies of the “Civil Agreement” will be formed in Armenia and outside its borders in near future.