Փաշինյան. «Փափուկ գործոններն» ավելի հուսալի են անվտանգության համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ իր ղեկավարած կառավարությունը անվտանգության ապահովման հարցերում ավելի շատ ապավինում է «փափուկ գործոններ»-ին, քան բանակին:
Այդ մասին է վկայում է Նիկոլ Փաշինյանի մարտի 2-ի ելույթը Դիվանագիտական ծառայության աշխատակցի օրվան նվիրված միջոցառմանը:
Կառավարության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, երկրի անվտանգության եւ բնականոն զարգացման գործում դիվանագիտության եւ դիվանագիտական ծառայության դերին պետք է ավելի ուշադիր լինել, քանի որ անվտանգություն ասելիս սովորաբար միշտ հասկացել ենք բանակ. «Բայց ավելի ուշ ենք հասկացել, որ ինչքան շատ ենք անվտանգությունը կապում բանակի հետ, այդքան նշանակում է անվտանգության պակաս կա կամ այդքան նշանակում է անվտանգության իրադրությունը կամ վիճակը բարվոք չէ: Եվ ընդհակառակը՝ ինչքան շատ ենք անվտանգություն ասելիս նկատի ունենում փափուկ գործոններ, ինչպես ընդունված է ասել, նշանակում է անվտանգության ավելի հուսալի մակարդակ կա»։
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ  աշխարհը, պրոցեսները, տեղի ունեցող փոփոխությունները եւ իրադարձությունների պատճառահետեւանքային կապը ճանաչելը թույլ է տալիս միջավայրն ավելի կանխատեսելի եւ կառավարելի դարձնել։
«Նաեւ պետք է չմոռանանք մեր դիվանագիտական գործունեության ամենակարեւոր նպատակը. մեր երկրի տնտեսական զարգացումն ապահովելն է: Դա էլ է խնդիր. երբ այդքան շատ կենտրոնացած ենք անվտանգության վրա, ինչը, իհարկե, կենսական անհրաժեշտություն է, բայց ինչքան անմիջական է մեր լարվածությունը եւ անվտանգության մեր կարիքը, այդքան նշանակում է, որ ուղղակի հեռու ենք տնտեսական զարգացման տրամաբանությունից»,- ասել է վարչապետը։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that the government he leads relies more on “soft factors” than on the army in ensuring security.
This was reflected in his speech delivered on March 2 at an event dedicated to the Day of the Diplomatic Service Employee.
The government’s news release states:
“According to Nikol Pashinyan, greater attention should be paid to the role of diplomacy and the diplomatic service in ensuring the country’s security and normal development, as security is often equated primarily with the army. ‘But later we realized that the more we associate security with the army, the more it suggests a lack of security or an unfavorable security environment. Conversely, the more we refer to soft factors when we speak about security, as is commonly said, the more it indicates a more reliable level of security.’
In his speech, Nikol Pashinyan noted that understanding the world, processes, ongoing changes, and the cause-and-effect relationships between events enables the country to make its environment more predictable and manageable.
‘We must also not forget the most important goal of our diplomatic activity: to ensure the economic development of our country. That is also a challenge. When we are overly focused on security, which is, of course, a vital necessity, the more acute our sense of tension and need for security becomes, the more it means we are moving away from the logic of economic development,’ the Prime Minister said.”