Հայաստանը զենք կստանա ներքին ռուսաստանյան գներով, ասել է Պուտինը - Mediamax.am
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ պայմանավորվածությունն այդ մասին ձեռք է բերվել այսօր Երեւանում կայացած բանակցությունների արդյունքներով:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանը չեղյալ կհայտարարի 35 տոկոսանոց տուրքը Հայաստան մատակարարվող նավթամթերքի համար: Ինչ վերաբերվում է գազին, ապա դրա գինը Հայաստանի համար կկազմի 189 դոլար 1000 խմ դիմաց:
«Մենք շատ ենք ցանկանում, որպեսզի այս տարածաշրջանում, որն այդքան մոտ է ՌԴ սահմաններին եւ սերտ կապեր ունի Ռուսաստանի հետ, երբեք չզոհվեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքացիները», - ասել է Վլադիմիր Պուտինը:
Նա «ապակառուցողական» է անվանել ենթադրություններն այն մասին, թե ինչպիս՞ի քայլեր կարող է ձեռնարկել Ռուսաստանը նոր պատերազմի դեպքում: «Նման խոսակցությունները կարող են տպավորություն ստեղծել, թե մենք պատերազմի ենք պատրաստվում, այնինչ մենք պետք է ձգտենք, որ բոլոր վիճելի հարցերը լուծվեն բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական եղանակով», - ասել է Ռուսաստանի նախագահը:
Ռուսաստանը ողջունում է վերսկսված ուղիղ բանակցությունները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ եւ ամեն կերպ աջակցելու է խաղաղ գործընթացին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, եզրափակել է Վլադիմիր Պուտինը:

Армения будет получать оружие по внутренним российским ценам, заявил Путин - Mediamax.am
Как сообщает Медиамакс, президент России Владимир Путин сказал,что договоренность об этом была достигнута сегодня по итогам армяно-российских переговоров в Ереване.
Он также отметил, что Россия отменяет 35%-ную пошлину на нефтепродукты для Армении. Что касается российского природного газа, то его цена составит для Армении $‌189 за 1 тыс. кубометров.
«Нам бы очень хотелось, чтобы в этом регионе, близко расположенном к российским границам и имеющим тесные связи с Российской Федерацией, никогда не проливалась кровь армянских и азербайджанских граждан», - сказал Владимир Путин.
Российский лидер назвал «абсолютно контрпродуктивными» разговоры о том, какие шаги будет предпринимать Россия в случае начала новой войны. «Такие разговоры могут создать впечатление, что мы готовимся к войне, а мы должны добиваться того, чтобы все спорные вопросы решались исключительно политико-дипломатическими методами», - заметил Путин.
Россия приветствует возобновившиеся прямые переговоры между лидерами Армении и Азербайджана и будет всячески содействовать мирному процессу в рамках Минской группы ОБСЕ, резюмировал президент России.